• 4209
  gıpta ile bakmamız gereken bir vizyonun 2019-2020 sezonu öğesidir.

  ama tabi ki yetmez, kendisini 46 yaşındaki okan buruk ile 52 yaşındaki suat kaya ile tamamlayıp galatasaray’ın 2000’li yıllarda fırtına gibi esen orta saha üçlüsünün bir parçası yapmak gerekmektedir. böylece mr. vizyon bize unutamayacağımız bir transfer çalımı atar*
 • 4212
  onumuzdeki sezon nihat ozdemiriyle, ali kocuyla, semih ozsoyuyla, sampiyonluk icin her turlu pisligi yapacak fenerbahce icin bu yaz doneminin en onemli transferi olacaktir. kadikoy’de hakemin ustune yurumeler, kufurler, onumuzdeki sezonun ozeti olacak. fener bu yaz son parasini harcayip, son kursununu atacak. o yuzden dort koldan sıkı bir hazirlik icindeler. federasyon tamam olmak uzere, emre’de saha icini, koridorlari halleder.
 • 4215
  ekürisi okan buruk'la birlikte 14 şubat 2001 galatasaray deportivo maçı'ndan sonra deportivo'nun yaşça büyük donato, mauro silva gibi adamlarından bahsederek "rakiptekiler emre'nin amcası yaşında, ekikokoko..." diyerek gülüşmüşlerdi. tabi bu sözler ispanyol gazetelerine haber olmuştu, bin bir rezillik...

  bu hikayedeki kahramanlardan okan buruk, 33 yaşında galatasaray'a transfer olmuş, 38 yaşına kadar da o dönemki adıyla istanbul büyükşehir belediyespor olan başakşehir'de futbol oynamıştı. emre belözoğlu ise 40'ına merdiven dayamışken hala fenerbahçe'ye transfer olma derdinde. bu derdinin sebebi ise futbol oynama aşkı falan değil, kimse de bana emre'nin tempolu top oynadığını, iyi mücadele ettiğini falan anlatmasın. 15 dakikalık top oynuyor. zaten amaç da emre'ye top oynatmak falan değil. saha içinde ve saha dışında, topsuz alanda kendisini kullanmak. ali koç iyice çirkinleşecek, hazırlıklı olmak lazım. ben kendisi için yine hüsran bekliyorum.
 • 4216
  twitterda ve sosyal medyada coşan, şampiyonluk yolunda başka transfere gerek olmadığını savunan fenerbahçe'lileri gördükçe hayrete düştüğüm kırkına merdiven dayamış orta saha oyuncusu. artık savunulamaz boyuta gelen ırkçı saldırıları, saha içinde her an takımı eksik bırakma potansiyeli ve kendisini teknik ekibin üzerinde bir güç olarak görmesi gibi fenerbahçeye gerçekten zarar veren davranışları nedeni ile, efsane kadro kuracağız mottosu ile başlanan sezonda kulübü kayyumun eşiğine getiren terraneo-yıldırım ikilisi hiç beklenmedik anda kendisini kulüpten göndermişti. ırkçılık gündeminin olduğu dönemde rıdvan dilmen bile artık jubile yapması gerektiğini her programda ima ediyordu. gönderildiği dönemde de fenerbahçelilerin hepsi ayrılığı destekliyordu.

  transferi savunan tayfa galatasarayın başarılarını her zamanki gibi kadro yapısı ve oyun taktiğinden bağımsız salt motivasyon kaynaklı olduğunu düşünüyorlar ve fatih terim'in yardımcısı hasan şaş gibi bezneri emre belözoğlu'nun kenarda durması ve takımı ateşlemesini , takıma motivasyon yönünde sınıf atlatmasını umuyorlar. hatta sezon boyu küfrettikleri ve sezonun hemen başında kadro dışı kalan volkan demirel'in de kesinlikle aynı misyonla kulüpte kalmasını istiyorlar. ancak atladıkları nokta hem volkan demirel hem de emre belözzoğlu yedek kulübesinde ve idmanlarda teknik kadroda değil, faal futbolcuların arasında yer bulacaklar ve belki de her maç ilk 11'i isteyecekler. kendileri de verilen misyon nedeni ile olası başarısızlıklarda saha içinde sürekli gerginlik kaynağı oluşturacak ve rakip takım da agresif tutumlarından faydalanmak için her maç üzerlerine oynayacaklar. üstelik geçmişte galatasaray'ın başına bela olmuş ve güçlükle dağıttığımız yeniçeriler gibi kendilerinin arka 5'li olarak adlandırılan yerli çetesini oluşturmak gibi sabıkaları bulunmakta. nereden tutarlarsa ellerinde kalacak bir transfer.

  fenerbahçe camiası mental olarak bitik durumda ve özgüvenleri hiç olmadığı kadar yerlerde. üst üste gelen ezeli rakibin başarıları da psikolojilerini yerle bir etmiş, en kısa sürede nasıl başarılı oluruzun peşindeler. gerek transferde gerek mali yapı düzenlenmesinde panikleyerek daha çok hata yapacaklar. yoksa teknik ekipte yer almayacak emre belözoğlu transferinin başka açıklaması bulunmamakta. şundan eminim ki gelecek sezon fenerbahçe için yine kayıp sezonlar arasında olacak.
 • 4219
  emre belözoğlunun önemli bir avantajı var. anlatmaya çalışacağım.

  futbol oynayanlar veya oynamış olanlar bilir; genelde bulunduğunuz ligin takımları üç aşağa beş yukarı aynı kalitededir. şampiyon olan takım ile olamayan, ama şampiyonluğa oynayan takım arasında genelde çok az bir fark vardır. kulüp içeresinde, şampiyonluğa gidiyorken, herkes çok önemlidir. eğlenceli bir malzemeci bile oyuncular arasında köprü olabilir ve kattığı hava ile takımı şampiyon yapabilir.

  emre'yi zerre kadar sevmem. ama emre winner bir futbolcu. ve röportajlardan belli ki, abdullah avcı dahi emre'den çekindiği gibi, onu teknik direktör yarısı olarak kabul etmiş idi bu sezon.

  dolayısıyla emre fenerbahçe'ye transfer olursa, bunun sebebi katabileceği hava olur. fenerbahçe emre gibi bir futbolcu ile bu yıl ligde daha başarılı olurdu.
 • 4221
  fenerbahçe'ye transfer olması beklenen ''vizyon sağlayacak?!'' oyuncu..
  beklenen fayda ağbilik etmesi ve oyuna katkı sağlaması olarak ifade edilirken,
  esas beklenenin gerilimi yükseltip yeni nihat özdemir federasyonu ile birlikte
  kayırılmayı, sindirmeyi ve baskıyı yükselterek baskıcı bir ortam sağlamak.
  yani bu yılki fenerbahçe eksikliği yeterince kayırılmamak ve ortalığı terörize etmemek olarak
  belirlenmiş. aferin , pırıl pırıl zekalar..
  yoksa takım süper, oyun şahane, mali durum fevkalade, yönetim dehasal, ama tek eksiklik (hakemlerin yardımı olmasa küme düşecek olmalarına rağmen) yeterince kayırılmamak ve diğer takımları yeterince terörize edememek.

  peki emre gelirse ne olacak? bir analiz edelim:

  1-)39 yaşında adam, iyi de bir orta saha oyuncusu ancak 1 devre oynar o da sakat değilse. adamın kasık problemi(özellikle sağ bacak) yıllardır cümle alem tarafından biliniyor. donk, aynı bölgeye, yumuşak fakat etkili 2 darbede kenara yolladı işte . bütün lig artık bu defosunu biliyor. bir de öyle sevimsiz bir adam ki, rakibi vicdan azabı duymaz faul yaparken, bir nevi mesleki tatmin sağlama..
  sonuçta; feneri 2 oyuncu değişikliği hakkıyla oynamak zorunda bırakacak. bunun yanısıra muhtemelen gelecek 21 kişi ffp kadro kısıtlamasında , maksimum 20 maç x 25 dakika fayda için 1 yer işgal edecek.

  2-)ağbilik edip ileride teknik kadroya geçecek. kiminle çalışacak? altını oyduğu ersun yanalla..
  süper uyum bekliyorum?!. ersun olmadı hadi , sıradaki eski galatasaraylı, yeni akbilsporlu,
  55 yaşındaki genç yetenek abdullah avcı geldi.
  ersunun hücum oyunu oldu defansif alan korumalı oyun.
  tekrar sistem ters yüz. yahu bu oyunun kralını evladınız aykut kocaman oynuyordu zaten.
  sıkıcı diye yollamadınız mı adamı?. niye ikinci sınıf replikası, avcı'yı alıyorsun o zaman?

  3-) emre'nin transfer edilmesi , saray'ın fenerbahçe içinde daha etkili olması demektir. doğrudur,
  yanlıştır demiyorum, belki de bu ekonomik zorluktan kurtulması için büyük fonlar akacak kulübe, bu bir tercih meselesi.
  ama laik ve batılı kadıköy'ün ''son kalesi'' bu değişimi nasıl karşılayacak? uyum sorunu yaşanabilir.

  4-) her şeyden önemlisi, karakter problemleri yüksek olan emre, hep bir sorun olarak fenerbahçenin tam ortasına yerleştirilecek üstelik sonsuz medya ve kamuoyu koruması/zırhı ile. aynı şeyi , benzer karakterdeki aziz yıldırım'a 20 yıl sağladılar, bıraktığında 650 milyon euro enkazı kucaklarında buldular. unutulmasın, emre galatasaray'a sadece yılda 2 kere 90 dakika (pardon 25 dakika) çirkeflik yapıp zarar verecek. ama fenerbahçeye 365 gün, 24 saat zarar verecek. artık yeteneği değil, daha ziyade çenesi ve hareketleri çalışacak. kendinizden düşünün, negatif enerji yayan ve agresif tiplerin iş çalışma ortamına verdiği zararı.

  5-) her şeyden önemlisi , içindeki bulundukları durumdan çıkmak için , hala doğru teşhis koyup , doğru hamleyi yapmaktan aciz oldukları görüldü. önümüzdeki birkaç yıl , çok az ihtimalle, şampiyon olsalar bile (ki bu da bjk'nin dibe çöküşü demek , bizim mali durum artık daha kuvvetli) sonrasında bırakılacak enkaz daha ağır olacaktır.