• 2
  türk spor medyasında konuya uygulanan sansür kampanyası nedeniyle gündeme pek gelmeyen ancak 2011 yılından bu yana spor disiplin hukuku açısından devam eden bir dava sürecinin en kritik tarihlerinden biri olacaktır. konuşulanlara göre trabzonspor'un süreci ortak yönettiği isviçre'deki avukatlarının cas'a ilettiği resmi soru üzerine cas kendilerine karar tarihinin 10 mart 2017 olacağını bildirmiştir.

  hukuki bilgiye boğmadan süreci spor disiplin hukuku açısından özetlersek;

  -2010/2011 sezonunda şike olayları yaşandı
  -uefa şikenin varlığı konusundaki güçlü şüphe nedeniyle tff'den tedbir kararı alınmasını talep etti
  -tff talep üzerine fenerbahçe'nin avrupa kupalarından 1 yıl tedbiren men edilmesine karar verdi
  -uefa tarafından soruşturma başlatıldı, uefa müfettişi kişiler hakkında ömür boyu men cezaları talep etti
  -uefa disiplin kurulu fenerbahçe'nin şüpheli 5 maçta şike/teşvik tespit etti, fenerbahçe'ye 2+1 yıl men cezası verildi
  -uefa temyiz kurulu cezanın +1'ini kaldırarak 2 yıl men şeklinde onadı, kişilerle ilgili cezalar uefa tarafından askıda bırakıldı
  -tff bu süreçte bu süreçte ceza uygulaması konusunda hukuk dışı bir direnç gösterdi (58. madde değişikliği, yeniden düzenlenen etik kurulu raporu, çelişkiler taşıyan pfdk ve tahkim kararları vb.)
  -fenerbahçe cas'a başvurdu, cas tüm argümanları ve delilleri göz önünde bulundurarak sil baştan yargılama yaptı, 4 maçtaki faaliyetleri tespit etti, cezayı onadı
  -fenerbahçe isviçre federal mahkemesine başvurdu, ifm cas kararını onadı, fenerbahçe aihm başvuru süresini geçirdi ve kararı temyiz etmedi
  -tff hukuk dışı direnişine devam edince trabzonspor uefa'nın müdahale yetkisinin mevcudiyeti iddiasıyla talepte bulundu
  -uefa ilgili tarihlerde yerel lige müdahale yetkisi olmadığı argümanıyla başvuruyu reddetti
  -trabzonspor kararı cas'a taşıdı, uefa'nın o dönemdeki yetkisinin mevcudiyetini iddia etti (yetkili kurumun tespiti, bu kurum tarafından ilgili kişilerin ve kulüplerin cezalandırılması, trabzonspor'un maddi ve manevi zararlarının tazminini talep etti)

  10 mart tarihinde cas bu başvuruyu karara bağlayacak ve yerel lige müdahale yetkisinin kimde olduğunun tespitini yapacak. cas uefa'yı işaret ederse süreç daha kısa sürecek ve uefa tarafından gerekli yaptırımlar uygulanacak. cas uefa'nın yetkisizliğine hükmederse trabzonspor süreci fifa'ya taşıyacak. fifa'nın konu hakkındaki müdahale yetkisi hukuki tartışmaya gerek kalmayacak kadar açık.

  sürecin 5 yıla yakın süredir devam etmesinin üç temel sebebi türkiye'de süreçle ilgili sergilenen hukuk dışı tutum, platini döneminde uefa'nın süreci tıkayacak derecede ağır hareket etmesi ve genel olarak dava sürecinin her zaman yavaş işliyor olmasıydı. neredeyse 10-15 aşamalı bir hukuki mücadelenin geç de olsa sondan bir önceki adımlarına gelindi. trabzonspor cephesi gerçekten zor şartlarda ciddi bir hukuk mücadelesi verdi.

  sürecin sonunda trabzonspor'un olumlu bir karar elde etmesi muhtemel gözüken senaryo. elde edilen karara karşı tff'nin ve türk siyasetinin takınacağı tavır ise tümüyle bir belirsizlik.