• 73
  uzun yıllardır takip ederdim sözlüğü iki yıl olacak yazar olalı ancak daha kimseye engel vurmadım.
  görüşüme zıt olarak mesaj atanda var, küfür eden olmadı daha şükür ancak olamaz değil.
  beş parmağın beşi bir değil ben yapmam o yapar.
  ancak sadece başlık altına yazdıklarından dolayı da kimseyi engellemem.
  burası ortak bir payda.
  galatasaray üzerine ortak bir paylaşım alanı.
  yani pilot olmadan galatasaray'a ve bana şahsi olarak söven biri yoksa engellemem.
  adamın düşüncesi bu.
  zaten konuşarak, tartışarak belli bir seviyede kalarak hem kendimize hem de galatasaray'a bir değer katmak istiyoruz.
  son günlerde bazı yazarlara mesaj atmak istiyorum bu mümkün değildir diye yazı çıkıyor.
  bakıyorum adam cezalı değil, pilot değil sebebi belli ki engeli basmış.
  hiç konuşmadığın bir adama mesela sadece torrent'i eleştirdi diye engel basıyorsan bu ön yargıdır.
  burada paydaş galatasaray değil o zaman senin fikirlerin olur.
  mesajlaştığım bir kaç yazar bilir düşünceme zıt, ters bir yazı yazdıklarında çok tatlı şekilde tartışma yaparız.
  taktik olur, futbolcu olur hatta hatalarım vardır onları düzeltmek olur.
  ancak adam benden farklı düşündü diye neden engelleyeyim?
  ufak bir sitem.
 • 74
  üzerinden çıkarılan anlamlara şok geçirdiğim sözlük özelliği. abartmayın yahu kimse kimsenin yazma hakkını elinden almıyor bu özelliği kullanarak. engellediğiniz kişinin yazarlık hakkını elinden almıyorsunuz ki kişi yazmaya devam ediyor dolayısıyla olayın sansür ile hiçbir ilgisi yok. basit bir sözlük özelliği üzerinden kişilik analizi yapmak pek doğru gelmiyor bana.
 • 76
  olmazsa olmaz olmayan fakat uygun kullanıldığında yararlı olabilen eylem.

  burada yüzlerce yazar var ve herkesin aynı düşünmesi olanaksız olduğu kadar da tehlikeli zaten. fakat malesef kültürümüz ne kadar kaliteli tartıştığın değil karşıdaki insanın sinirini ne kadar bozduğun üzerinden yürüdüğü için (sözlüğümüz de toplumun yansımalarını içeriyor, öyle olmayan yazarlara selam olsun), bir gereklilik hali olduğu da bence malum. sen diyorsun ki x tercihi galatasaray için uygun. hoop x ci oldun, tebrikler. argüman yok, nesnel düşünce yok, haddini aşmama yok. bu telefonunu çıkar göster diyen dayılarla tartışmaya benziyor.

  tartışmaya değil sinir bozmaya çalışan insanları görmemek bir lükstür efendim. bunun sansürcülük zihniyeti olduğunu düşünen arkadaşları da engellemek bir yana zevkle okumaya devam ederim. onların ne demek istediklerini anlayabiliyor ve saygı duyuyorum. iyi ki varlar.

  yazdıklarımın ideal tartışma durumunu taşıdığı ironisini farkettiniz değil mi? *
 • 77
  sözlükte tamamen yanlış yorumlanan ve en sevdiğim özelliklerden biri.

  birini engellemek onun görüşlerini insanlara duyurma özgürlüğünü elinden almak değil, kulak tıkacı takma özgürlüğüdür. pekala bir takım görüşleri duymak istemeyebilir insan, bunu kendi akıl ve ruh sağlığı için yapıyor olabilir. bunda garipsenecek bir şey yok. çünkü artık ezberlediğimiz bazı tipte görüşler oluyor ve bunları savunan insanların yazdıklarını görünce cevap vermeden duramıyorsunuz halbuki daha önce bunu 150 kere yaptınız ve bir faydası olmuyor. sonuç olarak o yazılanları hiç görmeseniz böyle bi kısır döngü içine çekilmeyeceksiniz. bu zaman, emek ve enerji israfından korunmanın tek yolu engelle butonu, sevin sevdirin. tabi ki katılmadığınız her görüşün sahibini engelleyemezsiniz, öylesi akıl dışı olur ama bu konuda bir çıtanız olursa engelle butonu candır.
 • 78
  çok kullandığım, fakat aslında yerine “sessize al” gibi bir fonksiyonu tercih edeceğim uygulama. zira sözlükte insanlarla mesajlaşmaktan oldukça keyif alıyorum, engellemek o imkanı ortadan kaldırıyor.

  neden kullandığıma gelince, aksi durumda sözlük beni çok yoruyor. hatta yazar olduktan birkaç ay sonra sözlüğün beni strese soktuğunu, gerdiğini farketmiş, kendimi pilot etmiştim. sözlüğü seviyorum, bunu tekrar yaşamak istemiyorum. o sebeple, nasıl ki sabah uyandığımda eşitlik adına tüm gazeteleri okumuyor, tüm haber bültenlerini izlemiyorsam, burada da her yazılanı okumak istemiyorum. bir sürü insan da beni engellemiştir muhtemelen, en ufak bir sıkıntı duymuyorum bununla ilgili.
 • 79
  cevap niteliginde olmamasi icin caba gosterecegim entry’nin bulunacagi baslik, islevsel bir sozluk fasilitesi.

  nasil ki sacma sapan tv programlarini seyretmiyor, duygu dusuncelerinin zerre umrumda olmadigi insanlari takip etmiyorsam kendi ozgur irademle bulundugum ve cogunlugunu sevdigim yazarlarin olusturdugu bir platformun tadini kendi acimdan kaciran kisilerin yazdiklarini okumamak istegimi uygulayabiliyor olabilmek de fasilitenin guzelligi.

  herkese on verelim, her yazilana katlanalim, tepki vermeyelim, gormezden gelmeyelim, herkesi takip edelim sevelim sevilelim vs. ulkenin haline bi’ zahmet bi’ goz atalim da koyun zihniyet agzimizin tam orta yerine nasil da guzel pisledi tekrar bir farkina varalim.

  * * * *
 • 80
  geçenlerde bir sözlük yazarı ilgisiz isteklere bir şey yazıp soru sormuştu, ben de bildiğim bir şey diye kendisine mesaj gönder butonuna basıp 20 dakika falan yazı yazıp gönder butonuna bastığımda ''bu yazara mesaj göndermeniz mümkün değil'' uyarısını görmüştüm. o an ne düşündüğümü herkes anlayabilir.

  olması elzemdir evet ama en azından mesaj gönder butonuna bastığında bizi engellemiş veya mesaj alımını kapatmış bir yazar ise önceden uyarı verebilir.

  sayın hagi, sözlükten kazandığınız dolarcıklarla ibiza'da yaptığınız tatilinize biraz ara verip göreve bekleniyorsunuz.*
 • 83
  transferde yetkili bir adamın yakını olan ve burada onun avukatı gibi takılıp sonra utanmadan insanlara adamcı olmayın kulübü karşılıksız sevin diye boş boş seviyesiz kışkırtırtıcı mesajlar atan tipleri engellerim genelde. onun dışında özelden saygısızlık yapanları genel olarka engellerim ama entry yazdı diye yazar engellediğim hiç olmamıştır.
 • 87
  3 sebeple kullandığım fasilite.

  1. sebep karşımdaki ile hiçbir türlü iletişime geçmenin mümkün olmadığı durumlarda yani ne anlatırsan anlat senin fikirlerine değer vermeyip sadece kendi fikirlerinin doğru olduğunu sanan ve sen fikirlerini söyleyince cin çarpmışa dönen kişileri.
  2. sebep bana veya sözlükteki herhangi birine küfür veya saygısızlık edildiğinde çok şükür ben şu ana kadar böyle bir tecrübem olmadı ama başkasına yapanı engelledim
  3. sü de en mahsum olanı birilerine mesaj attığımda ki ben bir sürü kişiye msj atıyorum yani bu birimi çok kullanıyorum bu arkadaş 4/5 mesajıma dönmüyorsa onu rahatsız etmemek için çünkü bazen hatırlamayıp tekrar msj atmış olabiliyorum. olabilir herkes bunu sevmeyebilir veya benimle sohbet etmek istemeyebilir zaten entrylerini görüyoruz.

  bunun dışında kimseyi fikirleri ve yazdıkları ile engellemeyi düşünmedim hiç, hep konuşarak çözülebileceğini düşündüm problemlerin.
 • 88
  özel mesajlaşmada, karşı taraftan küfür hakaret yoksa karşısındaki yazarı engellemeyi şımarıklık ve saygısızlık olarak gördüğüm eylem. hepimizin ortak sevdası nedeniyle bulunduğumuz bir mecrada eğer konuşmaya fikirleri paylaşmaya tahammül yoksa bu sosyal platformda olmanın da bir anlamı yok bana göre. birde kendisiyle mesajlaşmadığım ve engellendiğimi gördüğüm yazarlar var. o arkadaşların dertleri ne onu da anlamak mümkün değil.
App Store'dan indirin Google Play'den alın