• 502
  o kadar övülüyorlar ki acaba trabzonspor için mi çalışıyor diyorum bazen. çünkü scout işini onlar yapıyorlar. bize de mensah denilen adama 5.1m euro bayıltacaklar. bu adamın yerine alternatif adam bulamıyorsanız allah rızası için kalkın gidin yeni bir yapı kurulsun orada.

  edit: dün trabzonspor sosa yerine adamını 950 bin euro'ya buldu getirdi. yönetimin transfer politikası maliyet iken scout ekibi mensah yerine daha ucuz adamı her halükarda bulup getirmesi gerekiyor. hocayı da bu oyuncuya ikna ettirmesi gerekir. ikna ettiğimiz adam mensah ya mensah adam defans yapmıyor izliyor resmen neyi ikna edeceksin zaten.

  edit 2: sırf mensah transferine onay vermeleri bile benim için skandaldır. hoca ve yönetim, scout ekibini dinliyor şimdi dinlemiyormuş gibi konuşmayalım.
 • 503
  herhangi bir oyuncuyu scout ekibi istedi ya da yerine başka bir oyuncu bulamadı diye aldığımızı sananların zeka sorunları olduğunu düşünüyorum. hoca bi adama kafayı taktıysa takar. nasıl amrabat’ı babel’i kafaya taktıysa mensah’ı da taktı ve aldıracak belli ki.

  bu konuda daha uzun yazmak istiyorum ama insanlar scouting kavramını ve görev tanımını ve yetkilerini bilmiyor.

  bir kulübün düşük maliyetli genç oyuncu transfer edip etmemesi scouting becerisi ile değil kulüp transfer politikası ile alakalıdır. şunu artık bir algılamak lazım çok zor bir şey değil.
 • 504
  scout ekibini ben de başarısız buluyorum. lakin transfer politikasını gelip de scout ekibine yükleyemezsiniz. transfer politikası yönetime ve teknik heyete bağlıdır, çokta basit bir bilgidir.

  örneğin fatih hocaya dünya'nın en iyi scout'u bile bir oyuncu getirse oyuncunun da muazzam ötesi potansiyeli olsa, eğer hoca o futbolcuyu beğenmediyse ve yerine başkasını düşünüyorsa 50 scout birleşse de o futbolcuyu galatasaray kapısından içeri sokamazlar, soksalar da hoca o çocuğu sittin sene oynatmaz.

  bu sebebten iyi bir scout ekibi olması için öncelikle yönetim ve teknik heyetin transfer politikası bu yönde olması gerekir ki ekibin çalışması sonuç versin. hatta taraftar bile çok önemli bu konuda bence çünkü bu tarz transferlere yönelik bir taraftar topluluğu yoksa, taraftar baskısı yönetimi de teknik ekibi de etkiler. örneğin bir yaz boyunca tüm transfer eforumuzu tek bir falcao transferine harcamamızın büyük sebebi de taraftar baskısıdır.

  şimdi diyeceksiniz o kadar yazmışsın peki neden ekibi başarısız görüyorsun?
  sebebi scouting sadece oyuncu bulmak üzerine kurulu bir sistem değildir, yapılan transferlerde bu ekip tarafından kendileri bulmuş olmasalar, teknik heyet istemiş yada bir menajer önerisi olsa bile çok iyi şekilde incelenip takım için uygunluğu her açıdan araştırılması gerekir ve yanlış transferlerin önüne geçilmesi gerekir. ben bu noktada ekibin hiç işe yaramadığını düşünüyorum, çünkü galatasaray'ın maalesef yanlış transfer yüzdesi çok yüksek.
 • 508
  neden başarısız olarak nitelendirildiğini anlamadığım scout şefi. transferleri scout yapmaz. kendileri hali hazırda izledikleri futbolcuları hocaya ve yönetime sunar, ya da yönetime menajerler tarafından önerilen futbolcular hakkında rapor hazırlarlar. son kararı hoca ve yönetim verir.

  telles scout transferidir, dama ve marcao scout transferi, saracchi, onyekuru kiralık ama scout işleri. hiç de fena değil sanki.

  scout transferi deyince herkes 100bin euro verelim uçsun kaçsın, bir sene sonra 40a satalım diye düşünüyor herhalde ama bu bizim ligimiz için pek mümkün değil maalesef. öyle bir pazar değiliz.
 • 509
  transfere onay verme mercii değildir. scout ne iş yapar, nedir, ne değildir bir türlü anlaşılmıyor bu ülkede. transfer görüşmelerini bu adam yapmıyor. sözleşmeleri bu adam hazırlamıyor. imzayı bu adam atmıyor. babel alınmış tutmamış, bunun bu adamla bir ilgisi yok. terim mensah’ı beğenmiş alın diye talimat vermiş, bunun bu adamla ilgisi yok. hoca scout ekibine emir verir, şunu izleyin der, şunun raporunu verin der, bana şu mevki için adam bulun der ama sonrası hocada ve yönetimdedir. “mensah orta halli bir oyuncu ve bizim sistemimizde sırıtabilir, eksik yönleri şu” diyebilir mesela emre utkucan. bence alınmamalı da diyebilir. ama son sözü kendisi vermez, şu anki sistemde terim verir.

  o yüzden şu yapılan transferlerde en son suçlayacağım ekip scout ekibidir. yani mensah’ı diagne’i trezeguet’i bulmak için scout ekibi olmaya gerek yok zaten. ligde oynayan hepimizin bildiği isimler. scout ekibi bula bula bunları mı bulmuş demek çok komik. bunları isteyen teknik heyet ya da yönetimdir. emre utkucan’ın teknik heyeti toplayıp; “beyler çok iyi bir forvet buldum, adı diagne, hemen alalım” dememiştir yani.

  terim onay vermezse alınmaz bu adamlar, önce bunu kabul edelim. yoksa sana marcao gibi adam da buluyor bu scout ekibi. eminin ellerinde başka bir çok iyi rapor da vardır. ama hoca belli ki ligden, ya da bildiği isimleri almak istiyor. sürpriz istemiyor. bunun için scout ekibini eleştirmek komik.
 • 510
  basarili ya da basarisiz olduguna cogunlukla karar veremeyecegimiz scout sefi.

  zira kendisinden ne isteniyor, kendisi ne yapiyor bunu tam manasiyla bilmiyoruz. o sebeple kesinlik arz eden cumleleri kurmaktan kacinmaliyiz.

  zira, cok cok basarilidir ancak buldugu oyunculari hoca istemez goz onune yansimaz, ya da cok basarisizdir, liste halinde getirdiği oyunculari hoca istemez, yine goz onune yansimaz. yani bir muammadir.

  ha eger sadece premier lig, championship maclarini izliyorsa ya da ne bileyim ispanya la liga ve la liga 2'den baska hicbir lige bakmiyorsa bir scout ekibi, o zaman iste akliniza gelen her turlu asagilamayi yapmakta serbestsinizdir. cunku ekip tum futbolu takip eder, ama ekibin icerisindekiler belli bölgelere ayrilabilir.
  ancak bana gore de; fatih terim ile iliskisi su sekildedir:

  ft: bana mensah'i bul getir.
  eu: tamam hocam.

  ft: bana diagne'yi bul getir.
  eu: bizim asagi mahallede oturuyor, aksam uzeri getiririm hocam.

  edit: imla.
  fatih terim'in oldugu yerde isini ancak bu kadar yapabilir anlamini cikaramayanlara aciklama editi: yukarıdaki hayali diyalog tamamen ironi amaclidir. ironiden anlamayan nesle aşina degiliz ihtiyarladik malum.