• 475
  oyuncu bulamamakla eleştirilen gözlemci.

  şimdi öncelikle emre utkucan denen kulüp çalışanını savunmak için hiçbir sebebim yok. kendisini tanımam, kendisiyle iş yapmam, babamın oğlu da değildir.

  ancak bir gözlemciyi oyuncu bulamamakla eleştirmenin saçmalık seviyesini 1 ile 10 arasında sayısal olarak değerlendirecek olursak her seferinde 10 olur bu değerlendirmenin sonucu.

  adamın oyuncu bulduğunu resmi gazeteye ilan vermesi mi gerekiyor? yoksa resmi twitter hesabından paylaşması mı? kulüp televizyonundan veya sitesinden falan mı duyurmalı acaba oyuncu bulduğunu?

  uzun lafın kısası emre utkucan galatasaray gözlemci ekibinin başında olduğu süre boyunca sayısız oyuncu taramistir ve teknik ekibe sayısız rapor sunmuştur. teknik ekip oyuncunun alınmasına karar verirse yönetime iletir, yönetim oyuncuya teklif yapılmasını maddi şartlar içinde uygun görürse teklif yapar.

  forvetsizligin başa vurduğu bu günlerde kötek sırası emre utkucan'a gelene kadar öncesinde baya insan var anlayacağınız.
 • 476
  emre utkucan eleştirilecekse, her daim bende orada olacağım.

  bu seneki transferlerimize baksanıza hangisi böyle tam scoutluk transfer? jimmy, adem, emre... hangisi?

  geçen sene diagne, muğdat, ömer bayram, nagatomo... hangisi? luyindama demeyin çünkü zaten bilinen bir adamdı, onyekuru demeyin çünkü adam 1 sene önce everton'a 20 milyon'a gitmişti. bir marcao var, o da ilk icraati.

  geçmiş senelerde de pek bir fark yok. hiç böyle "vay be" dediğimiz birkaç futbolcu oldu mu? yok abi yok, bu adamlar işlerini yapamıyorlar. aslında türkiye'de ki hiç bir kulübün scoutları işlerini yapamıyor ama her ne hikmetse her zamanda el üstünde tutuluyorlar.

  "nereden biliyorsunuz oyuncu bulamadığını" da demeyin bir zahmet çünkü eğer doğru düzgün adam bulabilseydi zaten alırdık. risk yok ki. en basitinden dortmund mesela pulusic'i zamanında 16 yaşındayken(3 sene önce) amerikanın bir takımından bedelsiz almış ve 3 yıl sonra da chelsea takımına 64 milyona satmıştır. öyle bilinen bir adama sırf scout transferi gözüksün diye milyon eurolar vermekle kusura bakmayın ama scoutluk yapılmaz. sen takıma minimum riskte futbolcu önereceksin ki, tutarsa deli paralar kazanacaksın, tutmazsa da önüne bakacaksın. deneye deneye doğruyu bulmaya alışacaksın.

  elinizi vicdanınıza koyun lütfen. bakın bu adam tam 5 yıldır bu takımda scoutluk görevini üstleniyor ama dişe dokunur tek bir başarısı bile yok. bu işi bedavaya yapacak binlerce üst düzey insanlar var. açın ndombele başlığını okuyun. gurrpegi'nin nasıl yalvardığını, bu adamın ileride çok çok iyi bir futbolcu olacağını defalarca söylemesini okuyun. altlara gidildikçe 60 milyon euroların olduğunu da göreceksiniz. kaideyi taciz eden istisna'nın profiline girip önerdiği oyuncuların nasıl yüksek fiyatlarla başka takımlara gittiğini görün. emre utkucan ne yapıyor? elinde ps4 kolu ve amerika liginde oyuncu keşfinde hani iş yaptığı gözüksün...

  son olarak iddia ediyorum, emre utkucan eğer sezer holding'in varislerinden olmasa 1 dakika bile kulüpte barınamazdı.

  not: takımımız yenildi diye asla yangıncılık yapmıyorum. scout ekibi konusunda tavrım her zaman nettir.
 • 477
  efendi, mütevazi, düzgün kişiliğe sahip, senelerdir galatasaray scout ekibinde 'chief' statüsünde görev yapan kulüp personeli. buraya kadar güzel. gerisi? vasat altı. en iyi(!) işlerini söyle bir seferde sayalım desek mesela... alex telles, marcao, garry rodrigues eee başka? başka yok. belki vardır düşünürsek gelir aklımıza, ya da vardır ama takıma aldıramamıştır, bilemeyiz... yine de sonuçta bir yerde 'chief' sıfatıyla görevde duruyorsan; bence, öyle ben işimi yaptım çekildim kenara ile kalmamalı o iş.
 • 478
  eleştirilirken akıl ve mantık sınırlarının aşırı zorlandığı scout şefi. şahsının ve ekibinin gerçek görev tanımı binlerce kez anlatılmasına rağmen herkes gene bildiğini okuyor, bu adam alakalı alakasız yerlerden kaybedilen her puanın sorumluları arasına bir şekilde ekleniyor.

  bir scout ekibinin başarısını sadece yönetim ve teknik heyet değerlendirebilir, çünkü bu ekibin tek ama tek görevi yönetici kişilere rapor vermekten ibarettir.yetkililer hızlı ve doğru bir şekilde istedikleri araştırma sonuçlarını elde ediyorlarsa scout ekibi başarılıdır. nokta.

  istediğin kadar maç izle, sabah akşam futbolla yat kalk, hayatının en büyük amacı tuttuğun takım olsun, eyvallah ama yönetim ya da teknik kadroya girmediğin müddetçe scout ekibi yatıyor mu çalışıyor mu bilmenin imkanı yok kardeşim. bu kadar basit.

  derdimi anlatmak için abartılı örnekler vermek gibi kötü bir huyum var, mazur görün.

  yarın fatih hoca emre utkucan'ı çağırıp "bu transfer dönemi için bana 60-65 yaş aralığında, japon pasaportu olan ama nijerya'da doğmuş ve hayatının en az 6 gününü manisa'da geçirmiş ön libero bulacaksın, tek hedefin bu haydi kolay gelsin" dese, emre utkucan'ın görevi de hocanın gözündeki başarı kriteri de budur artık. scout ekibinin kongolu emekli dedeler listesini ele geçirmediğiniz sürece ekibin performansı konudaki fikirlerinizin en ufak bir önemi yoktur.

  kulüpteki her çalışan bu açıdan emre utkucan kadar şanslı (şanssız) değil tabi. kulübün sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları beğenmezseniz admini eleştirmeye hakkınız vardır çünkü direkt sonuç ekranınızın önündedir. oynanan futbolu sevmezseniz hocayı, mali durumu beğenmezseniz başkanı eleştirebilirsiniz çünkü elinizde en azından veri vardır. stadın çimleri bozuksa, sporcuların formaları yırtıksa, antrenman topları inikse, çoraplar delikse hepsi hakkında fikir üretebilirsiniz ama kulübe gidip çay içmediğiniz müddetçe çaycıyı eleştiremezsiniz. belki adam özene bezene dünyanın en güzel çaylarını demliyor, belki de çakıyor musluk suyunu geçiyor, çayı içenlere güvenmekten başka ne derseniz mantıklı olmayacak, anlayın artık.
 • 479
  scout şefimiz.
  kendisinin görev tanımını tam olarak bilen var mı? bilen varsa paylaşsın lütfen. ben bilmediğim için kendisini başarılı ya da başarısız olarak değerlendiremiyorum. değerlendirenler de biliyorlardır ki ona göre değerlendiriyorlardır diye düşünüyorum. ben de öğrenmek isterim kendisinin nelerden sorumlu olduğunu.
 • 480
  eleştirilen scout sefimiz. bence de eleştirilebilir ama hiçbir iş yapmadığına katılmıyorum .scout'larin işi sadece genç yetenek bulmak değil piyasayı tarayarak kulübün oynadığı futbol'a uyacak futbolcular bulmak olduğunu düşünüyorum. en azından ben fm oynarken bu şekilde kullanıyorum. bana hızlı, topu ileri taşıyacak adam lazım derim hocam onyekuru var everton kiralık listesine koymuş der mesela. ön libero lazım bana uzun boylu ayağı iyi vs bir bakın bakayım maliyeti şu bu şeklinde söylersin adamlar sana liste yapar hocam bunlar var piyasada alabileceğimiz diye arasından seçersin.

  bir oyuncu biliniyor, adı duyulmuş diye scout transferi değil demek yanlış bana kalsa. hoca o kadar işinin arasında tüm sezon boyunca topçu mu araştıracak bir de. bu sene için de demiştir yerli rotasyonda kullanacağımız adamları tarayın scoutlar da sunmuştur. yani hoca jimmy'nin de bu sene sözleşmesi bitiyor konalım hemen diye tetikte beklediğine inanmak saçma. adam jimmy mi takip eder yav.* hocam yerli diyordunuz jimmy var diye bilgilendirilmiştir diye düşünüyorum.

  edit: ekleme