• 171
  yerel anlamda dominasyon seviyesinde basarili ancak uluslararasi anlamda ise yerel basari seviyesinin eksi bir ile carpilmis hali kadar basarisiz bir donemdir ve "makas acildi" gerekcesi de gecerli bir gerekce degildir.
  genlerinde avrupa'da basari olan bir kulup, kariyerine bakildiginda uluslararasi areneda en basarili teknik direktor ve hic de zayif sayilamayacak maas butcesi uclusu beraber dusunuldugunde ortada aciklamaya muhtac bir durum vardir.
  arti, kadro muhendisligi ve oyun karakteri anlaminda da devamlilik arz etmeyen bir takim kimligine burunmus durumda galatasaray.
  devami veya sonuclanmasi acisindan bir temennim yok; tek temennim kulup olarak gerekli derslerin alinmasi ve galatasaray'in daha ileriye gitmesidir.
 • 172
  avrupa'da yeterli başarıyı saglamamakla beraber, avrupa takımlarını yenmek için kurulmuş olan galatasaray'ın terihi boyunca tek maçlık başarılar dışında kazandığı başarılar, denizli ile şampiyon kulüpler kupası da yarı final, terim ile bir uefa kupası, şampiyonlar liginde çeyrek final, lucescu ile süper kupa ve şampiyonlar ligi'nde çeyrek final. lucescu ile gelen avrupa başarısı da uefa kupasının arkası olduğundan devam niteliğinde sayılabilir. mancini ile gruptan cikmada o dönemde başarı sayilmasa da şu anda başarı olarak kabul görür. galatasaray bu dönemde avrupa da daha başarılı olabilir miydi belki geçen sene ki gruptan çıkmak olabilir ama onun dışında fazlasının ne galatasaray için ne türk takımları için şu aralar olması pek mümkün değil. uefa kupasi donemi de uzun süreli bir işti zaten. şu anda yapilmasi gereken yerel ligde başarılı olup, avrupa için altyapı hazırlamak. genclerle yakalanmayan başarının bize bir faydası olmaz. terim'in de bu konuda daha doğru düşünmeye başladığına inanıyorum. genç oyuncularin eğitimi ile ilgilenmeye başlarsa dördüncü döneminin sonunda yine büyük bir başarı kazanacaktir.