• 594
  emre taşdemir ilk oynamaya başladığında ülkenin en potansiyelli sol beklerinden biriydi. hatta ilk olarak kendisini milli takıma fatih hoca almıştı.
  sonrasında şanssız ve uzun bir sakatlık yaşadı, ki 2 yıl futbol oynamayan futbolcu öyle 1 yılda toparlayamaz.
  ayrıca iyileştiğinde fiziksel olmasa da zihinsel olarak sakatlığın etkisinden kurtulamadığını ılgaz abi konuştuğumuzda öğrenmiştim.
  muhtemelen hem fiziksel, hem de zihinsel olarak sakatlığın etkisinden kurtulmaya başladı ve bu futboluna da yansıyor.
  transferlerde bu tarz riskleri alırsınız, çünkü maliyeti çok düşük olur ve iki tarafın da kaybedecek bir şeyi olmaz.
  hem emre hem de bizim için aynen bu durum geçerliydi.
  gelinen noktada yıllık 2 milyon tl'ye süper lig için alternatif bir sol bek kazanmış oluyoruz, ki eğer böyle giderse emre kendini geliştirmeye devam edecek.
  ve hala 25 yaşında olduğunu unutmamak gerekiyor. inşallah sakatlık vb durumlar olmaz da, emre çıkış yaptığı günlere döner.

  edit: hep belirtiyorum ama burada da tekrar etmiş olayım. hiç bir futbolcu için, ki eğer türk ve yaşı 29-30 olmadıysa erkenden fikir belirtmemek gerekiyor.
  burada futbolcuların yetenek olarak hiç bir eksiği yok ama maalesef geç gelişiyorlar. geriye bakınca tonlarca örnek görebiliriz.
 • 596
  fiziksel eksikleri dışında fazla sorunu olduğunu düşünmediğim sol bek.

  hata yaptığı zaman genelde ya maç eksiğinden ya da fiziksel durumundan kaynaklı oluyor. oyun aklı hala yerinde ve pas/orta kalitesi de fena değil. caner gibi her maç 30 orta açsa o da illaki 1-2 tane asist yapar ancak pas oyununa uyumlu oynayabilmek bek oyuncuları için önemli bir özellik.

  neden ilk 11 olmaz sorusunun cevabı da yine fiziksel noktada yatıyor, bize sağlam saracchi gibi tempo yapacak, sürekli gidip gelecek oyuncu lazım. emre bunu yapamaz, bir gider iki gider ama sonrasında aksamaya başlar.

  bu sebeplerden dolayı maç temposu kazanması önemli. elimizdeki yerli oyuncular genelde patlama beklenen ama o patlamayı bir türlü yapamamış oyunculardan oluşuyor dolayısıyla potansiyeli iyi işleyebildiğimiz taktirde takıma bu şekilde değer katmak ve seviye atlatmak, oyuncu transfer edip parlatmaktan daha önemli.

  içten içe euro 2021'de olmak istediğini anlamak da zor değil, bunun için ekstra çaba gösterecektir.
  umarım zamanla daha iyi olur.
 • 598
  maç temposunu bulmaya başlayınca oyunu da çok farketti. hem ofansta hem defansta iyi işler çıkartıyor. tekniği gerçekten bek için yeterli seviyede. sene başında oynadığı maçlarda nefesi yetmediği için son deparları, dokunuşları hep yetersizdi. gerçekten güçlendikçe ve temposunu arttırdıkça çok iyi bir bek olacak. diğer bir şans da bizim adımıza, tarz olarak da saracchi'den çok farklı değil.
 • 599
  25 yaşında performansı zig zaglı sol bekimiz.
  arkasında sol ayaklı, genç, çok koşan ve ayağı düzgün bir marcao olmasa defoları çokca açığa çıkacaktır. marcao sol bekler için müthiş bir şans. emre de saracchi de arkaları rahat olduğu için bu kadar bindiriyorlar ne de olsa arka sağlam. o yüzden hemen yerip hemen göklere çıkarmamak lazım. bence hala fiziksel ve mental olarak geliştirmesi gereken çok fazla özelliği var.
 • 602
  tam bir "yedekte şahane, as 11'de vasat altı futbolcu" örneği. bu bir prototip aslında, sabri sarıoğlu (emre'den çok daha yetenekliydi) da, umut bulut da, semih şentürk de bu tip isimler örneğin; bu oyuncular as mevkidaşlarına yardımcı rolde oldukları durumlarda takımlarının aranan ismi olurlar lakin ne zaman bu oyuncuları as role sokarsınız, işte o zaman ne takım (oyun anlamında) memnun olur ne de taraftar. emre de tam olarak bu tarz bir isim, hastalık gibi sakatlık gibi durumlarda gelecek, işini yapacak ve sonraki hafta(larda) yine kulübede zamanının gelmesini bekleyecek.

  bir futbolcuyu mental açıdan bitirmek istiyorsanız ona iki şey verin:

  1. hak ettiğinden çok fazla maaş ki bu yükün altında ezilsin,
  2. hak ettiği rolden fazlası ki bu yükün altında ezilsin.

  go on!