• 14
  sevgili kardeşlerim, açıkçası nereye yazayım bilemedim o yüzden buraya yazdım; taşınacaksa taşınır, ilgimiz yoksa silinir.

  4 yıl kadar önce bir oğlum olmuştu sizinle de paylaşmıştım (bkz: #1809465). 2 sene önce oğlumun otizmli olduğunu öğrendik. benim sizinle paylaşmak istediğim şey ise birçok otizm ailesinin bilmediği birtakım yeni gelişmeler. çevrenizde gördüğünüz, tanıdığınız kişilere bilgi verin istiyorum.

  şubat 2019 tarihine kadar atipik otizm bireyler için %40 engel raporu veriliyordu. konuşma bozukluğu gibi başka durumlarda rapora yansıdığı zaman %70 oluyordu. en ağır durumdaki otizmli birey için ise %80 engelli raporu veriliyordu. şubat 2019 ile beraber raporun şekli ve içeriği değişti. artık çocuklar için verilen engelli raporunda engel %'si yazmıyor. bunun yerine “özel gereksinimi var”, “hafif düzeyde özel gereksinimi var”, “orta düzeyde özel gereksinimi var”, “ileri düzeyde özel gereksinimi var”, “çok ileri düzeyde özel gereksinimi var”, “belirgin özel gereksinimi var” ya da “özel koşul gereksinimi var” gibi ifadeler geldi rapora. burada benim gözlemlediğim durum hafif de olsa ağırda olsa otizm'li çocuklara özel koşul gereksinimi var (ökgv) ifadesinin yazılması.

  "özel koşul gereksinimi var" (ökgv) ifadesinin karşılığı arkadaşlar %90-99 engel oranını karşılayan ifadedir. otizmli ailelerin neredeyse tamamı bu durumdan bihaber. burada engel oranının %90-99 olması demek sizin ötv'den muaf olarak sıfır araç alabilmeniz demek. ben bu bilgiyi 2 ay kadar önce edindim ve kesinleştirmeden kimseyle paylaşmadım gereksiz ümit vermemek adına. geçen hafta itibarıyla oğlum üzerinden ötv muaf olarak arabamızı aldık ve artık bu bilginin paylaşılmasında bir mahsur olmadığını düşünüyorum.

  bu noktada otizmli ailenin dikkat etmesi gereken iki nokta var
  1- raporda (ökgv) yazıyor mu? ben çevremdeki otizmlilerde yazmayan görmedim yine de kontrol etmek gerek.
  2- otizm raporu yıllık olarak verilir yılı doldukça yenilenir. ötv muaf araç alabilmeniz için başvurunuzu raporun ilk 6 ayı içinde yapmanız gerek. son 6 aya girmiş iseniz faydalanamazsınız.

  ötv muafiyeti haricinde arkadaşlar bildiğim diğer haklar
  -tren yollarında ücretsiz seyahat
  -hava yollarında %25 indirim
  -türk telekom'bağlı mobil hat veya internet kullanımlarında engelli ve ailesine %25 indirim. (hat çocuk üzerine ait olmak zorunda değil anne babasına da indirim yapılıyor.

  son olarak şunu söylemek lazım bir engelli ailesi olmak çok zor, inanın yukarıda anlattığım haklar içinde bulunduğunuz durumda hikaye. yine de bu haklar var ve yararlanmamanız için hiç bir sebep yok. araç alım süreci ve daha başka ne varsa konuşmak istediğiniz yazın bana elimden geldiğince yardım ederim.