• 59
  çok beğendiğim bir tezahürattır.

  bunun üzerine bir antropoloji 3. sınıf öğrencisi olarak bir iki kelime söylemek isterim.
  tüm yazıyı tek bir örnek üzerinden götüreceğim. o yüzden bu yazının global anlamda bir geçerliliği olmayacak. türkiye ölçeğinde de sadece belirli bir zümre açısından kabul edilebilir olacak. genelgeçer doğrulardan uzak kalmak, hayatı daha kolay hale getiriyor. tanımlardan kaçının, içini insanların doldurduğu kavramları evrenin gerçekleri olarak kabul edip o kalıba sığmayan insanları başka bir tanımın "içeriği" haline getirmeyin.

  örneğimiz jet fadıl.
  laiklik ortadan kalkarsa, din sömürüsü daha rahat olacak.
  alan araştırmalarıma dayanarak konuşuyorum, kapitalizm dini satar. bunu d&r'da gördüğünüz kişisel gelişim kitaplarından anlayabilirsiniz. o kitapların hepsi, "alternatif din"dir. yeniçağ dinsel pratikleri/inanışları diye geçer.

  laiklik kalktığı anda, din-devlet işleri birbirine girdiği anda, sömürü daha da artacak.
  dincilere karşı olun.
  safınız da dindarlarla aynı saf olsun. dindarlarla saf tutup, dincileri alaşağı edebilirse "seküler" insanlar, din tamamen bireyselleşir, cami ve dernekler dışında kamudan çekilirse, işte o zaman dünyada huzur kat sayısı artar bana kalırsa.

  din-devlet işleri birbirine girdiği anda, jet fadıllar çoğalıp kurumsallaşacak. devlet eliyle, daha çok vurgun yapacaklar. bu ortada.

  inanan için din muazzam bir şey. lütfen bu muazzam huzura leke sürülmesine izin vermeyin.
  lütfen huzurunuz sadece sizin olarak kalsın.

  ek olarak, yüzlerce yıl öncesinin "kuralları" bugünleri yönetemez.
  maalesef, becerebildiğimiz en iyi şey şu an için sürekli güncellenen yasalarımız ve kanunlarımız.