• 455
  fatih hoca sözlükteki gibi içi boş pollyannacılık yapıp büyük bir potansiyeli hiç etmez umarım. 12 temmuz 2020 ankaragücü, galatasaray maçında defansif meziyetlerini geliştirmesi gerektiğini hep beraber gördük. kendisi de görmüştür. 90 dakikada 0 hava topu ve 1 top çalmayla oynadı. henüz 17 yaşında, daha önünde upuzun yıllar var. ayağı düzgün, oyun görüşü iyi fakat hem hantal hem de yumuşak bir oyuncu profilinde. savunma meziyetlerini daha üst noktaya taşımadan kendisini önümüzdeki sezon ilk 11 oyuncusu olarak oynatmak hem emin için hem bizim için büyük bir hata olur.
 • 456
  çağlar söyüncü, freiburg'a gittiğinde 20 yaşındaydı ve bir maçta bir penaltı ve bir yenilen golde direkt hatası ile oynamıştı devamında hocası özür dilemişti kendisinin hazır olmadan oynattığı için.

  emin 17 yaşını daha tam doldurmadı ve evet eksikleri olmasına rağmen bizim şuan artılarına bakmamız gerekiyor çünkü eksiklerini kapatacak önünde çok uzun bir süresi var. topu oyuna sokması, hava topu etkinliği, öne çıkışlar ve olgunluğu. bunları şu gördüğümüz 1.5 maçta iyi derece olduğunu gösterdi.

  bundan sonra artık fizik olarak gelişecek oyun deneyimi kazanacak ve formayı kapacak. bizde taraftar olarak sabredip kendisinin arkasında duracağız.
 • 458
  emin bayram 17 yaşını doldurmuş bir futbolcu. futbol zekası aynen ozan kabak’ta olduğu gibi mükemmel. futbolcunun en büyük silahı zekasıdır. çünkü başarıyı hızlı düşünme, tayming ve erken yer tutma getirir. diğer bütün özelliklerin az-çok geliştirmek mümkündür ama futbol zekasını geliştirmek çok zordur doğuştan gelmesi gerekir.

  işte emin bayram’ın en büyük avantajı bu. oynadığı biri yarım iki maçta bir kez bile ofsaytı bozmadı, hatalı yer tutmadı, ceza alanı içinde hayati müdahaleler yaptı ve en önemlisi bire-bir mücadelelerin hiçbirini kaybetmedi. orgill ile girdiği tüm mücadeleleri kazandı.

  ağır olduğunu söyleyenleri anlamıyorum. nereden anlamışlar ağır olduğunu. paslarını tam zamanında ve örneğin donk’tan çok daha hızlı verdi. orgill’in hızına ulaştı ve ona tek pozisyon vermedi. ceza alanı içinde %100 üç gol pozisyonunu engelledi.

  tekrar ediyorum, ankaragücü maçındaki penaltı pozisyonunu tekrar izleyin. öncelikle beş futbolcuyla basan rakibe karşı pasla çıkmakta ısrar etmek intihardır. buna rağmen okan’ın tercihi emin oldu ve topu da iyi çıkardı ama sanıyorum ömer pası almak yerine kaçmaya çalışınca rakip topu kapıp ceza alanı içine girdi. emin bayram’ı çalımlamaya çalışırken ayağını emin’in ayağına takarak düştü. emin orada asla düşürmedi rakibi. pozisyonu tekrar tekrar izledim, siz de izleyin rakip sağ ayağını açarak emin bayram’ın ayağına takıp düşüyor. tıpkı belhanda’nın bir fenerbahçe maçında arkadan ayağını açarak rakibe takılıp düşüp ikinci sarı karttan kırmızı gördüğü pozisyon gibi. tek fark pozisyon karşı-karşıya oldu. hakemlerin şerefi olsa o pozisyonu var’da inceleyip penaltıyı iptal ederdi. ancak şimdi bunun önemi yok.

  ozan kabak ilk maçlarında üç penaltı yaptırdı hem de birbirinin kopyası pozisyonlarda. o zaman ozan kabak’ta eleştirildi daha çok pişmesi gerektiği söylendi ama ozan kabak devam etti ve o hataları bir daha tekrar etmedi sonra da almanya’ya transfer oldu.

  şimdi de emin bayram’ın yaşı vs. ileri sürülerek daha beklemesi gerektiği söyleniyor. hayır bu kalan iki maç dahil önümüzdeki sezon da emin bayram sağ stoper olarak düşünülmeli. luyindama ya da marcao satılarak kaynak yaratılmalı. emin bayram’ın yedeği de yine alt yapıdan metehan baltacı olmalı. (çok yetenekli ve güçlü bir stoper metehan baltacı) sol stoper de ise ogün çalışkan süre almaya başlamalı. bu çocuklar gelecek sezon 18-20 yaşında olacaklar. zıpkın gibi enerjik ve güçlü çocuklar. son iki maçta kale de berk balaban’a teslim edilmeli. atalay babacan ve yunus akgün de bu iki maçta ilk onbir oynamalı. merak ediyorum yunus akgün ömer bayram’dan fazla hangi hataları yapacak.

  taraftar şunu hiçbir zaman unutmamalı. gençler hata yapacak ve yapmalı da. önemli olan o hatalardan ders almaları. oynatmaya devam etmelisiniz ki zayıf taraflarını keşfedip kendilerini geliştirsinler. gerekirse yarım sezon-bir sezon ısrarla forma vermelisiniz. çok iyi hatırlıyorum, bülent korkmaz ilk maçlarında öyle hatalar yapıyordu, öyle penaltılara neden oluyordu ki bu çocuk “kazma” bundan stoper olmaz diye yırtınanlar vardı. iki yıl sonra türkiye’nin en iyi stoperine evrildi. şu anda türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi türk stoperi ünvanını elinde bulunduruyor.

  emin bayram ve diğer tüm genç futbolcuların yapılan eleştirilere kulak tıkaması, hatalarını keşfedip ders alması, gelişmek için ısrarla çalışmaya devam etmesi lazım. bunun dışında bu mücadeleden galip çıkmaları kolay değil. nice yetenekler gözünün üstünde kaşın var gibi saçma bahanelerle kaybolup gitti. daha fazlasına izin verilmemeli.
 • 459
  kendisi cok potansiyelli bir futbolcu ve sans taninmayi sonuna kadar hakediyor. umarim hem 2019-20 sezonun son 2 macinda hem de 20-21 sezonunda bolca sans bulur.

  ancak buradaki yorumlar benim gözümü korkuttu cünkü kendisinden beklentiyi cok yükseltmisiz.

  kendisi henüz 16-17 yasinda, ilk profesyonel maclarini oynayan acemi bir futbolcu. oynadigi kisa sürelerde bile zaman zaman yerine kaybettigini, müdahalelerde yumusak kalabildigini vs görüyoruz.

  bunlar olacak, bolca hata yapacak, belki 20 yasina geldiginde elit seviyelerde bir stoper seviyesine cikacak.

  benim cekincem kendisine yüklenen sorumluluklarin, 2 gün sonra isliklanmayla sonuclanmasi.

  piril piril altyapi futbolcumuzu destekleyelim ama lütfen kendisini yaptigi bir kac hatada cok hizli harcamayalim.