• 13
    kobe bryant'ın beklenmeyen üzücü vefatı sebebiyle akıllara gelen efsane. kendisinin münih otobanında kırmızı bir vw golf ile yaptığı kaza sonrası vefatı da tüm sporseverleri üzmüş, dünya çapında yankı bulmuştu.

    fakat petrovic, kobe gibi basketbolu bıraktıktan sonra değil, 28 yaşında ve kariyerinin en formda döneminde aramızdan ayrılmıştır. nba'de avrupalı basketbolcuların daha fazla süre alıp, avrupa stili oyunun nba takımlarında kendine bir yer açmasının bana göre arvydas sabonis ile baş aktörlerindendir. bugün oyun kuran pivot olarak bir başka yugoslav nikola jokic'i gösteriyorsak, ya da bir diğer yugoslav ülkesinin devamı olan slovenyalı doncic'in yaptıklarını ağzımız bir karış izliyorsak, bu oyuncuların önünü açan adamların başında gelmektedir.

    işin garip tarafı jokic'in tarzı sabonis'e; doncic'in tarzı ise petrovic'e çok benzemektedir. bizzat araştırmışlığım yok, ancak muhakkak bu iki oyuncunun idolleri arasında sabonis ve petrovic vardır.

    ayrıca petrovic, vlade divac, toni kukoc, stojko vrankovic, jan tabak, dino radja'larla beraber 90'larda nba'de yugoslav rüzgarının esmesine neden olan akımın da en büyük temsilcisidir.

    şahsıma göre nba'de oynamış en iyi avrupalı basketbolcudur. henüz 28 gibi çok erken bir yaşta vefat etmesine ve basketbol kariyerinde potansiyelinin nerelere ulaşabileceğini tam olarak görmememize rağmen.