• 2479
    zamanında mehmet demirkol kendisi için "topa vurmayi bilmiyor" dediginde linç edilmişti hatırlarsınız. yil 2013, bruma takimimiza yeni gelmis ve 18 yaşını bile doldurmamisti veya henüz doldurmuştu. kiminle oynamıştık hatırlamıyorum, iyi bir performans göstermiş fakat kaçırdığı net gol pozisyonları olmuştu, demirkol da tartışılan açıklamalarını o zaman yapmıştı. büyük tepki topladı, ne de olsa bruma oynadıkça gelişecek ve bizim de bir nani'miz olacaktı. yil oldu 2015, geldiği gunden bu yana oyununa ne kattı belirsiz. ne de olsa o kadar bonservis odemisiz, hemen olmasa da bir süre sonra (burada genellikle maksimum 2 3 haftaya denk geliyor) katkı vermesini bekliyoruz, patates tarlalarında, kasaplara karşı oynarken. bir yandan da sürekli baskı altindasin, taraftar profili de sabırsız, lafta bizim ligimiz avrupa denmesine karşın mancini annemizin liginde 2. oldu diye başarısız ilan ederler, malum ölüm grubundan çıkarmış olmasi umurlarında bile olmaz, sanki her sene gruplara kalıyormuş, gruplardan cikiyormusuz gibi.

    şuna geleceğim, hani diyoruz ya porto sahtar diye, bizim ne zamandan beri bu takımlar gibi bir vizyonumuz oldu? ne zamandan beri öyle genç oyuncu alıp yetiştirdik? gerek ligimiz gerekse takımımızdan beklentiler uzun zamandir genc oyuncu yetiştirmek üzerine kurulu olmadi. en son arda çıktı, o da yildizinın parladığı 2006-2007 sezonundan sonra patates tarlalarıyla dolu ligimizde yerinde saydı ve en sonunda atletico madrid'e giderek kendisini kurtardı. öyle ya, oyuncu yetiştirmek büyük kulüp işi mi olur, anadolu kulüplerinin işidir, biz onları geliştirmekle vakit kaybedemeyiz, direkt yetişmişini alırız. semih, emre, sabri, aydın'ı yetiştirdik de ne seviyedeler, soru işareti. zaten son yıllarda altyapıdan ne kadar futbolcu çıkardık ki.

    ve bruma... başka yerde olsa muhtemelen gelişimi çok daha iyi olacak ve biz de ona hayretler içinde bakacaktık, ama maalesef hiçbir şekilde bir futbolcunun gelişimini sağlayacak bir ortama sahip değiliz. bruma'ya çalışmıyor demek kolay, peki biz onun gelişimi için ne verdik? yabancı kuralı var ondan oynayamıyor derseniz kısmen haklısınız ama yabancı kuralı kalksa dahi türkiye'de ne kadar gelişebileceği yine şüpheli bana göre. psikolojik üstünlük sağlayacağı söylenen 4. yıldız peşinde koştuğumuz için olsa gerek, az süre alıyor ve bu bir süre böyle devam edecek gibi. ama sonra demeyin neden bruma gelişmiyor.