• 68
  fm oynayıp gaza gelen arkadaşların yaptığı yorumları bir kenara bırakırsak, şu ortamda sahaya sürülmesi durumunda kariyeri bitme noktasına gelecek olan yeteneğimizdir.

  arkadaşlar, genç futbolcu çıkarmak iyidir, hoştur da bugün düşündüğünüzle yarın söylediğinizin birbirini tutmayacağını bilin. sonra dedi dersiniz.

  bakın, semih kaya mesela. ilk çıktığı sene 2011-2012. deli gibi hata yapıyordu o sene. gözümün önünde beşiktaş maçında yedirdiği gol falan var mesela. ama herkes destekliyordu, 10 sene stoper ihtiyacımız olmayacak diyorduk. neden? çünkü takım hayvan gibi top oynuyordu, yanında hatasını kapatacak ujfalusi vardı, semih beşiktaş maçında o hatayı yapıyor, golü yediriyor, hemen ardından takım gidip beşiktaş kalesine topu sokuveriyordu. hal böyle olunca sen de genç abisi hata yapacak diyordun.

  sonra noldu? takım boka sarınca semih'le de alenen taşak geçilmeye başlandı.

  sinan gümüş. girin burada sinan gümüş başlığına, bakın ilk entrylere. bi de son entrylere bakın.

  bakın, öyle genç oyuncu yetiştirme işi, bizim gibi şampiyonluk kovalayan takımlarda takım kötüyken olmaz. takımın iyi olacak. emre b.'ye bakın mesela. uefa kupası yarı final maçında kırmızı yedi lan. orda turu kaybetseydik, yahut finalde kaybetseydik emre'ye neler söylenirdi, kariyeri nasıl bir noktaya giderdi farkında mısınız?

  bugün ankaragücü maçı'nda emin oynayıp hata yapsa bi şey demezsin, ama haftaya bir daha yaparsa adamı topçu değil ilan edersin. sen de biliyorsun kendini, birbirimizi kandırmayalım.

  bi de bi şeye dikkat çekmek istiyorum. takım iyi oynarken taraftar hiçbir zaman gelip de abi ama alt yapıdan topçu oynatmıyoruz demez. bunu ancak takım kötüyken dersiniz. bu ne demek biliyor musun? o oyuncuya gel takımı kurtar demek bi nevi. nasıl bir baskı yüklediğinizin farkında mısınız o çocuklara?

  takım kötüyken alt yapıdan çıkmış ve çok başarılı olmuş bir topçu örneğiniz varsa buyrun. ama türkiye'de 20 yaş altı bir oyuncu 3 büyüklerde 11 oynayıp başarılı olabiliyorsa, bunun sebebi takımın iyi olmasıdır.

  lütfen artık fm'yi kapatın, gerçek hayata dönün. fatih hoca o psikolojiyi hepinizden iyi bilir.
 • 69
  sanki yerine oynayan ahmet ve donk hata yapmıyormuş gibi oynatılınca hata yapacağı için oynatılmaması istenen futbolcu. abicim biz bu çocuğu ahmet'le yan yana izledik mi? izledik. * hangisinin daha iyi olduğunu tartışmaya gerek yok. donk desen stoperde oynadığı her maç en az bir pozisyonda yanlış yerde kalıp rakibini boş bırakıyor. ayrıca orta sahada eksik var kendi yerine çekilmeli. yani stoperde 2 alternatifin kalıyor. ahmet ve emin. emin hata yapar deniyor. ahmet çalık nesta mı?

  edit: bu takım geçen sezonun* ilk yarısında başakşehir'den 8 puan fark yerken ozan kabak'ı oynatmışken genç oyuncu için düzen gerek demek bomboş bir varsayımdır. olayın antremanla falan alakasını olmadığını tuzla maçında* gördük. bu çocuk ahmet çalık'la yan yana oynadı. aynı sahada aynı rakibe karşı. hangisinin daha iyi olduğu net şekilde görüldü. ahmet'in ligde forma giydiği maçlar olmasına rağmen emin'in ligde oynayamayacağı söyleniyor. tuzla'ya karşı rezil bir performans gösteren ahmet oynuyorsa emin de çok rahat oynar. ayrıca futbolcunun yaşı falan yoktur. donnaruma milan'ın en karışık zamanlarından birinde 16 yaşında en hata kaldırmayan mevki olan kaleye geçti. senin elindeki diğer stoper ahmet, donk stoper oynarsa orta sahada selçuk oynayacak hala emin yapar mı, antreman'ı görmedik gibi garip sorular sorabiliyorsun. selçuk ayakta duramıyor. şaka değil gerçekten ayakta duramıyor buna rağmen bu takımda süre alıyor ve sen bunu antreman performansına bağlıyorsun. pes!

  edit2 : hala tuzla maçındaki bir pozisyon üzerinden ligde oynamaması gerektiği söyleniyor. ben bu çocuk ramos olacak yada hata yapmayacak demiyorum. tuzla maçında 2. lig ekibine karşı rezalet bir performans gösteren ahmet çalık ligde oynuyorken bu çocuk neden oynamıyor diyorum. hata yapar deniyor ahmet daha çok hata yapıyor. evinde oynadığın maçta 2. lig ekibine yenildin bir kişi bile bunu emin'e bağladı mı? hayır. çünkü sahanın en iyisiydi. sen bu maçta sahanın en iyisi olana ligde oynayamaz derken aynı maçın en kötü iki ismi selçuk ve ahmet'i oynatıyosun.
 • 70
  16 yaşında bir genci hele hele stoper mevkisinde as veya ilk sıradaki yedek olarak düşünmek bana çok enteresan geliyor arkadaşlar. yani emin bayramı siz emenike tipi veya vedat gibi forvetlerle omuz omuza koşarken veya korner de ceza sahasında itişip irili ufaklı dirsek darbeleriyle orayı karıştırken düşünebiliyor musunuz gerçekten? daha önce çok güzel belirtmiş arkadaş burda (bkz: #2820901). işler kötü giderken 20 yaş altı birini sahaya sürmek çok zor iş. kaldı ki emin 17 yaşında bile değil henüz. bir iki maç iyi oynasa bile rakiplerin kendisi üzerinden oynamasıyla alt üst olabiliriz. öte yandan stoper bölgesi tecrübenin bence en ön planda olduğu bölge ozan 18 yaşında olmasına rağmen ne hatalar yaptı. şimdi eminin kırılma maçlarından birinde yapacağı bir büyük hata neler doğurur kim bilir. bu yüzden naçizane fikrim ahmetin şimdilik eminden önde olduğudur. son olarak biz taraftarlar olarak antreman izleyemediğimiz içerdeki havayı soluyamadığımız için sanki sahada olan futbolcu olmayandan kötüymüş gibi düşünüyoruz ama genelde böyle olmuyor bu iş...
 • 71
  yok efendim neymiş: deneyime en çok ihtiyaç duyulan mevki stopermiş. bu takımın en iyi stoperi luyindama bile resmen bomba gibi her an saçma bir hata yapıcak diye korkutuyor. ama ben de dahil herkes gayet de memnun. ahmet çalık da iyi bir stoper değil, her an hataya müsait. marcao her maç oynuyor fakat, yediğimiz hemen hemen her golde ben marcaonun hatasını görüyorum. abi bırakın biraz da bu çocuk oynasın**, biraz da bu çocuk hata yapsın.
 • 72
  emin henüz kendisini kanitlayabilmis değil. 16 yaşında, bol bol hata yapacaktır. hadi diyelim, ki muhtemelen böyle olur, ahmet ve donk ne kadar hata yapıyorsa o kadar hata yaptı. ve diyelim ki marcao'nun sene başında yaptığı gibi mac kaybettirdi, veya berabere kalmamiza sebep oldu. hatta arttırıyorum 90 dakika yüksek tempoda oynayarak kazanmamiza sebep oldu.
  bir maç bir şey dennez.
  iki maç bir şey denmez.
  5. maçında 'bu da olmadı' denir. çünkü takım kötü. onun hatasını takim telafi edemeyeceği için, o hata kalıyor elimizde.

  babel de benzer bir durumla karşı karşıya kalmıştı hatırlayın. psg maçında fener maçında brugge maçında 1er tane pozisyona girmiş ve atamamisti. ama takım başka pozisyona girmediği için o pozisyonlar elde kalmış ve hatırı sayılır sayıda insan babel'e büyük gömmüştü. ama mesela 3. terim dönemi 2. yılında burak yılmaz'a gol kaçırma üzerinden gömen hatırlamıyorum. burak o dönem 10 atıyorsa 100 kaçırıyordu. ama yine gidip pozisyona sokuyordu takım onu.

  geçen yıl ozan çıkışı da şimdi kendimizi kandırmayalım. geçen yıl takım savunma olarak sağlam duruyordu. o sağlamlığı mahveden serdar maicon ikilisi zaten devre arasında gönderilecekti. ahmet güven vermiyor, donk forvet rotasyonunda kendine yer buluyordu. * hoca ozan'i 3. döneminden beri takip ediyor zaten. sakatlanmasa sezon başı kampına katılacak ve belki de sezona 11 oyuncusu olarak girecekti. ama sakatligindan sonra ancak 6.7. haftalarda kendini bulabildi.

  emin de radara takılmış belli ki. daha ben terim'li galatasaray altyapısında olup terim'in gözünden kaçarak büyük topçu olan adam bilmiyorum. ki 4. dönemi, 11. sezonu bu. terim'in güvenip adam olmayanlari hepimiz biliyoruz da.

  ama takımda şu an kaos var. muslera olmasa kendi evimizde alanya'dan 4 falan yiyeceğiz.

  bu koşullarda emin'in oynaması onun hatalarının çok göze batmasına neden olur, çünkü telafi edecek bir takım yok. bu durum da emin'e homurdanan tayfayı coşturur.

  adım kadar eminim de 10 hafta oynasın burada 'neden emin oynamıyor aq ahmet' ten kötü mü olcak' diyenler 'ahmet' ten bile iyi oynayamıyorsa bu çocuktan adam olmaz ' diyecek.
 • 74
  henüz 16 yaşında olan oyuncu. 2. lig ekibi tuzlaspor maçında 90 dakika oynadı. o maçın son dakikalarında orta sahadayken tamamen fiziksel yorgunluktan dolayı ayağına dolanıp kaptırdığı bir top var. bu arada rakip 2. lig ekibi. düşünün. ikinci lig forvetinin bile böyle yorduğu bir oyuncu. rakip ankaragücü, dever orgill gibi ligin en atlet forvetine karşı oynayacak. üstüne oynayacaklar haliyle. daha çok yorulacak. aynı hatayı yine yaptığını ve gol yedirdiğini puan kaybettiğimizi düşünün. ya bu çocuk daha 16 yaşında. kaşarlar yediriyor da onların kariyeri geleceği yere gelmiş. bu çocuğun kariyerine bu şekilde başladığını bir düşünün? tolga zengin denen adam kariyerine ali sami yen'de kimi hatalı 4 gol yiyerek başlamıştı. senelerce o 4 golün psikolojik etkilerini atamadı üzerinden en basiti.

  tabanca gibi işleyen takımın vardır. puan kaybı lüksün vardır arada şans verir pişirirsin bu çocukarı. hızlı pişeni de daha çok oynatmaya başlarsın da şuan çok stresli bir ortam var ve tekrar ediyorum. bu çocuk daha 16 yaşında. bırakın şu alt yapı oyuncusu fetişini. biraz rahat bırakın şu çocukları yahu. zamanı geldiğinde ozan kabak gibi formayı alacaktır.
 • 75
  kendisini ilk defa tuzlaspor maçında * izleyenlerin emin'in potansiyeli hakkında gram fikri olmaması normal. futbolda yaş önemli değildir, önemli olan üst düzeyde mücadele edebilecek fiziğe sahip olmaktır. sen eğer 16 yaşında da bu fiziğe sahipsen çıkar oynarsın. ozan 18 yaşında piyasaya çıktı çünkü emin'in yaşındayken 50 kiloydu.

  ahmet'ten de donk'tan da iyi stoperdir, yeter ki siz forma şansı verin.
 • 76
  emin bizim yeni ozan'ımız olur mu? kesinlikle olur. fakat ozan gibi keşfedilip erken yuvadan uçan aslanlarımızdan olmasını istemem. ikisininde fizik üstünlüğü hemen hemen aynı. top hakimiyetine gelince emin hakkında detaylı bir düşünce daha oluşmuş değil. sadece luyindama'nın yokluğunda üçlü defans sisteminde (emin-donk-marcao) denesek kendisi hakkında üst düzey bilgiler elde ederiz gibi geliyor bana. yolun açık, şansın her zaman yanında olsun genç aslan.