• 1999
  zaman zaman 4-4-2 ye dönersek, forvette çok fayda sağlayacağını düşündüğüm kiralık oyuncumuz. emre'de çok özel bir yetenek var: top ayağındayken yüz yüze olduğu adamı saniyeler içinde eksiltiyor. içinden geçiyor derler ya... yanından geçiveriyor. bazen bunu topu kontrol ederken tek dokunuşla da yapabiliyor. emre 1. adamı çok rahat geçiyor. 2. yi de geçiyor. 3, 4 diyince kaptırıyor. daha doğrusu 3 kişi kanatta sıkıştırdığında çalımlamak istiyor fakat başarısız oluyor. ayrıca fazlaca topsuz koşu da yapıyor. sağ bekten zaman zaman topu önüne atmasını istiyor ve yapıyor bu koşuları.

  birazcık gözlemden sonra...
  emre mor'un çift forvetten birisi olduğunu varsayalım. maç içinde topu ayağına alıp stoper ile yüz yüze kalırsa stoperi geçip kaleci ile karşı karşıya kalma olasılığı bir hayli yüksek. (1) futbol bu kadar basit olmasa da devam edelim.

  çift forvette emre varsa şundan eminim ki karşı takımın hem hocası hem de stoperleri tedirgindir. hoca emre'ye özel önlem almak "zorunda". bence kanatta çok kolay bir şekilde savunulabiliyor emre. nasıldı? 3 kişi ile çizgiye sıkıştır topu kaptırsın... çift forvetli bir düzende emre bu kadar kolay durdurulamaz. emre'ye özel önlem alırsan da 2. forvet ve kanatlara alan açmış olursun. (2)

  emre topu ayağına aldığında ve topu bir kaç saniye koruduğu anda araya oynayabilecek oyun görüşüne sahip. emre'nin ara topları da azımsanmayacak kadar var. (3)

  kart aldırma potansiyeli çok ama çok yüksek bir oyuncu. penaltı ve kırmızı kartlar neden olmasın? (4)

  koşu da yapıyor demiştim. koşuları ile önüne atılan toplarda etkili olabilir araya kaçabilir, dar alanda ikiye bir de oynayarak karşı karşıya kalabilir. (5)

  emre mor'u defans yapmıyor diye eleştiriyoruz. aslında her an topu nasıl alırım da karşı kaleye gider tehlike yaratırım diye bilinçaltında düşünüyor sanki. hep parmak ucunda, alıp gideyim havası var. topu aldığında yaptığı ilk iş çoğunlukla en yakınındaki rakip oyuncuyu eksiltmek. bir değişik futbolcu emre mor. yani içinde bir fırsatçılık da var, forvette olması gereken. böyle yazınca tabiki abartılmış gibi duruyor, ama bunlar sadece tek tek oyun içinde gerçekleşebilecek durumlar. bence irrasyonel de değil.

  velhasılıkelam, en azından bir 90 dakika çift forvette izlemek isterdim kendisini.