resim
Emre Kılınç
Takım:Galatasaray
Mevki:Sağ Kanat
Yaş:27
Boy:1.74
Uyruk:Türkiye
 • 1501
  geriye gitti denmeden önce herkesin unuttuğu bir şeyi hatırlamanın gerektiği oyuncu. bu adam kanat, bu adam orta saha merkez değil. biz yokluktan ve kadro plansızlığından ortada oynatıyoruz. aslında kanatta oynaması gerekiyor. ordaki performansını sivasla kıyaslayacak done olmadıktan sonra geri/ileri gitmiş demek doğru değil. çünkü eldeki data doğru değil.
 • 1503
  seneler önce mehmet topuz diye bir oyuncu vardı. kayseri günlerini izleyen bilir her atakta top onun ayağına gelirdi. adam geçer, şut atardı. attığı şutlar da öyle boş beleş şutlar değildi. onun şutlarını gören muhtemelen emre kılınç'a uzaktan şut yeteneği var bile demezdi. adam sneijder'in şutlarını biraz daha kavissiz bir şekilde atıyordu bildiğin. evet sneijder dedim çünkü aynı maçta arka arkaya 3-4 şut atıp hepsinde kaleyi bulan bi sneijder hatırlıyorum. neyse bu mehmet topuz o kadar büyük topçuydu ki beşiktaş formasını giymesine rağmen aziz yıldırım araya birilerini sokup transfer etti. transfer ederken de 9 milyon euro bonservis 2.5 milyon euro civarında maaş ödedi yanılmıyorsam. ancak bu mehmet topuz fenerbahçe'de bambaşka bir oyuncuya evrildi. fenerbahçe'den ne bir driplingini hatırlarım ne de doğru düzgün şutları var hafızamda. arada vurduğunda da dağa taşa gidiyordu. bir gün fenerbahçe'nin maçı izliyoruz. mehmet topuz sağ iç oynuyor. kayseride ise bildiğin amrlc idi adam. neresine koyarsan koy oynardı. maçta şut çekti bi tane ama çok kötü çekti. fenerli arkadaşın biri bu adam kayseride öküz gibi şutlar çekiyordu noldu buna diye hayıflanmaya başlamıştı ki futbol oynayan ev arkadaşım şöyle bir yanıt verdi kendisine. mehmet topuz kayserispor'da bu kadar koşuyor muydu? haklıydı. kayserideki mehmet topuz sadece topun ayağuna gelmesini bekler bütün enerjisini topun ayağına geldiği anlara saklardı. şut çektiğinde kimse kızamaz, tepki gösteremezdi. büyük takımda oynamak öyle mi peki?

  kendisinin yetenek olarak geriye gittiği söyleniyor. aslında geriye falan gittiği yok. birinci olarak emre kılınç özgüveni çok yüksek bir oyuncu değil. her seviye atladığında bir bocalıyor ve adaptasyon süreci oluyor. bazı oyuncular sindire sindire ilerler emre kılınç da onlardan. ikinci olarak da iki takımın hedefleri, oynadıkları oyun ve emre kılınç'ın bu oyundaki rolü. emre kılınç'ı şampiyonluk beklentisi olmayan, ilk 5'e girse bunu başarı olarak görecek maaş bütçesi 10 milyon euroyu bulmayan kendisinden daha iyi oyuncular da bulunmayan bir takıma koy. emre sette ve savunmada ekonomik oyna, enerjini hücuma sakla de emre sivasspor'daki topu yine oynar. ama o sivastaki topu galatasaray'da oynasa burası yatma yeri değil diye linç yer. 5 dakikalık uzatma videolarında 2 kontrasını 2 uzaktan şutunu görünce süper oynadığını düşünüyor herkes. geri kalan 85 dakikada ne yapmış kimse ilgilenmiyor. süper oynadı oluyor sonra. emre kılınç'ın sivasta 5 90 dakikasını izlettir birine, sonra da galatasaray'da taylan ve belhanda ile oynadığı 5 90 dakikasını izlettir. kimse bu adam gerilemiş demez.
 • 1504
  ben bu başlığa 2020-2021 sezonunun başlarında kendisiyle ilgili bir entry girmiştim.
  özetle çok çalışması gerektiğini yazmıştım.
  emre çok yetenekli bir futbolcu ama her türk futbolcu gibi doğru düzgün eğitim almamış.
  oyunu yeteneği ile oynamaya çalışıyor.
  bu bazı maçlarda işe yarasa da, genel toplamda büyük takımda istenilen seviyeye çıkamıyor.
  emre ister kanat, ister de iç oynasın eksikleri çok fazla.
  çevre kontrolü, pas alış verişi, doğru pres, şut tehdidi, fiziki yetersizlik vs vs.
  bunlar düzelmeyecek şeyler değil ama önce emre’nin istemesi gerekiyor.
  ve en önemlisi emre’nin kabuğunu kırması gerekiyor.
  büyük takımda oynuyorsan biraz daha özgüvenli ve rahat olmalısın.

  edit: kanatta kendisinden memnunsak niye barış alper alındı, orta sahada memnunsak neden berkan isteniyor.
  galatasaray seviyesinde değil demedim, o seviye için oyun bilgisi olarak eksikleri var dedim.
  bunlar da düzelmeyecek şeyler değil ama yokmuş gibi davranarak düzeltemezsin.
 • 1505
  galatasaray seviyesnin kenarında bile olmayan oyuncu. berkan kutlu transferi için takasta kullanılsa keşke. zira galatasaray’da kanat oynadığı maçlarda hiçbir şey yapamadı. e merkez orta saha oyuncusu hiç değil. futbolda duygusallığa yer yok, geçen sene bizi tercih ettiği için teşekkür ederiz ama bu seviyeyi kaldıramadı diye de yıllarca kadromuzda tutmak bana doğru gelmiyor.
 • 1506
  anladığım kadarıyla futbolu bilmiyor, galatasaray seviyesinde de değil, yeteneği de aslında galatasaray için yetersiz, sivas'ta da koşmuyormuş vs. yani yazılanlara göre kendisi bayağı bayağı ozornwafor.

  benim sivas'ta izlediğim atom karınca okan buruk'tu sanırım. her takım için geçerli olduğu üzre sivas da galatasaray'dan daha efektif ve çok koşan bir takımdı. emre de o takımın önemli bir parçasıydı. yani izledim, adam bildiğin karınca gibi çalışıyordu. diğer teknik özellikleri ilaveydi. bu yüzden buraya geldi zaten.

  ama rıza çalımbay'ın sisteminde parlayan adamlar galatasaray'da ve fb'de düştü. çünkü bu iki takım da ne oynadığını bilmiyor. bir de emre her zaman en doğru olanı yapmaya çalışan, futbolu bilen bir adam. ama çoğu kez verdiği kararı uygulayamıyor. teknik yetersizlikten mi, takımın genelinde görülen fiziksel gerilikten mi bilemedim. ama o son pası atarken, o son çalımı denerken genelde topu kaptırıyor. bazen tutturduğunda tehlike oluyor zaten.
 • 1507
  emre solda oynadı, mevkisi sağ dendi, ondan performans veremiyor dendi. sağda oynadı, aslında sol iç de daha iyi oynar dendi, sol iç oynadı değişen bir şey olmadı. şimdi emre gibi herhangi bir özelliği çok belirgin öne çıkmayan ama gerek pas, gerek şut, zaman zaman dribbling gibi meziyetleri olan futbolcular mevki değişikliklerinden çok fazla etkilenmezler. yani rakamları tamamen atıyorum; sağda 100 üzerinden 80se, sola geçerse 100 üzerinden 75e düşer en fazla. ortaya geçer, 100 üzrinden 70lik oynar. tersini düşünelim, onyekuru gibi süratiyle, defans arkasına koşusuyla etkili olan bir kanat oyuncusunu alıp ortasahaya koyamazsın. başı kesik tavuğa döner.

  yani olay şu ki, emre'nin mevcut performansının mevkisiyle uzaktan yakından alakası yok. yani ortasahada kötü oynayan emre, kanada geçince uçup kaçamaz. ki kaçamadı da, solda da sağda da oynadığı maçlar oldu ve herhangi bir fark yaratamadı.

  emre'nin bireysel olarak performansını arttırması gerekiyor. takıma faydalı olamayacak biri değil, iyi çalışır, iyi odaklanırsa takıma yararı olacaktır ama bize seviye atlatmasını bekleyenler malesef beklediklerini bulamayacaklar.
 • 1509
  emre'ye ağı eleştiride bulunabipmemiz için bir karşı tezini de ortaya sürmemiz daha doğru olacak bence. mesela "emre çok yetersiz ama x kişisi öyle mi? demek ki çalışınca oluyormuş" gibi. bana taylan hariç bir adet iyiye giden oyuncumuzu gösterirseniz ben de katilacagim emre yetersiz, kötü, kaka, dandik vs yorumlarina. ama bu teknik ekibin dokunduğu kim ve hatta hangi oyunumuz iyi de kılınç düzgün olsun?
 • 1510
  galatasaray ve sivasspor arasındaki performanslarının farklı olması kadar doğal bir şey olmayan oyuncu. çünkü sivasspor ve galatasaray aynı futbolu oynamıyor ve oynayamaz. futbolun kanununa aykırı bir durum.

  rıza çalımbay'ın sivasspor'u, iyi mücadele eden, savunmayı iyi kapatan ve iyi geçiş yapan bir takım. geçiş yaparken de hücum oyuncuları daha fazla alan ve zaman bulurlar. bu zamanda da yeteneklerini sergilemek daha kolay olur. atıyorum, sivasspor hücum ederken, hücum oyuncusunun şut çekmek için 5 saniyesi varsa bu kapalı savunmalara karşı oynayan takımlarda 1 ya da 2 saniyedir. yani hızlı düşünüp, hızlı hareket etmelisiniz. zaten bu hızlı düşünme ve oynama becerisi şuan büyük takımların oyuncularını ayıran unsur. yani hızdan kasıt sadece oyuncuların hızlı koşması, dinamik olması değil, topu ayağından hızlı çıkartıp, hızlı düşünmesi. ayrıca geçiş hücumu yapan takımlar genelde rakibi de eksik yakaladığı için yine şut imkanı daha fazla olur. yani kısacası bir oyuncunun sivasspor'daki yaptığı bazı işleri galatasaray'da yapamıyor diye, o teknik ekibin yanlışı ya da hatası değildir.

  ha derseniz, biz niye futbolu bilmiyoruz da geçiş hücumu oynamıyoruz. ki zaten çoğu taraftarımız böyle düşünüyor. galatasaray futbol takımı sivasspor gibi, antalyaspor gibi sadece geçiş oyunu oynayamaz. oynarsa ne mi olur? 2020-2021 sezonunun 2. yarısında oynanan antalyaspor- başakşehir maçı gibi maçlar olur. maçta orta sahadan 1 tane şut çekilir. iki takımda birbirine topu bırakır. yani insanlar galatasaray topu bırakınca rakiplerinin 8 kişiyle falan üstüne geleceğini düşünüyor herhalde. çok garip bir durum. :)

  2019-2020 sezonunda sivasspor ile ligde 8 gol 5 asistlik bir performans sergilemiştir. bu 8 golün 1 'i penaltı, 1' i de kendi penaltısı dönüşü tamamlamadır.

  2020-2021 sezonunda galatasaray ile 4 gol 4 asist yapmıştır. yani akan oyunda fark 2 gol.

  ayrıca emre kılınç eğer iyi bir futbolcu olmak istiyorsa, ki daha da gelişeceğini inanıyorum, bu kanat olarak değil, orta sahanın iç kısmı olarak olacak. eksikleri belli, yapması gereken şeyler belli. yok zaten bunları öğrenemezse, kendisi yine bir geçiş takımının hücum oyuncusu olabilir. daha fazlası olamaz.

  2020-2021 sezonundaki performansı 2019-2020 sezonundaki performansından kötü olmayan oyuncu.
 • 1512
  ideal bir ortasaha yedeği. fakat kanat futbolcusu olarak galatasarayda yedek olabilecek kalibrede bile değil. barış alper'ler falan varken, kanat futboluna dair bu derece sığ kalmış yetenekleriyle forma alması çok zor.

  hayır işin komik yanı, adamı gözden düşüren de kanat oynadığı maçlar zaten. herkesin gözünde potansiyelli bir ortasaha oyuncusu imajı bırakmışken, yokluktan kanada geçtiği maçların ardından üzerindeki bütün olumlu havayı emip, yolu bir daha da kanada düşmemişti.
 • 1513
  adam sessiz, adam şovmen değil, adam çıkıp maç sonu astık kestik vs gibi cümleler kurmaz. sahada ona buna sataşmaz asıl mevkisi açık iken sol iç denenir katkı alınır. performansı yüksek iken sağ açık yapılır susar, hakkında sosyal medyada inanılmaz hakaretlere maruz kalır en ufak bir vücut dilinde tepki göstermez. böyle insanları neden üzeriz hiç anlamam !