• 497
  galatasaray scout şefi, ya da performans analiz şefi, işte görevi her ne ise.

  şefim rica ediyorum, oynamaya çalıştığımız oyunun ffp kıskacında mümkün olamayacağını fatih terim ile yapılan görüşmelerde dile getir. ben gözlemciyim bonservis mevzuları beni ilgilendirmez diye bir şey yok.

  belli ki hoca andrew robertson tarzı bir bek istiyorum diyor, siz defalarca maçını izleyip günahıyla sevabıyla defolarıyla saracchi'yi bulabiliyorsunuz. onu da alamıyoruz zaten, anca kiralayabiliyoruz. belki çok daha iyisini bulmuşsunuzdur, michal karbownik gibi ama bonservis ile alamıyoruzdur saygı duyarım.

  omar elabdellaoui transferi konuşuluyor şuan. muhtemelen hoca 3. bölgede aktif olan bir bek istemiş ve bunu buldunuz. getirip bu adamla mariano gibi oyun kuralım derseniz hepimiz üzülürüz, belki jaden bogle gibi fakir arnold'u buldunuz ama paramız yetmiyor.

  dünyanın en iyi database'ini bırakıp dönelim gerçeklere. seneye kadromuzda ilk 11'de 3 tane yerli oynamak zorunda. bir mucize olmazsa oynamaya çalıştığımız kusursuz pas oyununa yatkın yerli oyuncular bulmamız mümkün değil. diyelim ki 3 tane buldunuz, sezon boyunca sakatlığı var osu bar busu var en azından 3 tane daha bunları aratmayacak kalitede muadil yerli oyuncu bulmanız gerekli. belki bal ligini bile izleyip ingilizce, türkçe, italyanca rapor ediyorsunuzdur ama şu süreçte başarılı olmamız mümkün görünmüyor.

  sizden ricam, günümüz ekonomisinde mevcut şartlarda istenilen kalitede oyuncuların kulübe kazandırılamayacağını rapor etmeniz olacak. marcao transferi bence harika bir transfer, fiyatı daha makulken alınabilir miydi evet ama ben yine de razıyım o transferden ama o transfer bile neden bu oyun anlayışından vazgeçmemiz için bize örnekler sunuyor. marcao sakatlandı ve yerine oyuncu koyamadık. bu ekonomik krizde koyamayız da. gün gelir bayern münih gibi olursak anlarım bu ısrarı ama kafayı kaldırıp nerde olduğumuza bakma vaktidir.

  hocanın oynatmak istediği sistemde orta saha için isteyeceği 3 oyuncu tipi var; felipe melo tarzı hem adam yiyen hem teknik oyuncu, de bruyne tarzı fizik, mental ve zihin açısından dünyanın en iyi orta sahası, bir de david silva tarzı solak orta saha. allah aşkına bunların hangisini alabiliriz? diyelim ki imkansızı başardınız ve bu tipte ve genç 3 oyuncu buldunuz, peki bu oyuncular sakatlanınca alternatif olarak kimi koyacağız? taylan, emre akbaba, ömer dediğimiz an sistem patlıyor işte.

  sevgili şefim sen iyisi mi; freuler, pasalic, de roon tarzı orta saha oyuncuları bul ve biz de o yönde kadro planlamasına girelim.

  kanat beklerimiz zaten 4'lü savunmaya pek uygun değil. omar da aynı, çok üst düzey bir bek olsa zaten bize bırakmazlar. kendi takımı bile nazlanıyor sözleşme uzatmıyor.

  şefim madem performans analizi başkanısın elimizdeki oyuncuların performansını yükseltecek önerilerde bulun allah aşkına. mesela feghouli kalacaksa artık kanatta oynamasının bir anlamı yok, çünkü kanat oynayacak kadar fiziksel özellikleri kalmadı. mesela papu gomez gibi ofansif orta saha yapalım. keza arda turan gelecek, yine kanat için elverişli fiziği yok ve ofansif orta sahadan başka pozisyonda oynaması zor. elimizde emre akbaba var, nasıl olur da biz emre'den ilicic çıkarırız diye düşünelim. mesela belhanda sol kanatta baya iyi performans gösterdi, sözlükte de belhanda kanat oynamalı diyenler olmuştu ve biz sezon bitip her şeye havlu atarken bunu farkedebiliyoruz.

  umarım önümüzdeki sene planlamayı doğru şekilde yapabiliriz