• 1
  (bkz: #2254975)

  --- alıntı ---
  sozluk arkadaşlarımın dikkatine var mısınız bu kışa girmeden aramızda 5 lira 10 lira kimin kac liraya gücü yeterse para toplayalım. birkaç tane çocuğa kışlık ayakkabı alalım. üşümesin çocukların ayağı. okullarda çalışan arkadaşların veya herhangi birinizin illaki sağında solunda böyle ihtiyacı olan çocuklar vardır. kim tanıyorsa böyle çocukları söylesinler. 5 lira 10 lira toplayalım bu çocukları sevindirelim. ne dersiniz?
  selaminko
  --- alıntı ---

  bu entry'ye harfiyen katılıyorum. minimum bir tutar belirlenip galatasaray sözlük yönetimi ve gönüllüler önderliğinde, online bağış platformu aracılığıyla böyle bir kampanya yapılabilir. üstelik o platformların olumlu yönü belirtilen sürede belirtilen tutar toplanamazsa geri ödeniyor bağışçılara.

  kiminin bir paket sigara, kiminin bir bira, kiminin bir iddaa kuponu parası. kiminin de çay poğaçası. kimin gönlünden koparsa. istese de gönlünden kopamayanlar da bir yerinden tutar projenin. bir arkadaşım zamanında ben dünyayı geziyorum gopro alacağım deyip kampanya düzenledi, topladı 1500 tl aldı gopro'yu. geçen yaz iran, kamboçya falan yaptı o gopro ile. bakın çok kolay.

  kafamda canlandırdım. bir bölge hatta okul seçiyoruz. bunun için mert fırat'ın kurduğu ihtiyaç haritası var. mesela öğretmenler yazıyor öğrencilerimin kırtasiye ihtiyacı falan var diye. oradan okul seçilir. öğrenci sayısına göre bir üretici firmayla iletişime geçilir. mesela 100 çift bot. pazar fiyatından değil, daha ucuza almaya çalışılır. üstüne dağıtıma gidecek gönüllü arkadaşların yol parası da eklenir. oluşur bir bütçe. ona göre de yardım kampanyası başlar.

  hatta belki de quakerboy'dan yardım istenir, kulüple de iletişime geçmek için. sonuç olarak global goals, bm, unicef falan ile. işbirliği içerisinde. çok zor bir iş değil. ayrıca galatasaray bir dernek ve iktisadi işletme olduğundan yapacağı sosyal sorumluluk yardımı ile vergi muafiyetine falan hak kazanıyor. kesin yardım ederler.

  iki sene kadar üniversite öğrencilerinin katılımcı olacağı uluslararası stajlar ve sosyal sorumluluk projeleri düzenleyen bir dernekte yöneticilik yaptım. az çok süreçleri falan biliyorum. zor değil. ben varım bu işe. gelin beraber olalım. şu dünyada çakılı bir çivimiz olmasa da fethettiğimiz bir gönül olsun.

  --- güncelleme ---

  basit düzeyde planlama;

  1. ekibin oluşturulması
  proje olarak oluşunca insanın aklına ilk olarak doğu'da bir okul ve küçük çocuklar geliyor. ancak daha çok kişinin "sadece bağış" yapmaktan ziyade içinde bulunacağı bir başka proje daha geldi aklıma. o da şu. durumu olmayan aileler türkiye'nin her yerinde. istanbul'da, ankara'da, izmir'de, bursa'da... ve her yerde. benim aklıma gelen ise basitçe şu oldu. örneğin ankara ve istanbul ekipleri kuralım sözlükte. bu iki şehirde toplam 100 öğrenci diyelim. bu ekipler bu öğrencilere yardımların ulaştırılmasından ve öncesinde toplanmasından sorumlu olsun.

  2. maliyet hesabı
  proje içerisinde yapılacak yardımların tutarının belirlenmesi olayı. yani toplayacağımız bağış hedefi. bu kapsamda daha kolay iletişime geçebileceğimiz için yerli, veya iletişime geçebilirsek yabancı kışlık ayakkabı üreticileriyle de iletişime geçip sosyal sorumluluk projesi kapsamında destek istediğimizi belirtmemiz gerekiyor. atıyorum bir çift çocuk botunu 15 liraya imal edip aradaki aracılar, nakliye ücretleri, kar payı falan sonucu 100 liraya satıyorlar. amacımız onlardan da yardım alabilmek. bedavaya bağışlamazlar muhtemelen, en azından 15 tl'ye mal edilip 100 tl'ye pazarda olan bir malı 25 tl'ye almanın yolları araştırılmalı. konuşulmalı.

  ilk başta kafamda canlandırırken projeyi, çocuklara dağıtımı yapacak arkadaşların masraflarının da bağıştan düşülmesini planlamıştım. ancak o zaman kafamda mardin'in bir köyü canlanmıştı. bu yüzden istanbul, ankara gibi üyelerin daha yoğunlukta olduğu bölgeler daha cazip geldi. lojistik masraflarına ayrılacak bütçe ile fazladan 2 çocuk daha ayakkabı giyebilirse ne mutlu bizlere. ayrıca istanbul, ankara diye ayırma sebebim; yukarda belirttiğim dernek görevim sırasında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri için çankaya belediyesi ve yenimahalle belediyesi ile protokol imzalamamdan kaynaklı. çankaya belediyesi daha sonra protokolü uzatmak istemişti ve uzatıldı. şu anda da oradan tanıdıklarım mevcut. yani belediyelerin desteğini de alarak projeyi daha sağlıklı hale getirebiliriz.

  3. bağışın toplanmaya başlanması
  bağış bu aşamada toplanmaya başlanıyor. açıkçası sağlıklı olması açısından makbuz karşılığı bağış taraftarıyım. ancak makbuzla falan da uğraşmak yorucu olabildiği için güvenilir online bağış siteleri aracılığıyla bağışı toplayabiliriz.

  bu süreçte sosyal medya kampanyalarının da başlaması gerekiyor. galatasaray sözlük resmi twitter hesabından redreport_ forzacimbom gibi galatasaraylı kitleleri harekete geçirebilecek bir kampanya için yardım istenebilir. ayrıca olayın daha da yayılması için daha büyük hesaplara yönelik tweet, hashtag kampanyaları düzenlenebilir. tribündergi sever böyle şeyleri.

  4. partnerlerin bulunması
  aslında dördüncü adım değil tam olarak. tüm prosedür. mesela indirimli ayakkabı sağlayacak firma da partnerdir, yukarda verdiğim örnekteki gibi anlaştığımız belediye'de. belediye'nin o gün küçük bir otobüs tahsis etmesi demek yardım kutularının ve ekibin tek seferde, maliyetsiz ve kolayca taşınabilmesi demek.

  5. medyayla iletişime geçilmesi
  medya her şeydir. bulunması gereken partnerlerin hiçbirisi bu işi hayrına yapmayacak. hepsi reklam peşinde olacak. o yüzden medya şart. ayrıca galatasaray sözlük'ün adının da galatasaray değer ve ilkelerine uygun bir şekilde anılması sağlanacak. bu yüzden medya şart. bu konuda da yine belediyeler işi çok rahatlatıyor. belediyeler büyük gazetelerin şehir eklerinde önemli söz sahibidir. direk yayınlatırlar. çankaya belediyesi'nin adının geçtiği bir organizasyon;, milliyet, hürriyet, habertürk ankara eklerinde kendisine tam sayfa yer bulabilir.

  6. son hazırlıklar
  bu aşamada en önemlisi yardım kutularının hazırlanmış olması gerekmektedir. ayrıca ulaştıracak ekip de son hazırlıklarını yapmalı. okulu olan dersini ekmeli, işi olan yarım gün izin almalı. galatasaray sözlük ve partnerlerin logosundan oluşan, poz verilecek pankart ankara ostim'de metrekaresi 7 tl karşılığında hazırlanmalı. (evet fiyatı bu)

  7. yardımın gerçek sahiplerine ulaştırılması
  mutlu olalım be. küçük bir yüz gülsün, biz de mutlu olalım. o dökülen çocukluk dişleriyle gülümseyen çocuğun yüzünde bulalım sıcaklığı. belki de her hatırlayışımızda bir ömür bizleri ısıtacak o çocukları bir kış da biz ısıtalım.