• 13
  iyi futbolculardan iyi teknik direktör olacağına dair bir kesinlik olmadığı için çok da şaşırtıcı olmayan durum. maradona da mükemmel futbolcuydu gel gör ki kötü bir hoca oldu.

  bir sonraki hocamızın illaki altyapımızdan çıkmış ya da bizde efsane olmuş birisi olması gerekmiyor. bence bu arayıştan vazgeçelim.

  klopp öyle efsane denilecek bir futbolcu değildi yanlış bilmiyorsam. keza şu aralar en parlak hocalar arasında gösterilen julian nagelsmann da eski bir futbolcu değil. mourinho da futbolcu eskisi değil. kendisinin deyimiyle “jokey olmak için önce at olmak gerekmiyor.”

  kısacası bu kadro iyi bir futbolcu grubuydu ama bu kadar. iyi futbolculuk ile iyi hocalığın arasında hiçbir bağıntı yok.
 • 14
  saha içinde oyunu yönetmekle saha dışında yönetmek farklı bir durumdur. elinde bulunan bütün futbolcuları ayri ayrı motive etmek çok zor bir is. önce oynayacağın oyuna ikna edeceksin. sonra da o oyunun şampiyon yapacağına. hani diyorlar ya terim gaz vermeyi bilir diye. hakan balta ya da ergün penbe gibi buz adamları aslansin kaplansinla motive mi edebilirsin.

  scala bjk'nin hocasiyken barcelona maçı için koridorda yürürken nihat'in yanına yaklaşıp, sahaya cik ve dünya futbolcu görsün demiş. nihat o macta müthiş bir oyun oynamıştı. futbolda taktik, genel ve anlık motivasyon çok önemlidir. bunu da başarabilecek kişiler ekibi doğru hedefe yönlendirebilecek lider aklına ve ruhuna sahip insanlar.

  efsane kadronun oyuncularına baktığımızda bunu başarabilecek tek kişinin emre belözoğlu olduğunu düşünüyorum. bir kaç yıla kadar olup olmayacağı ortaya çıkacaktır.

  asıl önemli olan oyuncularını teknik direktör dışında kullanabilmek. selcuk inan'in futbolu bıraktıktan sonra alt yapı bölümünde orta saha oyuncularına eğitim vermesini isterim. uzun pas, topu soğutma, duran top kullanma gibi iyi olduğu konuları yeni nesillere öğretmeli. türkiye'de herkes teknik direktör olma peşinde ve olamıyor. eski golculerimizi altyapı golculerini özel olarak çalıştırmak için kullanmıyoruz. hasan şaş gibi özel bir kanat oyuncusunu a takımda kullanmak yerine 17 18 yaş grubu kanat oynayan gençlerin gelisimine yardımcı olmak için kullansak çok daha fazla verim alırız.
 • 15
  okan buruk bu önermeyi çürütecek gibi görünüyor. kariyerinde henüz hiç yüksek bütçeli bir takım çalıştırmamasına rağmen, akhisar ile bir türkiye kupası kazandı. çalıştırdığı bütün takımlar çok dinamik ve efektif bir oyun oynuyor. şu an 45 yaşında ve önünde en az 20 yıl teknik direktörlük yapabileceği bir zaman var. ben açıkçası büyük bütçeli bir takımda şampiyonluk yaşayabilecek bir teknik direktör olabileceğini düşünüyorum.
 • 16
  her ne kadar bizde 2 döneminde de başarılı olamamış olsa da gheorge hagi sıfırdan yarattığı takımla romanya şampiyonu olmayı başarmıştır. bence iyi bir teknik direktördür. her hoca her takımda başarılı olacak diye bir kaide yok. bence frank riijkard da iyi bir teknik direktördü ama galatasaray'da başarılı olamadı. sonrasında silinip gitmesini hala aklım almıyor neden avrupa kariyerine devam edemedi diye düşünüyorum sık sık. ligimizde ise okan buruk aralarında en gelecek vaat eden teknik direktör.