• 2
  23 haziran 2022 erden timur basın toplantısında bu sene takıma getirilmesi gündemde olduğu belirtilen yeni nesil popülizm öznesi.

  erden bey'i seviyorum, lütfen taraftarın, sosyal medyanın gazına gelmesin. manchester city'nin duran top hocası varmış, klopp sadece glutenli besinler için hoca almış cart curt. onların kiraya verdiği 75 topçusu, stopere harcayacak 100 milyon euro'sı da var.

  eğer kendileri, bunun bir eksiklik olduğunu ve -sonuçta bu da bir maliyet kalemi- getirisinin yüksek olacağı bir karar olarak düşünülüyorsa yapılsın. ama taraftar bunu dedi diye lütfen yapmasın. bizim 12000 tane sorunumuz var. belki 12001.si duran top hocasıdır. ligi 15. bitirmemizde de bunun bir etkisi olmadı. ligin son şampiyonlarının sırası ile yardımcı hocaları da; egemen korkmaz, murat şahin ve suan bize gelmesi planlanan okan hocanın fenerbahceli denen yardımcısı.

  lütfen popülistlik yapılmasın. çünkü taraftar bugün bunu ister, yarın başkasını. bugün okan hoca'nın ekibine yabancı genç alman getirilsin der, yarın bir hocanın ekibine karışmak da ne demek bu nasıl kurumsallık der.
 • 4
  ligimizde mutlaka olması gereken antrenör. fatih hoca varken mükemmel duran top savunması yapıyorduk ama bir türlü gol atamıyorduk, hoca bi tane getirseydi bu antrenörden eminin 20-21 sezonu şampiyonu biz olurduk. torrent bile bunla uğraşıp kaç tane gol attırdı, duran top antrenörü mutlaka olmalı takımımızda. dünyanın en iyi duran top kullanan takımları bu antrenörlerin çalışması sayesinde bu işi en iyi şekilde yapıyor, boş bir şey değil mutlaka gerekli olan bir şey.
 • 5
  yapılan araştırmalara göre 2010 dünya kupası'nda her 61 kornerde bir, 2014 dünya kupası'nda her 36 kornerde bir, 2018 dünya kupası'nda ise her 29 kornerde bir gol oldu. bu yüzden duran toplar önem sırasında artık en ön sıralarda olmalı artık.

  bu sebeple futbolda gole giden en kısa yol olarak görülen etkenlerden biri duran top ve bu konuda bir atılım yapılması bir lüksten çok artık bir ihtiyaç haline gelmiştir. oyuna şöyle bakacak olursak duran top organizasyonları dışında ceza sahası içinde bu kadar çok oyuncu sokma şansımızın olmadığı bir gerçek, top kendi kendine kaleye girmeyeceğine göre bu topa vurmaya çalışacak bir oyuncu ihtiyacı doğuyor ve ceza sahasına ne kadar çok oyuncu sokarsak gol atma ihtimalimiz o kadar artıyor bu sebeple işinde ehil bir duran top ekibi kurmak elzem hale gelmiştir fakat burada önemli olan adamlara bağlı olan bir ekip yerine kulübe bağlı bir ekip olmalıdır yani kalıcı ve kendini geliştirici bir ekip. her teknik direktör geldiğinde bunları değiştirmek yerine yeni gelen teknik direktörü bu ekiple adapte etmek daha doğru olur.
 • 10
  bizim lig kadar oyunun durduğu ve çokça faulün yapıldığı bir ligde elzem olduğunu düşündüğüm antrenör. kesinlikle özel çalışma istiyor bu konu. bu illa ki hücum duran toplarında enteresan paslaşmalar yapmak değil, oyuncuların duran toplarda pozisyon alması ve uzun boylu rakipleri nasıl etkisiz hale getireceği konularında önem taşıyor.
 • 11
  yan toptan gol yapabilme meziyetine sahip toplamda 3-4 oyuncusu anca olan bunun da en fazla aynı anda 2 tanesi sahada olan bir takım için fazlasıyla lükstür. 2 tane senede 6 şar gol atma potansiyeline sahip stoperin ve aygır gibi bir santforun olur üstüne de sürpriz goller atacak 2 oyuncun daha vardır mesela bu antrenörü getirirsin mesela ama mevcut galatasaray kadrosunda şuan için lüks. bir de teknik direktörünün maaşı 1 milyon euro civarında iken antrenöre ne kadar maaş bütçesi ayırırsın işin o boyutu var tabi. bu görevle gelen adama teknik direktör 1 milyon euro maaş alırken gidip de 400.000 euro maaş versen mesela komik olur.
 • 12
  elimizde duran top konusunda becerili bir tane bile oyuncu yokken duran top antrenörünü getirip ne verim alacağız acaba? getirilmesin demiyorum bizim gibi takımlar için elzem ama önce bir duran top tehdidi olan kaliteli bir oyuncu mu alsak acaba? 14-15 sezonu içerideki konya ve antep maçlarına bakın. iki gol de duran toptan geldi ve maçlar 1-0 bitti. maçların önemi hakkında bir şey deme lüzumu görmüyorum son haftalar ve şampiyonluk için yarışıyoruz. peki kim kullanıyordu o takımda duran topları? wesley sneıjder. o olmadı selçuk inan. o yüzden önce o kalitede bir malzeme bulalım kendimize.
 • 14
  iki maç berabere bitecekken duran toptan atılan golle galibiyetle sonuçlansa masrafını çıkarır zaten:)

  bunu kim düşünüp hayata geçirdiyse kocaman bir aferin ona. çok önemli bir konu ve çok büyük bir eksikliğimiz vardı bu konuda.

  hadi bakalım herşey şimdilik yolunda gidiyor, bütün camiada bir birlik beraberlik ve heyecan var.

  sonu da güzel olsun inşallah.
 • 16
  günümüz modern futbolunda artık her saniyenin ayrı bir aksiyonu var. bunların hepsinin bilimsel ve teknolojik olarak incelenip sahaya yansıtılmaya çalışılması son derece elzem. hani diyorlar ya "her şeyi yapıyoruz, ama topu kaleye sokamıyoruz", işte "her şeyi" yapamıyorsun demek ki. demek ki bir şeyler yanlış. demem o ki, bırakın duran top organizasyonları için antrenör tutmayı, rakip sahada kullanılan "taç organizasyonu" için bile bir antrenörün kafa patlatıyor olması, sizi diğer takımlardan öne geçirir.
 • 17
  takımımıza derhal kazandırılmasını desteklediğim antrenör. rakiplerin kornerden attıkları 1-0 falan kazanıyoken sen yıllarca o topları bel seviyesinden ön direğe açtın. oyunun bu kadar göbeğinden gelen bi sorunun varken bunu popülizm olarak nitelendirmek dikkat çekme çabasından başka bişey değil. her şeyi bilime uygun yapacağız, dünya artık böyle bi yer. futbol da ya takılın işte atak matak yapın tarzı bi spor değil artık.
 • 18
  mustafa kemal atatürk türkiye cumhuriyeti'ni inşa ederken adalet, bilim, sanat, eğitim, tarım gibi pek çok konuda dünyanın önde gelen ülkelerinin politikalarını rol model olarak aldı. çünkü rönesans, reform, sanayi devrimini ıskalamış, kapitülasyonlara boğulmuş, savaştan çıkmış harabe bir ülkeyi sıfırdan yaratmak için başka bir çaresi yoktu. ama atatürk o ülkelerin politikalarını kopyala-yapıştır şeklinde uygulamadı ve kendine has bir devlet yapısı olan laik, bağımsız ve sosyal demokrat türkiye cumhuriyeti'ni dünyaya getirdi.

  dünya futbolunda şu an trend olan kulüpler, teknik direktörler ve oyun anlayışları bellidir. biz de futbolda geri kalmış bir ülkenin, geçen yıl ligi 13. bitiren futbol takımı olarak tabii ki dünyadaki en iyi örnekleri takip etmeliyiz. bundan daha doğal bir şey yok. ama mesele klopp'un duran top taktiğini uygulamakta değil, kendi tarzını oluşturmakta. 96-00'de hagi, capone, okan ve suat'a bol bol duran toptan gol bulurken antrenöre ihtiyacımız yoktu. ama şu an belli ki bir ihtiyaç gözüküyor. duran top için ekstra bir antrenörün getirilmesi, bütün iş kollarının en büyük sorunu olan az kişiyle daha çok iş yapma sıkıntısını çözebilir ve teknik ekibin daha verimli çalışmasını sağlayabilir.

  bu duran top antrenörü mevzusunun sözlükte bu kadar tartışma konusu olmasına gerek yok. aslında niye bu kadar tartışıldığını da biliyorum ama ortamı germek istemiyorum. diyeceğim şu ki okan hoca da, yardımcıları da, duran top antrenörü de takımda bir şeylere çözüm bulamazsa daha önceki isimler gibi performansları sorgulanabilir ve eleştirilebilir.
 • 19
  son 3 sezonda topun ortalama oyunda kalma yüzdesi %50-55 civarında olan (avrupa'nın büyük ligleri arasında sonuncu, son sene ise sondan 2.) bir ligde şampiyonluğa oynamak isteyen bir takım için olmazsa olmazdır. kulüpte daha önce uygulanan bir sistem değilse de bir yenilik olarak açıklanmasında bir zarar görmüyorum. ancak tabi ki yapılan işe ve sonuca bakmak lazım, bir dönüt almadan popülist yaklaşım yaftası vurmanın doğru olduğunu düşünmüyorum.
 • 20
  ekmek su gibi temel ihtiyacımızdır. bi ara "100 kornerde bir gol bulamayan takım" diye bulmacalarda çıkıyorduk. tek değil tabii ki ama çok sağlam bir hücum silahıdır. özellikle kapanan rakipleri açmak için. bütün takım rakip cezaalanındayken de ortaya kafa vuramıyorsak kapatıp gidelim. gol olmasından bahsetmiyorum, kolay kolay biz dokunamıyoruz topa, her orta rakipte kalıyor, üstüne kontra yiyoruz (bkz: 21 kasım 2021 galatasaray fenerbahçe maçı) mesut'un attığı gol.