• 1992
  kendisini 11’e alırsak ve 4-2-3-1 formasyonuna geçersek, sanırım belhanda ya da seri‘ye kulübe yolu gözükecektir. hocanın belhanda’yı ne kadar tuttuğunu biliyoruz ama bu ikili arasında bana belhanda kulübeye daha yakın geliyor. nzonzi-seri ikilisiyle sistemin ikili parçasını oluştururken keloğlan feghouli de önlerinde şef rolüne geçer. izlemesi, düşünmesi bile beni yeterince heyecanlandırdı. umarım hocanın aklının bir köşesinde vardır böyle şeyler.*

  ayrıca emre’yi 11’e monte edeceksek ben başka türlü bir etkin yol göremiyorum. illa ki başka formasyon, düşünceler olabilir ama emre’den tam verim almak istiyorsak kendisini sağ açığa yerleştirip bunu bir denemeliyiz.
 • 1996
  rakip bekini kovalamadığı müddetçe ilk 11’e gireceğini düşünmediğim oyuncu. ancak 60’dan sonra oyunu hareketlendirecek yedek olur topsuz oyunda nasıl oynaması gerektiğini çözemezse. futbolda artık oyuncunun topla ne yaptığı kadar topsuz alanda ne yaptığı da bir o kadar önemli. edit: 16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçında ilk yediğimiz golde pozisyon gelişimini dikkatli takip ederseniz demek istediğimi daha rahat anlarsınız. emre oyuna gireli henüz 10 dakika geçmişken geriye koşup rakibi rahatsız etmedi ve adamlar elini kolunu sallaya sallaya golü attı. bu golde takımın geri kalanının da suçu büyük hatta emre’den daha büyük belki ama benim anlatmak istediğim takım için oynama ve olası pozisyonu engelleme isteğini emre’de göremiyor olmam. yoksa top ayağına geldiğinde yine dikine oynar 3-5 kart gösterir rakibe, faydalı işler de yapar. ancak göz önünde olmayan pis işleri de yapması gerekiyor seviye atlamak istiyorsa.
 • 1997
  29 eylül 2019 galatasaray fenerbahçe maçı'nda show yapmasını beklediğim genç. o haftaya kadar form tutarsa kazasız belasız son yılların en keyifli maçını bize izletebilir.

  ayrıca karşı kaleye ne kadar yakın olursa o kadar iyi. 2 verkaç veya çalımdan sonra direkt kaleciyle karşı karşıya kalabilir. sağ kulvar değil de o kulvara posizyon geldiğinde seri'yi yanaştırıp, daha ilerde sağ forvet olarak oynamalı. böyle bir futbolcu bekini kovalamak zorunda kalmamalı o enerjisini rakip kaleye yakın kullanmalı. buna bir taktik bulması lazım teknik ekibimizin.

  yoksa feghouli arkasında bekler ikinci yarı girer taraftarı çoşturur sezon boyunca ama o eşiği atlarsa yerli muhammed salah olur. ama rakipler çok fazla fual yapıyor ve sindiriyor bu kardeşimizi. güçlenmesi gerek hem fiziksel hem mental olarak. özellikle dayanıklılığını arttırmalı ikili pozisyonlarda. rakip ne kadar düşürmeye çalışırsa çalışsın ayakta kalacak güce ve dengeye kavuşmalı. artı olarak ne kadar düşürürse düşürsünler kalkıp devam etmeli aynı messi gibi.

  https://www.youtube.com/watch?v=zSujf0NRYz4

  bir de bonus olarak şunu da söyliyim, ayağına ne zaman top alsa ve koşmaya başlasa sanki şu aşağıda paylaşıtığım golü atacak gibi hissettiriyor insana ister istemez. *

  https://www.youtube.com/watch?v=NtyIkfl_t-4
 • 1998
  futbolu topun ayağında olduğu anlardan ibaret zannetmeye devam ederse işi çok zor olacak oyuncumuz. top ayağında yokken hücumda hiç hareket etmiyor, etmeye karar verdiğinde de nereye gitmesi gerektiğini kestiremiyor. top rakibe geçtiğinde ise oyunla ilgilenmiyor bile. örneğin 16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçında yediğimiz ilk golün bir numaralı sorumlusu rakip sol bekle hiç ilgilenmediği için kendisiydi. bu temel eksiklikleri bundan sonra ne derece kapatabilir bilmiyorum ancak görünüşe göre alması gereken çok yol var.