• 204
  özellikle bu yıl tamamen yer yer liverpool yer yer city formasyonuyla oynuyor. hatta bir kanatta hızlı ok gibi giden adam (mane) tercih edip diğer kanada daha aklıyla oynayan birini koyuyor (salah) ama şunu atlıyor hoca salah futbol aklının yanında aşırı hızlı bir futbolcu.
  bir kanatta sterling varken diğer kanada daha fizikli aklıyla oynayan mahrez koyan guardiola gibi. bizim bir kanadımızda kerem, onyekuru bu işler için iyi ama diğer kanadımız sıkıntılı.

  o yüzden onyekuru oynarken diğer kanada babel, arda, feghouli işte kerem oynarken diğer kanada arda, babel, feghuoli değilde kerem'e doğru işler nasıl yapılır anlatılıp, onyekuru kerem kanatlarıyla maça başlasak akacağız çünkü ligimizin bekleri oldukça kötü ağır oyuncu gördümü seviniyorlar resmen ama maalesef bazı takıntılar insanın aklıma girdimi çıkmıyor.

  hocam bu takımın saydığımın dışında yine city, liverpool formasyonuyla oynaması için ilk iyi bir kamp ikinci olarak transfer döneminde 3-4 ilk 11 takviyesi lazım.
  o yüzden ligin son 10 haftası bırak bam güm futboluna geri dön istediğin formasyonu önümüzdeki yıl oynarız. sivas maçı son 5 dakika bam güm işlerine biraz giriştik neredeyse maç dönüyordu. sen sezonun geri kalanında yer yer yine pas futbolunu oyna ama çok takılıp kalma sonra puanlar kaybedilince sağa sola bahane arıyorsun yapma güzel hocam.

  bu arada bam güm modern dışı falan kalıplarını çok sevmiyorum çünkü futbolun gittiği yer artık çok farklı ama bizim çağ dışı ligimizde biraz bunlar gerekiyor. beşiktaş biraz fizik gücüyle bam güm futbolu pres yapayım basayım tarzıyla bir şekilde puanları alıyor.
 • 205
  büyük bir bölümü ocak'ı bekleyelim, haziran'a sabredelim şeklinde, kalan bölümü alınan cezalar ve hakem eleştirileriyle, kalan bir bölümü de hayaller-vaatlerle dolu olan dönem. tüm bunların en büyük götürüsü de bu kadar zamandır futbol anlamında "galatasaray topa sahip olur"dan öte bir ekol ve oyun oturtulamamış olması. başka şeyler yerine biraz şuna kafa yorsak, belki bunca süre sonunda futbol namına tarif edilebilir ve "istikrarlı" bir oyunumuz olurdu.
 • 207
  3 senede 2 şampiyonluk, toplamda 4 kupa, fenebahçeye karşı namağlup olan dönemdir. üst üste 2 kadıköy deplasman galibiyetinide unutmamak lazım. daha 2 sene önce şampiyonluktan daha çok kadıköy galibiyeti görmek istiyordu galatasaray taraftarının bir bölümü. 2021 itibariyle tüm baskıya rağmen ligde 2. sırada ve hala şansı devam etmektedir. hocayı eleştirene sözüm yok ama mantıksız eleştiriye itirazım var.
 • 208
  kadro olarak rakiplerden bir değil, birkaç tık iyi olduğumuz bir dönemdir.

  bu dönemde tulum çıkarılmaması, yani 3 şampiyonluk alınmamış olması tamamen başarısızlıktır başarısızlık olmasına ama; her zaman esas hedefimiz olan avrupa'da yüzümüz gülmemiştir öncelikle.

  "knock knock! guess who is back ;) @championsleague"

  twiti atıldığından bu yana;

  10 mağlubiyet, 4 beraberlik ve 3 galibiyet elde ettik ki ne yazık ki galibiyetlerimizden ikisi, katılamadığımız avrupa ligi ön eleme turlarında gerçekleşti.
 • 209
  tudor'un 2017- 2018 sezonunun ilk yarısında oynanan malatya galatasaray maçında, galatasaray'in aldığı yenilgi sonrası görevine son verilmesi sonucu terim'in göreve tekrar gelmesi ile başlamış dönemdir. iyi oynayıp oynamadığımiz, kişiye göre görecelidir. kesin olansa 2 sampiyonluk ve 4 kupadir. başlamamış olsaydı yine kesin olacak olan yaşadığımız iki şampiyonluğun olmayacak olmasıdır. ilk sene fenerbahçe, ikinci sene ise basaksehir şampiyonluğu göreceğimiz lig sıralamasına bakılınca görülecektir. 3. döneminde gonderildikten sonra yaşananlar ortada.
 • 213
  inat kelimesini kullanmak ne kadar doğru bilmiyorum ama bence bu dönemde hocanın bariz denebilecek birkaç hatası oldu:

  - 2018 - 19 sezonunda henry'yi sağa, garry'yi sola hapsetmesi. bu ikisi bir dönem birlikte oynadı, ne zaman kanat değiştirseler takım sürekli tehlike yarattı. ama hoca garry'yi beş dakikadan fazla sağ kanatta tutmadı asla. bu mevki sabitlemesi yüzünden henry de bir dönem boyunca sıfır etkiyle oynadı. garry satılınca henry sola geçti ve şampiyonluğu getiren ikinci oyuncu oldu. oysa bu sezon başından beri yapılmış olsa şampiyonlar liginde bile daha iyi sonuç olurdu çünkü garry sağa geçtiği her an tehlike yarattı, istisnasız.

  - 2018 - 19 sezonunda martin linnes en formda dönemindeydi. her şampiyonlar ligi maçında, görev aldığı her maçta mariano'nun birkaç adım önündeydi. 2 kasım 2018 galatasaray fenerbahçe maçında muhteşem bir golle taçlandırmıştı hatta ama o sezon asla emeğinin, performansının karşılığını alamadı. mariano hocanın kafasında her zaman birinci tercih oldu ama formu asla ve asla bunu hak edecek düzeyde değildi.

  - 2019 - 20 sezonunda elinde dikine giden, savunmanın arkasına sarkabilen, rakip savunmayı tehdit eden tek bir kanat oyuncusu olmamasına rağmen pas futbolu denen mıymıntı futbolla sezonun yarısını heba etti.

  - 2020 - 21 sezonuna fatih öztürk transferi ile girdi. teknik adamlık kariyerinin en saçma hatası bu bence. kasımpaşa'nın yedek kalecisini alıp pat diye ilk on bire koydu. hem de elinde okan kocuk gibi iyi bir kaleci varken yaptı bunu. ne ki bütün savunmanın dağıldığı, takımın zihinsel olarak çöktüğü bir dönemde kaleye geçip kaleye gelen 15 topun üçünü yedi diye okan kesik yedi. hentbol fatih, futbol kalecisi olmadığı için ligde en az dört puana ve avrupa'dan elenmeye sebep oldu. her şeye bir açıklama getirebilirim ama bu tamamen bir akıl tutulması.

  - 2020 - 21 sezonunda luyindama'yı bir anda kulübeye atıp donk'a gereğinden fazla güvendi. donk savunmada aksayan bir adam. bu hep böyle oldu. uzun boylu ama hantal. güçlü görünüyor ama dikkat edin, kendisiyle eşit seviyede biriyle eşleştiği zaman ikili mücadele, hava topu vb. konularda her zaman eziliyor. en son da 7 mart 2021 galatasaray sivasspor maçında yatabare tarafından hacamat edildi. öncesinde babacar hadisesi var. luyindama ise şu ligi geçtim, şampiyonlar liginde dahi benim diyen adamları sakız diye çiğneyip attı. sanki guardiola'nın barcelona'sı gibi oynuyormuşuzcasına "ayağı iyi" gibi tuhaf bir savla donk, luyindama'nın önüne yazılır oldu. bu sezonun fatih öztürk'le beraber çok fahiş iki hatası bu.

  - başarısız dönemlerden veya maçlardan sonra hakemlerden yönetime kadar herkesi suçlayıp kötü oynularda bile "iyi oynadık" diyebildi.

  - 2019 - 20 sezonunun bir bölümü dışında duran toplarda zerre ilerleme kaydedemedik, tehdit edemedik rakibi. hakeza kontra atak yapmayı da bilmiyor takım.

  öte yandan bu dönemde hocanın yaptığı epey iyi işler de var:

  - ozan kabak.

  - taylan antalyalı'yı geç de olsa takıma monte edip milli takım seviyesine çıkarması.

  - kendi bozsa da marcao - luyindama tandemini kurmuş olması.

  - kadıköy lanetini bitirmesi. benim için bir şampiyonluk iki kadıköy mağlubiyetine bedel ama sonuçta psikolojik bir faktör.

  - üst üste iki şampiyonluk. kadirşinaslık iyidir, 2018 şampiyonluğunda tudor'un payını da unutmamak gerekse de şampiyonluğu alan hoca oldu. tudor kalsa ligi beşinci bitirirdik.

  - ryan donk'u tekrar kazanması. ilk on bir oyuncusu yaptığı anda adamı da harcıyor ama sonuçta hoca gelmeden önce donk'u burada bile dövüyordu herkes.

  acısıyla tatlısıyla dördüncü sezonu geçiriyoruz. bu sezon daha 12 maç var. şampiyonluğun gittiği falan yok ama bu futbolla avrupa'da şamar oğlanı oluyoruz. esas amacımız da avrupa olduğuna göre hoca ne kadar başarılı, değerlendirmesini yapmak lazım.
 • 214
  genel olarak başarısız geçtiği söylenemeyecek olan dönemdir. şahsım adına fatih hocamızın oynattığı futboldan en keyif almadığım, sıkıldığım dönem olmuştur. şu ana kadar 2 şampiyonluk yaşadık lakin keyif veren futbol yok. o eski heyecan yok. fatih hoca 67 yaşında 5. yıldızımızı takıp teknik direktörlüğü bırakmasını çok istiyorum ama maalesef pek mümkün görülmüyor.
 • 215
  kağıt üzerinde başarılı dönemdir. geçen sezonki şampiyonluğun kaçması da eğer kaçarsa bu sezonki şampiyonluğun kaçması da kendisinin suçudur. adamı eleştirince sanki şahsına küfürler ediyormuşuz gibi davranılıyor veya sanki başarılarını göz ardı ediyormuşuz gibi lanse ediliyor. yahu kimse fatih terim istifa demiyor. herkes hoca kendine gel diyor. haksız mı peki? 70’e kadar değişiklik yapmaması, oyunculara takması gibi sudan sebeplerle puan kaybediliyor. her seferinde sanki erol bulut, ersun yanal, abdullah avcı felanmış gibi başkalarını suçluyor. benim teknik direktörüm abdullah avcı olsa eleştirmem mesela çünkü adam beceremiyor abi yönetime sallarım bunu neden tutuyorsunuz kardeşim diye. ama fatih terim olunca soruyoruz ister istemez neden diye? biliyoruz aslında neden ama işte yine soruyoruz belki birilerinin kafasına dank eder diye.
 • 216
  finansal fair play sebebiyle günümüz futbol trendleriyle başa çıkabilecek bir kadro kurma ihtimalimiz yüzde sıfır olduğu halde ucundan kıyısından da olsa yakalama çabalarımız sonrası genelde sıkıcı bir oyun ortaya koyabilen bir takım haline dönüştüğümüz dönem.

  (bkz: #3122525)

  nerede kalmıştık tweetiyle başlayan 1.5 sezonda 2 şampiyonluk kazanılan dönemdir yine de. ilk sezonda sadece gelmesiyle sezonun akışını değiştiren de fatih terim'di, ikinci sezonda ezeli rakibin tüm çullanmalarını bertaraf edip 8 de kapanır 18 de lafını atıp günün sonunda gerçeğe dönüştüren de. her ne kadar kötü başlansa da eğer covid-19 arası girip dönüşte de muslera'nın sakatlığı olmasaydı 2019-2020 sezonunu da şampiyon olarak tamamlayıp üçleme yapılmaması için hiçbir sebep yoktu. sezon bitiminde bile 35-40 günde tekrardan toparlanan takımların 3 ay toplu antreman yapamadığı, tarihte ilk defa yaşanan bir süreçten geçildi. galatasaray da takım olarak bu süreci çok da hasarsız atlatamadı.

  dördüncü sezonunda da ligin son çeyreğine doğru giderken hala şampiyonluk kovalayan bir galatasaray var. isteksiz gibi de görünse, heyecan vermese de hala şampiyonluk kovalayan bir takım var. en büyük iki rakibinden biri 7, diğeri 3 senedir şampiyon olamıyorken bu dönem boyunca da henüz onların şampiyonluğu yaşanmamıştır. o açılardan bakınca yeteri kadar başarılı olmuştur.

  şampiyonlar ligi'nde ise hem çok iyi hem de çok kötü iki grup gördük bu dönemde. ikisinde de sonuç hüsran oldu, üstelik kuralara göre artan dozda bir hezimet. o açıdan da çok kötü geçmiş bir dönemdir. özellikle 2018-2019 sezonundaki gruptan çıkamayış üzerine avrupa ligi'nde de ilerleyememe gerçekten beklentileri boşa çıkaran bir olaydı.
 • 217
  bakın arkadaşlar 3 sene üst üste şampiyon olamazsa bile kalmalı. ama...

  sonuçta sir alex ferguson bile 2000'lerin başında 3 sene üst üste şampiyon olamayıp hemen akabinde 3 sene üst üste şampiyon oldu. istikrardan vazgeçmemeliyiz. ama hoca artık saçmaladığında onu uyarabilecek bir teknik kadro kurması lazım. ağzı var dili yok selçuk inan gibilerle çok adım ileriye gidemezsin. hocayla tartışabilecek, oyuna bir şeyler katacak, yükünü hafifletecek, galatasaraylı teknik yardımcıları ekibine dahil etmeli. üstüne almanya'dan bir kaç tane çok kaliteli analistini ekibine dahil etmeli. 2021 yılında her şeyi manuel yapmak mantıklı değil.

  trabzonspor senelerdir trabzon doğumlu oyuncularından mahrum kaldığı için 36 senedir başarıya hasret. biz de yerli ve altyapı oyuncularına hasret kaldığımız için hep 90'lar dönemini arıyoruz. artık hoca bu takıma yerli, genç, potansiyelli, ekonomik ve de en önemlisi galatasaraylı oyuncuları daha fazla kazandırmalı. örnek taylan antalyalı, oğulcan çağlayan, kerem aktürkoğlu, emre kılınç... sonuçta futbolcu bulmak astronot bulmak kadar zor değil, futbolcu yetiştirmek de bilim adamı yetiştirmek kadar zor değil. imkansız işler değil.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!