• 16
  (bkz: #1441503)

  sorduğu sorulara cevap vereyim.

  pijaması yırtılan ufak kızın berkin'den farkı neydi?

  pijaması yırtılan küçük kızın ülkesinde yapılanlar en az berkin'in ülkesinde yapılanlar kadar insanlık dışıydı. ben bir insanım. benim duygularım var. empati yapabiliyorum. yas tutabiliyorum. dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir haksızlığa tepki gösterebiliyorum. vicdanım var benim. pijaması yırtılan kız için de bir şeyler karaladım elimden geldiğince. o kız için de yüreğim parçalandı.

  2 tane kız kardeşi ölünce, 'ihvatii' diye feryat eden 10 yaşında çocuğun berkin elvan'dan farkı neydi?

  onun için de pijaması yırtılan ufak kızdan farklı şeyler düşünmüyorum. onun da insan olarak farkı yok benim için berkin'den. olayı gördüğümde lanet ettim bu dünyaya. bu insan dışı varlıklara. yarak gibi dünya olduk diye küfürler savurdum.

  bu çocukların hiçbirinin bir insan olarak berkin'den değersiz bir yanı yok kalbimde. ama farklarını soruyorsan eğer, söyleyebilirim kardeşim. berkin elvan öldü. "türkiye'de zulüm dediğiniz şeyin kat kat daha fazlasını yaşayan bu çocuklara" diye bir ifade kullanmışsın kardeşim. farkında mısın kurduğun cümlenin? evet bu çocuklar hayatlarındaki en büyük acılarla, hayatlarının başlarında mücadele ediyorlar. evet bu çok büyük bir zulüm. ama bir şeyin farkında değilsin sanırım. berkin elvan'ın olayı zulüm değil. ölüm. saçma sapan bir kıyaslama yapmaya çalışırken sıçmışsın maalesef. bu dünyada bir insanın yaşayabileceği en kötü şey zulümdür, evet. ölümse bu dünyada başka hiçbir şey yaşayamayacağın anlamına gelir ve yaşadığın son şeydir.

  ayrıca ben hiçbir zaman rabia'yı makaraya almadım. benim gibi düşünen bir çok arkadaşım, bir çok kardeşim de rabia'yı makaraya almadı. bizim makaraya aldığımız şey, ülkesindeki ölen çocuklar için iki kelime etmeyip, bir başka ülkede yaşanan zulüme karşı duranlardı. biz bu insanlara karşı durduk. rabia'ya değil.
  yani senin yazında bahsettiğin şey var ya hani "çoğunuzun samimiyetine inanmıyorum." diye. bu samimiyetten yoksun olan sensin kardeşim. ben bütün haksızlıkların karşısındaydım. benim yanımdakiler de öyle. berkin için de savaşırım ben. pijamalı kız için de. rabia için de. bak ben bir inançsızım. ama yaşım yetseydi eğer, legolarla oynamasaydım o yıllarda, 28 şubat'ta da başörtülü kardeşlerim için de savaşırdım ben. babamın taşaklarında sperm olmasaydım srebrenitsa katliamı'nda da yazardım bir şeyler elbet. çünkü ben bir ideolojiyi savunmuyorum. çünkü ben adaletin peşindeyim. ben eşitliğin peşindeyim. ben bu dünyadaki her türlü zulmün karşısındayım. dilin, dinin, ırkçılığın getirdiği her türlü zulme karşıyım ben. senin gibi bir acıyı, diğer bir acıyla kıyaslamam hiçbir zaman. x olayı olduğunda nerdeydin, y olduğunda niye konuşmadın diye sormam kimseye. ben her olay için bir şeyler karalarım. ama her acının büyüklüğü kendi içindedir. her acı düştüğü yerde hissedilir en büyük. her acı herkesi aynı oranda etkilemez. her acı için herkes bir şeyler yazmak zorunda değildir. sen dersen ki ben rabia'ya, berkin'den daha çok üzüldüm diye, ben olabilir kardeşim derim. onun hikayesi seni daha çok etkilemiştir. her acıyı aynı oranda anlayamayız hiçbirimiz. ama bütün zulümlerin karşısında durabiliriz.

  "bir ülkede muhalefet yolsuzluk olsa da elime koz geçse diye bekler mi lan?" demişsin.

  berkin elvan özelinde cevap vereyim sana. masum çocukları öldüren bir devletin olduğu bir ülkede, muhalefet hiçbir şey olsun diye beklemezdi, eğer o ülkede adalet kavramı olsaydı.
  *
  "en son bir şey yazacağım. bir ateiste, hıristiyana şu ülkenin durumunu göster, sonra şu ayeti göster. diz çöker tövbe ister anasını satayım." demişsin ve bir sure ve bir hadis paylaşmışsın. burda da en basitinden benim inançsızlığıma saygısızlık göstermişsin. ben inançsız olabilirim. ama bütün dinlere, bütün peygamberlere saygı duyuyorum. inananlar da inanmayanlar da benim gözümde bir. sen yaratılanı hoş görüyorsun yaratandan ötürü. bense insanı hoş görüyorum yalnızca insan olduğu için. benim temel aldığım nokta insan olmaları. sen eğer yaratılandan ötürü seviyorsan insanları neden şartlı üzülüyorsun?

  ayrıca bazı şeylere inanmıyor olabilirim ama çok sevdiğim bir insandır hz. muhammed. ve ben de samna bir hadis-i şerif ile karşılık vermek isterim.

  "haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır."