• 289
  whoscored istatistiklerine göre beşiktaş ve fenerbahçe'nin de bu sezon 2'şer tane, galatasaray'ın 1 tane duran top golü var. en fazla duran top golü atan takımın da 6 golü var. takımımızın en iyi ortacı ve frikikçisinin ömer bayram olduğu düşünüldüğünde bizim henüz köşe vuruşundan gol atamamamız garipsenecek bir durum değilmiş gibi geliyor bana. 1 gol atsak büyük ihtimalle bu tuhaf etiket üstümüzden kalkacak. organizasyon tabi ki çok önemli ancak duran topları kullanan ve duran top ortalarından gol atmasını beklediğimiz oyuncular bu kabiliyete sahip mi ya da önceki takımlarında duran toplardan golleri var mı buna bakmak lazım, ben baktım ve gözüme çarpan bir oyuncu olmadı açıkçası. fenerbahçe geçen sene duran toplardan gol rekoru kırdığında sosa, mesut, irfan, caner gibi daha önceki takımlarında da bu kabiliyetlerini göstermiş oyuncular vardı ki buna rağmen bu sene onlar da iyi başlamamış duran top konusunda.

  edit: üç büyüklerde kullanılan duran top sayısının istatistiğine ulaşamadım, bu istatistiğe bağlı olarak daha farklı yorumlanabilir.
 • 290
  gunumuz futbolunda, ozellikle son zamanlarda yasadigimiz kapali savunmalara karsi gol bulma sikintisini asabilmek icin en temel yontemlerden biridir.
  ote yandan, bana bu durum duzenli calisma ile iyilestirilebilir gibi geliyor. yani bireysel olarak, bir kisiye 6 kisiyi ardarda gecme antrenmani yaptiramazsiniz. ya da bir oyuncu grubuna defansif oyun anlayisindan gegenpressing e kisa surede geciremezsiniz. fakat, hem bireysel anlamda orta acma calismasi, hem de oyuncu grubuna duran top organizasyonu antrenmanlari ile kisa surede sonuc alinabilecegi inancindayim. takim bu antrenmanlari yapmiyor demiyorum kesinlikle, ama duran topta acilan her ortanin bel hizasinda on direkte karsilanmasi ya da uzun suren bu kisirlik da kolay aciklanabilen bir durum degil.
 • 291
  sıkışan veya bitiricilik sorunu yaşanan maçları çözmek için mükemmel fırsatlardır.

  rakip takımı ayrıca tedirgin ederek daha çok hataya zorlaması açısından da şahanedir.

  bütün maçları kazanmanızı sağlamaz tabi ki, akan oyununuzun da iyi olması lazım ama kullandığınız hiçbir duran toptan da gol bulamamak hatta tehlike yaratamamak pek hoş karşılanacak bir durum değildir.

  oyun oturtmak için geçen, skor alınamayan ve zorlanılan şu zamanlarda galatasarayımıza ilaç gibi gelecektir ama pek umurunda değildir kimsenin.