• 365
  5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçındaki hatası sorloth'a yetişememek değil, sorloth'u döndürmesi olan genç kardeşimiz.

  döndükten sonra ligin kallavi bekleri bile yetişememiş adama, açın geçmiş maçları, attığı benzer golleri izleyin.

  sorloth uzun diye yavaş sanılıyor galiba ama yavaş değil, tam tersi açık alanda vücudunu da kullanarak çok iyi top saklayıp sürüyor.

  bu pozisyon üzerinden "emin yavaş" demek manasız.

  ben hala "oynasın" derim, ancak beklentim ne bu sene ne de 20-21'de.

  esas çıkışını 21-22'de yapmasını bekliyorum.

  luyindama satılır "emin oynasın" dersek erken kazanırız fakat öğrenirken kaybettirecekleri korkutuyor.
 • 366
  milli takıma yükselmiş serdar aziz'i çocuk gibi gösteren sörloth'a yetişemediği için yerin dibine vurulan genç stoperimiz. emin ve sörloth yan yana durduklarında aradaki fizik farkı bir adam boyutu kadardı ki fizikî gelişimini tamamlayamamış bir emin'in ligin en güçlü oyuncularından sörloth'tan zayıf olması anormal değil. zaten emin yerine x oynasa da kazanabileceğimiz bir maç değildi. ama emin teorik derslerle asla öğrenemeyeceği bir ders öğrendi. kendinden daha hızlı ve daha güçlü bir oyuncuyu nasıl savunması gerektiğini ve ileride oyununun hangi aşamalarını geliştirmesi gerektiğini öğrendi.

  bundan sonra yapması gerekenler naçizane:
  1) fiziken güçlenirken hızlanmasını da artırabilecek antrenman programları uygulamak.
  2) hız konusunda genetik faktörler de etkili olduğundan eğer daha hızlı olamıyorsa ilk hamlesini olabildiğince sert ve isabetli yapacak şekilde kendisini geliştirmek. bu konuda zaten yeteneği var, daha da geliştirecektir.

  sörloth gibi üst düzey bir forvetle ilk karşılaşması olduğunu unutmayalım. bu adam vida'ları, epureanu'ları bile madara ediyor. o yüzden emin'i tek maçla yemek yerine bu deneyimin pozitif taraflarına odaklanalım.

  (bkz: 5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçı)
 • 367
  yuz kere yazmislardir ama yine yazalim, kendisinin yerine ahmet calik, taylan, lemina vs vs oynayacagina kendisi oynayip hata yapsin, gol yedirsin onemli degil. en azindan mevkisinin adami ve isik veriyor gelecek icin. altyapimizdan cikan bu gencler icin sabretmeyeceksek kimler icin sabredecegiz ? birakalim hata yapa yapa yapmamayi ogrensin. ozan da hep penalti yaptiriyordu ama meyvesini aldik. emin de boyle yetisecek. bunun baska yolu yok. 5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçı nda yenmesine sebep olan gol icin de zerre emin'e kizmadim. cani sagolsun.
 • 368
  çok yüksek bir potansiyeli var fakat deneyimsizlik kaynaklı bazı problemleri de var. öncelikle yumuşak bir oyun tarzı var, forveti rahatsız etmeyi, gerektiğinde yıpratmayı, sertleşmeyi öğrenmesi gerekiyor. ozan direkt oynadı, semih direkt oynadı çünkü hamleli stoperlerdi. fakat emin'in tarzı farklı. düzenli forma giyip tecrübelenmesi gerekiyor. fiziksel gelişimi için aynı zamanda bir koç tutup 11 oynayacağı bir takıma gönderilmesi bence şu an için en doğrusu. onun hikayesi de elbet başlayacak ama bence biraz daha zaman var.
 • 369
  fatih terim kendisini 16 yaşında a takım kadrosuna aldığında, sözlükte dahi hakkında sadece 2 kişinin entrysi vardı. belki de o karar olmasa bugün hala alt yaş gruplarındaydı ve altyapıya özel ilgisi olanlar dışında çoğu kişinin adını bilmediği bir oyuncu olacaktı. üst yaş gruplarında forma bekleyen o kadar potansiyelli stoper varken a takıma emin'in seçilmesi, hocanın düşünülenin aksine kendisine ne kadar güvendiğinin kanıtı.

  kendisini günün her saati takip eden ve kazanmaya çalışan insanların elinde. onlarla yatıp onlarla kalkıyor. kendisinden uzun vadede ne beklendiğini biliyor. hayatı galatasaray takımı ve teknik ekibiyle birlikte florya'da yaşıyor. bir maç oynar, bir maç oynamaz. bir maç hata yapar, başka maç penaltı yaptırır, bazen ligde kulübede bir ay oturur sadece kupa maçlarına çıkar. bazen 11 çıkar gol atar. ama eğer karakter ve fizik olarak işler aşırı ters gitmezse, önünde sonunda galatasaray 11'indeki yerini bulacaktır. bunu hepimiz biliyoruz. bu doğal akışa bir şekide müdahale etme çabası, taraftarın oyuncu konusunda birbirine laf çarpması ya da kendisini 16 yaşında a takıma alan fatih terim'e onun üzerinden ayar vermeye çalışması o kadar beyhude geliyor ki o kadar olur.
 • 370
  çıksın oynasın, hata da yapsın sorun değil. yaş aldikca seviye atlayıp aylamayacagi görülür. sorun ne bu kardeşimizin hata yapmasi, ne sekidika'nin ne okan kocuk'un. sorun kendini çok beğenen, futboldan çok iyi anladığını sanan, hayatında o sahaya bir kere bile adım atmamış insanların, fm ve cm oyunları ile kendilerini yetenek avcısı sanmalari. bir futbolcu yıldız değilse, kariyer zirvesine ulaşması uzun yıllar yıllar alır. alt yapıdan çıkan her futbolcu yıldız değildir. zamanla büyür.
 • 372
  5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçında golü yediren kendisinden önce abuk sabuk bir sekilde topu kaptıran sener ozbayrakli'dir.
  sonrasinda ise tek hatası sorloth'u dondurmesidir. onun dışında sorloth hızlı ve kuvvetli adamdır. onunla bas etmek kolay degildir. ama bu pozisyondan ders almalıdır. dondurmemeyi öğrenmeli, vücudunu da guclendirmelidir.
  zamanla daha da iyi olacaktir. yolu açık olsun.
 • 374
  yediğimiz üçüncü golde sörlot denen arkadaşı döndürdüğü an "ah bee indireyin emin onu, alır gider o" dedim ama yetişip iki kere de omuz vurdu o insan görünümlü android'e ama yıkılmadı herif.
  böyleilikle hız konusunda da yeterli olduğunu kanıtlmış oldu benim gözümde.
  unutmayalım bu arkadaşımız daha 17 ve galatasaray'da süre alıyor. olacak olacak.
  (bkz: 5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçı)
 • 376
  5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçında son golde sörloth'u döndürmesi de, yakalayamaması da normal. bu adamın daha önce bir resmi* maçta oynadığı en güçlü forvet büyük ihtimalle bizim yunus akgün ayarında bir fizik kalitesine sahip. bu çocuk oynayacak, hata yapacak, kendini ciddi rakiplere ve iyi futbolculara karşı test edecek ki gelişsin. bu adam hep 19 yaş altı rakiplere karşı oynarsa bundan sonra her gelen sörloth'un yaptığını yapar kendisine. ama bu kardeşimiz 2-3 kez adamını kaçırır, 4-5. kez geldiğinde kaçırmaz o adamı.

  ki daha yaşı bir stoper için çok çok genç. gençlerin kadroların gediklisi olduğu avrupa'da bile şampiyonluk kovalayan takımlarda kendisiyle yaşıt stoper yok diyebiliriz. o yüzden sabır, hele ki şampiyonluk iddiamız yokken daha da fazla sabır. belki kayıp sezonun kazancı olur kendisi.