• 1
  nasıl olduğunu açıklayamadığım durum. abi siz gidin avrupa'da bir döneme damga vurun. yenmediğiniz avrupa takımı kalmasın. hatta avrupa'nın en büyüğü olun. futbolculuk bittiğinde ise yerli aşağı yerli yukarı.

  hagi'den olmadı, b.korkmaz'dan hiç olmadı, suat kaya, ergün penbe ptt liginden yukarı çıkamadı, hasan'ın, arif'in, h.ünsal'ın yorumlarından belli ne oldukları. ümit davala'dan bir cacık olmaz, tugay desen şanlıurfa'yı batırmakla meşgul. hakikaten çok enteresan.

  koskoca kulüp hoca bulamıyor lan.

  not: hakan şükür'e şerh koyuyorum. onu bir türlü göremedik.
 • 5
  hepsi de zamanında ezildiğinden yabancı düşmanlığı,fatih terim düşkünlüğü var.tabi istisna olarak tugay var.ama diğerlerinde bunu rahatlıkla görebilirsiniz.taktikten önce hırs,sırtı okşama muhabbetine giriyorlar o da tutmuyor.bu konuda belki tek göremediğimiz hakan şükür,ki o malum siyaseti seçti.onun için her zaman diyorum yine diyorum,efsanelerimiz gelmesin,bir kere teknik direktörlük yapan gelmesin,2000'nin öncesinden sonrasından gelmesinden,fatih terim gelmesin,olmasın bunlar.yeni gelsin.
 • 6
  şu anda top 3 teknik direktör bana göre guardiola, ancelotti ve simeone'dir. 3'ü de taş gibi futbolcuydu. iyi futbolcudan iyi teknik direktör çıkmaz bir önyargı.

  yine bana göre fatih terim yetiştiren bir teknik direktör değil. o tavırlarla ve çalışma stiliyle sadece fatih terim başarılı olabilirdi. efsane 2000 kadrosu bu anlamda pek iyi yetişmedi. fazla bir derinlikleri hiç olmadı adamların. beşiktaşlı eski futbolcular galatasaraylılardan daha iyi teknik direktör çıktı valla. yazık oldu bize.
 • 8
  şu "hagi'den olmadı" şeklindeki yanlış algıdan vazgeçin artık.
  gidip bir zahmet inceleyin romanya'da neler başarmış ve başarıyor.
  bizdeki kariyerini de bin defa konuştuk zaten.
  hataları olmuş olabilir ama totalde 3. olan takım, mücadele ve taktik anlamında son derece iyi bir takımdı ki kadro derinliğinden yoksun ve göreceli olarak kalitesiz bir kadroya rağmen.

  gerisi için geçerli bir önerme olabilir ama oldukça zorlama bir genelleme bu. çok fazla etken var. değerlendirmek için yeterli süre geçirildi diyemem istikrarlı olarak sabit bir kulüpte çok da fazla zaman geçirmiş pek bir isim yok içlerinde.
 • 10
  cevabı çok basittir. hepsinin egoları öyle tavan yaptı ki iyi bir takım olarak kazandıkları kupaların ardından bireysel olarak dünya yıldızı olduklarını düşünmeye başladılar. türk futbolunda hiç yapılmamış olanı yapmak her şeyin en iyisini onların bildiği algısı oluşturdu hem kendilerinde hem kamuoyunda. ne futbolu tadında bırakabildiler, ne son senelerinde güzel hatırlandılar. egoları öylesine büyüdü ki onlara futbol hayatlarının sonuna kadar kucak açmalıydı galatasaray. galatasaray bunu yapmadığı için de kuyruk acıları devam etmektedir. sürekli galatasaray eleştirmelerinin sebebi budur. yerli seviciliği yapmalarının sebebi budur. içten içe kendilerinin dünya yıldızı olmadıklarının farkındalar (hakan şükür'ü tenzih ediyorum), taraftar da farkında her şeyin. hagi, taffarel, popescu gibi oyuncular olmadıklarını biliyorlar. ama onlar kadar saygı hatta daha fazla saygı bekliyorlar. egoları galatasaray'ın üstüne çıktığında anadolu takımlarında kim ne yapabildi? hakan ünsal? ergün? okan? vaktiyle bırakıp tam anlamıyla efsane olmayı bile beceremedi çoğu. hala kendilerini üstün gördüklerine eminim. hagi'nin bu kadar sevilmesini kaldıramadıklarına eminim. bu üstün görmeleri teknik direktörlük kariyerlerinde de yollarını tıkıyor. kendilerini geliştirmek için hiçbir çaba göstermediğine eminim çoğunun. çünkü kendileri türkiye'nin yetiştirdiği en büyük başarıları kazanmış oyuncular, nasıl bilmesinler? onlardan iyi kim bilecek ki? ben şaşırmıyorum açıkçası iyi teknik direktör olamamalarına. daha doğrusu futbolu bilmiyorlarmış gibi geliyor. aklı başında insanın yapmayacağı yorumlar yapıyorlar. kendilerinin gördüğü en büyük teknik direktör fatih terim'in çok çok başarısız birer kopyası olmaktan ileri gidemiyorlar, gidemeyecekler. beni hayal kırıklığına uğratan sadece tugay ve ümit davala'dır şu ana kadar. hagi'nin o kadar da başarısız bir teknik direktör olduğunu düşünmüyorum özellikle romanya'da yaptığı işleri çok beğeniyorum.
 • 13
  iyi futbolculardan iyi teknik direktör olacağına dair bir kesinlik olmadığı için çok da şaşırtıcı olmayan durum. maradona da mükemmel futbolcuydu gel gör ki kötü bir hoca oldu.

  bir sonraki hocamızın illaki altyapımızdan çıkmış ya da bizde efsane olmuş birisi olması gerekmiyor. bence bu arayıştan vazgeçelim.

  klopp öyle efsane denilecek bir futbolcu değildi yanlış bilmiyorsam. keza şu aralar en parlak hocalar arasında gösterilen julian nagelsmann da eski bir futbolcu değil. mourinho da futbolcu eskisi değil. kendisinin deyimiyle “jokey olmak için önce at olmak gerekmiyor.”

  kısacası bu kadro iyi bir futbolcu grubuydu ama bu kadar. iyi futbolculuk ile iyi hocalığın arasında hiçbir bağıntı yok.
 • 14
  saha içinde oyunu yönetmekle saha dışında yönetmek farklı bir durumdur. elinde bulunan bütün futbolcuları ayri ayrı motive etmek çok zor bir is. önce oynayacağın oyuna ikna edeceksin. sonra da o oyunun şampiyon yapacağına. hani diyorlar ya terim gaz vermeyi bilir diye. hakan balta ya da ergün penbe gibi buz adamları aslansin kaplansinla motive mi edebilirsin.

  scala bjk'nin hocasiyken barcelona maçı için koridorda yürürken nihat'in yanına yaklaşıp, sahaya cik ve dünya futbolcu görsün demiş. nihat o macta müthiş bir oyun oynamıştı. futbolda taktik, genel ve anlık motivasyon çok önemlidir. bunu da başarabilecek kişiler ekibi doğru hedefe yönlendirebilecek lider aklına ve ruhuna sahip insanlar.

  efsane kadronun oyuncularına baktığımızda bunu başarabilecek tek kişinin emre belözoğlu olduğunu düşünüyorum. bir kaç yıla kadar olup olmayacağı ortaya çıkacaktır.

  asıl önemli olan oyuncularını teknik direktör dışında kullanabilmek. selcuk inan'in futbolu bıraktıktan sonra alt yapı bölümünde orta saha oyuncularına eğitim vermesini isterim. uzun pas, topu soğutma, duran top kullanma gibi iyi olduğu konuları yeni nesillere öğretmeli. türkiye'de herkes teknik direktör olma peşinde ve olamıyor. eski golculerimizi altyapı golculerini özel olarak çalıştırmak için kullanmıyoruz. hasan şaş gibi özel bir kanat oyuncusunu a takımda kullanmak yerine 17 18 yaş grubu kanat oynayan gençlerin gelisimine yardımcı olmak için kullansak çok daha fazla verim alırız.
 • 15
  okan buruk bu önermeyi çürütecek gibi görünüyor. kariyerinde henüz hiç yüksek bütçeli bir takım çalıştırmamasına rağmen, akhisar ile bir türkiye kupası kazandı. çalıştırdığı bütün takımlar çok dinamik ve efektif bir oyun oynuyor. şu an 45 yaşında ve önünde en az 20 yıl teknik direktörlük yapabileceği bir zaman var. ben açıkçası büyük bütçeli bir takımda şampiyonluk yaşayabilecek bir teknik direktör olabileceğini düşünüyorum.
 • 16
  her ne kadar bizde 2 döneminde de başarılı olamamış olsa da gheorge hagi sıfırdan yarattığı takımla romanya şampiyonu olmayı başarmıştır. bence iyi bir teknik direktördür. her hoca her takımda başarılı olacak diye bir kaide yok. bence frank riijkard da iyi bir teknik direktördü ama galatasaray'da başarılı olamadı. sonrasında silinip gitmesini hala aklım almıyor neden avrupa kariyerine devam edemedi diye düşünüyorum sık sık. ligimizde ise okan buruk aralarında en gelecek vaat eden teknik direktör.