• 17
  bu maçı hatırlayan var mı bilmiyorum ama hatırlayamayanlar varsa zahmet etmesinler ben hatırlatayım. görüldüğü gibi mevcut sezonun ilk yarısında ankara'da oynanmış bir maçtır. maçtan önce fenerbahçe 12 puanla lider durumda bulunuyordu. maç başlamış, ilk yarısı golsüz sona ermişti. ikinci yarının başında ise dananın kuyruğu kopuyordu.

  48.dakikada hızlı gelişen gençlerbirliği atağında jimmy durmaz sağ çaprazdan ceza sahasına giriyor. jimmy durmaz topu içeri çevirmek istiyor ancak savunmada son anda araya giren egemen korkmaz topu eliyle uzaklaştırıyor! evet, evet aynen öyle. eliyle uzaklaştırıyor ve bu 6.hakem'in gözünün önünde oluyor. tıpkı 9 şubat 2014 sivasspor fenerbahçe maçında olduğu gibi. o pozisyondan sonra aynı gökhan gönül gibi jimmy durmaz da çılgına dönüyor ama nafile. oynatalım fransızcım;

  1.capsimiz; http://i.hizliresim.com/Kr5lJ7.jpg arkada ısınan selçuk şahin bile (hani şu şimdilerde ''hersey esit olsun istiyorsaniz bu komediye gerek yok, silin 4 puanimizi hersey esit baslasin, sezon sonu yine 10 puan farkla sampiyon oluruz yeterki dogru, dürüst, adil yönetilsin maclarimiz.. verilen emege yazik, ayiptir..'' diyen selçuk şahin) penaltıyı görüyordur eminim. hoş, o maçtan sonra böyle açıklamalar yapmıyordu tabi.

  2.capsimiz; http://i.hizliresim.com/ek9Np9.jpg pozisyonun 6.hakem tarafından görülen açısı. tıpkı 9 şubat 2014 sivasspor fenerbahçe maçındaki hakem hatası gibi. 6.hakemin gözünün önünde egemen eliyle topu engelliyor ama oyun devam ediyor. paralel yapı o günlerde fener'e çalışıyordu herhalde aziz başkanım? ya da baronlar o zaman fener için devredeydi ahmet hocam? ne dersiniz :)

  3.capsimiz; http://i.hizliresim.com/ek9N7J.jpg egemen pozisyona devam kararı verildikten sonra 6.hakeme dönüyor ve eliyle onaylayan tarzda şu hareketi yapıyor.

  oyun devam ediyor, maçta 60.dakikaya geliniyor ve fenerbahçe, dirk kuyt ile öne geçiyor. sağ kanattan kullanılan korner vuruşunda caner ortasını ön direğe doğru gönderiyor. savunmadan seken top egemen'le gençlerbirliği oyuncusu uğur çiftçi'nin önünde kalıyor. egemen hayvani darbesiyle uğur'a bariz bir faul yapıyor ve topa vuruyor. top savunmadan sekerek altıpas çizgisinin hemen gerisindeki kuyt'a geliyor. kuyt dönerek vuruyor ve topu filelerle buluşturuyor. evet %100 penaltıdan yırtan fenerbahçemiz bir de %100 faulle golü buluyor.

  4.capsimiz, yani gol öncesi faul pozisyonunun capsi; http://i.hizliresim.com/wbVNAb.jpg

  bu çok kritik iki hakem hatasının sonucunda fenerbahçe maçı 1-0 kazanıyor. congratulations!

  işin ikinci boyutu var ki yüzyılın komedisi. bu maç sonunda şimdilerde feryat figan ağlayan ersun yanal ve rıdvan dilmen'in açıklamaları;

  rıdvan dilmen; şu var tabi, pozisyon, çok tartışılan pozisyon var, penaltı. bence penaltı çünkü kural değişti diyorlar çarpıp geldi falan diyorlar ya bana göre öyle bi kural olsa dahi penaltı çünkü çok açık eli egemen'in. aynı egemen'in gol pozisyonunda da hakem faulü verse hiçbir şey diyemezsin çünkü topu gençlerbirliğili oyuncu uzaklaştırmak isterken bütün vücuduyla rakibinin önüne geçiyor.

  ersun yanal;

  basın toplası sırasında bir muhabir araya giriyor ve şu soruyu soruyor; hocam gençlerbirliği kulübü başkanı ilhan cavcav'ın hakemlere yönelik eleştirileri oldu, siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

  e.u; arkadaşlar biz hakemlerle ilgili konuşmuyoruz. * örnekle başarı ve başarısızlığımızı üzerimizde değerlendiriyoruz. kendimize bakıyoruz. bugün bizim için de rakip için de hakem önemli değil, önemli bir olay gerçekleştirmemiştir.* ben hakeme bakmam, önce kendime bakarım. o yüzden sayın cavcav'ın bu söyledikleri, kendi takımıyla ilgili yorumları onu bağlar.

  galiba bu işte bir iş var ki hakemlere ve sonuçlara ılımlı bu iki güzide spor duayeni 9 şubat 2014 sivasspor fenerbahçe maçından sonra şu açıklamaları yaptı;

  rıdvan dilmen; fakat o arada bi tane sivasasporlu kale arkası hakemi * çıkıyor bi anda bi penaltıyı vermiyor. bu tabi dengeleri şöyle bozuyor: bi kere sinirleri geriyor. düşünebiliyor musun, daha maçın 20.dakikası iyi oynarken birkaç tane de pozisyona girdiğinizde de penaltıyla sonuçlanmış olsa rakip demoralize olacak siz de moralleniceksiniz kaldı ki rakipleriniz kazanmaya başlanmış biraz gerginsiniz,* geçen hafta da kaybetmişsiniz...

  güntekin onay (araya giriyor); ama çok yani penaltıyı vermedi doğru, ben de penaltı olduğunu düşünüyorum penaltı sarı kart. penaltıyı vermemesi fenerbahçe iyi oynuyor, iyi başlamış devam edebilirsin yani esas sorun orda egemen'in atılması oldu sanıyorum penaltıdan ziyade. yani dün galatasaray'ın da penaltısı verilmedi!

  rıdvan dilmen (devam ediyor); bak şimdi sen futbol oynamadığın için bunu anlayamazsın. * şimdi bak rakip kazanmış, iki maç üst üste kazanmış 9 golle kazanmış, iyi de top oynamış. * ben de kendi karabük'te de yenilmişim üzerine bi de deplasmanda eskişehir'e mağlup olmuşum burda olmazsa olmaz dediğim bir maçta, tartışılacak değil tartışılmayacak bir penaltıyı vermiyor hakem aynı saniye içerisinde caner, süratle gidiyor belki de kırmızı kart görecek * oyuncuya faul yapıyor cezalı duruma düşüyor. şimdi bak bir penaltın gitti, bir oyuncun gitti şimdi o pozisyonda penaltıyı verse caner kart görüyor mu? insansınız, futbolculuk da böyledir. en sakin insan dahi zaman zaman yapabilir...

  ersun yanal; özellikle kartlar konusunda ve avantajlar konusunda yaşadığımız, oynamak isteyen takımın yaşadığı sorunu altını çizmek gerekiyor. futbolcular da hata yapıyor, diğer paydaşlar da hata yapacak ama bugünkü hatalar maalesef oyunu etkiledi. * oyunu etkileyecek hatalar yapmamak gerekiyor. bunun da nasıl bizler oyuncularımızı oynatmıyor ya da farklı bir şekilde değerlendiriyorsak bunu da değerlendirecek kurumlar düşünmelidir. fenerbahçe şampiyon olacak arkadaşlar. *

  görüntüler de burda; http://www.youtube.com/watch?v=18F77Q92FuU

  hayırlı işler.