• 159
  bugüne kadar 4 kupa kazanılmış, kasaya 2 yıl üst üste şampiyonluk ve şampiyonlar ligi gelirlerini sokulmuş ve son derece yüksek maliyetli satışlar gerçekleştirilmiş dönem.

  futbolcu satışları özelinde cengiz ve ekibini tebrik etmek gerekli. ama herkes biliyor ki bugün terim'e inat ortalıkta 'başganımm' diye dolananların tek övünç kaynağı olan mali tablodaki düzelme 2 şampiyonluk ve özellikle de şampiyonlar lig gelirleri sayesinde gerçekleşmiştir.

  'ahımız var' ' yahut 'iki şampiyonluk uğruna kim bilir neleri feda ettik' tayfaya şu soruları sormak lazım.

  o küçümsediğiniz 2 şampiyonluk gelmese galatasaray bugün mali anlamda hangi noktadaydı?

  canınızın içi mustafa cengiz şu an neredeydi?

  terim'i kovduğu için övgü yağmuruna tuttuğunuz 'vizyoner' aysal başkanınız neden kaçıp gitti?

  galatasaray spor kulübü neden tüpçü ile el sıkışmış ve size göre kulübe ihanet etmiş terim'in kapısına gitmek zorunda kaldı?

  hani sizin tayfa batıya açılan pencere ya. neden içinizden bir tane abdurrahim albayrak çıkmadı mesela? sözde 'transfer sihirbazı' haldun neden yönetimlere girmeyi inatla istemedi?

  yahut terim'den önce ajax modeliyle işleyen bir sistem kurulmuştu da terim geldi ve sistemi 'kaos' futboluna mı çevirdi?

  şenol'n öğütücü misali yediği galatasaray hocalarını sıralatmayın bana şimdi burada.

  hani siz çok bilgili 'pırıl pırıl' adamlarsınız ya terim başta olmak üzere herkesten iyi biliyorsunuz ya futbolu neden içinizden biri çıkıp da bu düzeni değiştirmeye talip olamıyor mesela?

  koskoca galatasaray genel kurulunun başkan diye dursun isimli bir tipi çıkartması onun mu genel kurulun mu ayıbı?

  küfeyi hep başkalarının üstüne bırakıp kenardan, kürsüden konuşmak, sallamak ne kadar hoş ve tatlı değil mi?

  terim arda gelse de gelmese de sezon sonu bırakacak diyelim peki sonrası?

  böylesi başarı yüzdesine sahip bir teknik adamın bile tek sezonluk başarısızlığına göz yummayanlar ffp ortamında 5 sene ajax modeli için mi sabır edecek?

  hadi çok iyi niyetli olalım ve sabırlı olunacağını düşünelim. kim kuracak o sistemi?

  her şeyin en iyisini, en doğrusunu biliyorsunuz ya hani siz her şeyden ve herkesten çok seviyorsunuz ya galatasaray'ı cevaplayın bakalım bu soruları.

  olay artık galatasaray'ın götünden ter aka aka kazandığı şampiyonluklara dil uzatacak raddeye geldiyse herkes oturup düşünecek, düşünmeli.
 • 161
  2017-2018 sezonunda şampiyonluk yolunda rakiplerimizden beşiktaş bizi evinde 3-0 yenmiş istese 10 atacağı tarihi bir fırsatı kaçırmıştı, bfk koca galatasaray'a 5 attı sonra hoca geldi ve eskiden olduğu gibi bu takımlara galatasaray gibi oynayarak iç sahada yenip şampiyon olduk. mali açıdan bitmek üzere olan bir kulübe hem şampiyonluk hem de şampiyonlar ligi geliri sağladı ve şu an rakiplerine göre nispeten iyi durumda gözüken bir galatasaray yapısı oluştu. basitçe söylediğiniz 2 şampiyonluk sayesinde hem psikolojik bir eşik atlayıp bir de sayısal olarak şampiyonluk sayısında 3 farkla öne geçtik.

  sezon iyi gitmez, hoca arda konusunda yanlış karar verir ve insanlar elbette eleştirilebilir fakat bu denli bir öfkeye mana vermek oldukça güç karşınızda düşman yok camianın en büyük figürü var. üç seneden beri her kötü an hoca yerden yere vuruldu, en ufak hatası dağ oldu. burada "seyirci" lafına alınıp hassaslık edenler hocaya neler söylediler, ne saygısızlıklar ettiler. gerçekten ayıp. tahammülsüzlüğün bu denli yüksek olduğu bir dönem hatırlamıyorum sözlükte ve bayağı da soğudum bu durumdan ötürü. velhasıl kelam fatih terim bir günde kral olmadı, bir günde tahttan inmez.
 • 162
  2 sene sampiyonlugu gectim iceride disarida derbi kazanmayi unutan, basaksehir denilen yeni yetme bir takimdan iceride disarida 4-5 yiyen, hakemlerin goz gore gore dogramaya cekinmedigi, ekonomik olarak dibe vurdugundan ne zaman kayyum atanacagi konusulan bir takimin, 1.5 yilda alinmasi muhtemel 6 yerel kupanin 4'unu kazandigi, yarim sezon orta sahasiz* ve yarim sezon forvetsiz oynamasina ragmen iki sampiyonluk kazanip avrupa kupalarindan gelen parayla satilmaktan kurtuldugu, altyapidan cift haneli rakamlara satilabilecek futbolcu cikardigi, ve tum bunlarin ffp kurallarina noktasi virgulune kadar uyarak basarildigi donem.

  kiymet bilmek onemli, paralel evreni goremedigimizden baska bir teknik direktorun ne yapacagini bilemiyoruz ancak bu konuda ucuncu donemiyle bu donem arasinda kucuk bir fragman vardi galatasaray taraftarlari icin. bugun destek verilecek bir galatasaray varsa bunda en basta fatih terim'in olmak uzere teknik kadro ve yonetimin payi buyuktur. nankorluge luzum yok.
 • 163
  paralel evreni görmesek de tudorlu dönemi gördük. o takımın tudorla şampiyon olma ihtimali yoktu. terim geldi, bir tweet attı bütün camia kenetlendi. üst üste iki şampiyonluk geldi.

  terim kusursuz değil, eleştrilemez hiç değil. hatta bazen yaptığı hatalar bir teknik direktörün yaptığı hataların da ötesinde oluyor. ama işte terimi terim yapan da bu.

  arda turan konusunda ise kendi kredisinden harcıyor. ben ardayı carruscayı kestiği günden beri sevmiyorum. ama sarı kırmızılı formayı giyerse tepki göstermem.
 • 164
  yerel başarı bana yeter, benim vizyonum kahvedeki fenerli arkadaşları kızdırmak diyorsanız, çok başarılı geçmiş bir dönemdir.

  bana göre futbol olarak dibe vurulan, avrupada şamar oğlanı ve averaj takımı olduğumuz bir dönemdir. türkiyede de ise rakiplerimiz dipte olduğu için derbi filan bile kazanmadan saatimiz günde iki defa doğruyu göstermiştir.

  başkasına yetebilir, ben galatasaraylıyım, bana yetmiyor.
 • 165
  zaman zaman maç yazılarında şundan şikayet ederiz ; bazen kötü oynayarak da maç kazanmak gerekir deriz. ne zaman kötü oynasak kaybediyoruz mesela fenerbahçe veya beşiktaş kötü oynayarak maç kazanıyor diyerek serzenişte bulunuruz.
  adam kötü oynayarak iki yıl takımı şampiyon yapmış şimdi millet beğenmiyor.
  bütün rakiplerimizden hangisi olursa olsun iki yıl kötü oynayacaksınız ama şampiyon olacaksınız hatta şampiyonlar liginde sıfır çekeceksiniz diye teklifte bulunsak adamlar allah diyerek atlarlar bu teklife ama bizim güzide taraftarımız burun kıvırıyor.
  yalı çocuğu dediğimiz adam cebinden dünyaları harcıyor futbol falan umrunda değil yeter ki başarı gelsin ama olmuyor işte. ne kolay zannediyorsunuz bazı şeyleri.
 • 166
  dilerim fatih terim'in galatasaray'daki son dönemi olur.

  hem yerel ligde şampiyonluklar, hem başarılarla dolu önceki dönemlerin hepsinden daha uzun olan ve mutluluktan öldüğümüz bir dönem...

  ilk 2 yılı itibariyle 2 şampiyonluk 1 türkiye kupası ve 1 süper kupa ile de şu ana kadar her şey yolunda gitti.

  dilerim bundan sonrası da şampiyonluklar ve avrupa'da özlediğimiz başarılarla devam eder...
 • 167
  aramızda hayal aleminde yaşayanlar var.

  fatih terim bize yanlış yapmış da demirörenle bir araya gelmiş. doğru mu evet doğru. hoca yanlış mı yaptı evet. eee ne yapalım şimdi? ulan fenerbahçe başarılı olmak için ersun yanal'ı bile kabul etti. trabzon'a gidip 2011 şampiyonu trabzondur diyen adamı...

  siz hangi devirde yaşıyorsunuz?
  kazanıyorsan başarılısın, doğrusun, dürüstsün. bu sözden her ne kadar nefret etsem de kazanan her zaman haklıdır.

  dilinize dolamışsınız bir fatih terim gidiyor. hocanın hatalarını yeri gelir hepimiz eleştiriyoruz. bende çoğu kez eleştirdim. ama kusura bakmayın da iş fatih terim nefretine dönüşüyorsa hocayı kimseye yedirmeyiz.

  fatih terimden nefret ediyorsanız o zaman uefa kupası ile övünmeyeceksiniz. o sayısız avrupa başarılarından söz etmeyeceksiniz. 4 yıldızlı forma giymeyeceksiniz. bunların hepsini bu adam yaptı. bu adam olmasaydı şimdi beşiktaş gibi bir takım olacaktın bundan haberin var mı?

  beşiktaşlılara sorsan en şerefli en dürüst onlardır. fenerlilere sorsan 3 temmuzda vatanı kurtardılar. bize sorsan o iki takımda şikeci...

  eee sonuç? kazanan her zaman haklıdır. bu devir, yok ben çok dürüstüm doğru iş yapacağım kurallara uyacağım iş ahlakım olacak... geçin bunları. ben özel sektörde çalışıyorum. her daim iş etiğine uygun mu davranıyorum? -hayır. çıkarım neyi gerektiriyorsa ona göre davranıyorum. çünkü benim üstlerim de öyle, onların üstleri de öyle. ne yazık ki devir kazanmak için doğru olan bazı şeylerin üstüne basıp öyle zirveye çıkma devridir.

  fatih terim, egolu, çok fazla defoları olan bir adam. senin bir zamanlar avrupa fatihi dediğin takımın yaratıcısı... buradaki çoğu yazarın galatasaraylı olmasının vesilesidir belki de... bir arda turan yüzünden nefretiniz su yüzüne çıkmasın. bende istemiyorum arda'nın gelmesini ama hoca istiyor ve geliyorsa ne yapalım. destek olmuyorsak da köstek olmanın alemi yok.

  fatih terim'i eleştirmek ayrı şey, nefret edip kuyusunu kazmak ayrı şey. hocayı kimseye yedirmeyiz.

  en temizi arda gelirse hazır fatih terimi de sevmiyorsunuz desteklemeyin bu takımı. size prandelli lazım, ünal aysal lazım...
 • 168
  yerel başarı dışında bir başarının hepimiz ne kadar çok istesek de ütopik olduğu dönem. ffp cezası ve kadro kayıt sınırlaması ile bir stopere 45 m veren takımla yarışamazsınız. öyle bir nankörlük var ki insanları kör ediyor. cok uzağa gitmenize gerek yok, fenerbahçe ve beşiktaşa bakın. terim bu iki şampiyonluğu almasaydı arda muhabbeti olmazdı evet çünkü transfer yapsak bile kayıt edemiyor olacaktık :). mayıs gelince allah seni başımızdan eksik etmesin hocam, işler kötü giderse terim'e rağmen şampiyon olduk lafları. ayıp tek şampiyonluğu olan ersun'u, trabzona hiçbir şey kazandırmayan ünal'ı taraftarları nasıl savunuyor. şimdi herkesin ağzında bir laf: galatasaray taraftarına sadece yerel başarı yetmez. yahu sana bu bakış açısını kazandıran, bu lüksü veren adam terim zaten.
 • 169
  gayet de başarılı geçmekte olan dönemdir. içinde bulunduğumuz sezonda sorunlar yaşadık ama biliyoruz ki şampiyonluk ihtimalimiz hala çok güçlü. kaldı ki bu sene şampiyonluk gelmese bile bu dönem benim için yine başarılı geçmiş sayılacak.

  arkadaşlar farkında mısınız bilmiyorum, yaşadığımız ülkenin adı türkiye. ve türkiye'de futbol galatasaray'a karşı oynanan bir oyundur. bu sözün doğruluğu onlarca kez kanıtlanmadı mı geçtiğimiz yıllarda? peki ekonomi? fatih terim 4. kez göreve getirildiğinde euro kuru 4.52 civarlarındaydı. bugün 1 euro 6.58 lira. buna rağmen gayet kaliteli kadrolar kuruldu. bu önermeye katılmıyorsanız bile, iki tane şampiyonluk geldi. ffp belasına rağmen hala ayaktayız, savaşıyoruz. bu da fatih terim ve mustafa cengiz yönetimi sayesindedir.

  velev ki, bu sene şampiyon olamadık. yine fatih terim ile devam etmeliyiz. çünkü şu an bizim için dünya üzerinde daha iyi bir hoca yok. biz fikri hür vicdanı hür galatasaray taraftarıyız. elbette ki eleştiri hakkımız, eleştiriyoruz da. ama elzem olan şu ki, galatasaray'ın selameti için bu dönem gidebildiği yere kadar gitmelidir.
 • 171
  geçirilebilecek en başarılı şekilde geçirilen dönemdir, dahasını bekleyen bi kendini tartsın.

  ama dahasını beklemek de o insanların suçu değil, anlıyorum. çünkü fatih hoca'yı sihirbaz zannediyorlar. olayları fatih hoca'nın yerine başka bi teknik adam koyarak değerlendirseler anlayacaklar aslında.

  ben de galatasaraylıyım, bana da yerel başarı yetmiyor mesela. fakat bi üst paragrafta "olaylar" diye nitelendirdiğim şeyleri aşağıya yazayım tek tek, siz de bana o ortamda son iki senede yaşanan başarıdan bir tık üstünü getirecek bir teknik adam önerin, öpüşelim barışalım, ben diyeyim ki siz haklısınız:

  -elinde 15-16 kişilik bir futbolcu grubuyla sezonun ikinci yarısına girdin, donk diye bi oyuncu falan yok. ffp var, nagatomo'yu kiralamak dışında oyuncu alamıyorsun. yerel başarı getirmen gerek, şampiyon olman gerek.

  -(sizin tabirinizle) şampiyonlar ligi tarihinin en kolay grubuna forvetsiz girdin.

  -alt yapıdan çıkarıp bir devrede parlattığın genç stoperin devre arası gelen ilk teklifle gönderildi.

  -zaten forvetsiz geçirdiğin bir devreden sonra ara transfer dönemi geldi, anladık ki hiç hazırlık yapılmamış, transfer döneminin son gününe kadar forvet arandı, pato ile çay içildi falan, son gün o para gelsin diye satılan genç stoperinin parasını gidip diagne'ye gömdün.

  -sezon başı artık bir şeyleri değiştirmek gerekiyordu, hazır da girildi transfer dönemine, bazı oyuncularla erken anlaşma sağlandı falan. sonra herkes tutturdu bir falcao. çıktın dedin ki "arkadaşlar falcao'yu kim istemez, lakin öncelikli dertlerimiz var, stoper lazım, orta saha lazım dedin", selçuk sevici ilan edildin burdan, inanabiliyor musun? sonra 2 ay boyunca gayet güzel enerjimizi takımı yenilemeye harcayabilecekken, falcao ile yatıp falcao ile kalktık. evet geldi, evet sevindik, ama sırf o yüzden transferin son 3 gününde ilk 11 adamların yeni getiriliyordu. 2 hafta sonra şampiyonlar ligi maçı'na çıkacaksın, takımın orta sahası yeni gelmiş yani...

  -falcao sakat geldi, 1 devre boyunca top oynamadı. üstüne andone sakatlandı. yani aslında bir şampiyonlar ligi dönemini daha forvetsiz geçirdin.

  -federasyonun düşmanlığını, aldığın cezaları falan saymıyorum.

  buyrun, insaf duygularınızla okuyun rica ediyorum. şunları yaşayan ve buna rağmen şu takımı iki sene bu ligde şampiyon yapabilecek bi tane teknik adam söyleyin, hepinizden özür dileyeceğim.