• 139
  başladığından beri galatasaray futbol takımı doğru dürüst top oynamamıştır. kazanılan 2 şampiyonluğun gözümde pek de önemi yoktur böyle bir durumda.

  ayrıca fatih terim'i istememek demek, hamzaoğlu veya prendelli'yi istemek anlamına gelmemektedir. dünyadaki tek hoca kendisi değil.

  edit: bir üstteki entry'ye ithafen yazmıştım, silinmiş o entry. tabi ki şampiyonlukları itibarsızlaştırmak gibi bir niyetim yok. hocanın geçmiş dönemlerine de saygım sonsuz, ancak bazen şampiyonluk her şey demek değildir.
 • 140
  bir şampiyonluk için bile fenerbahçe'nin başkanı ali koç'un neleri feda ettiğini görünce, iki şampiyonluğun bu kadar kolay itibarsızlaştırılmasını anlayamıyorum.

  bu dönemde gelen o iki şampiyonluk olmasaydı, ne mustafa cengiz ve yönetimi kalırdı ne de ekonomik olarak şu an debelenen fenerbahçe ve beşiktaş'tan bir farkımız olurdu.

  arda turan transferi gerçekleşirse ve bu büyük bir hataysa bile, fatih hocanın ne ilk ne de son hatası olacak ama galatasaray'ın avrupa'da markalaşmasına en büyük katkıyı yapmış, yaşayan efsanelerinden birini ve başarılarını bir kalemde silmek bu kadar kolay olmamalı.
 • 141
  muhtemelen o donem kendisi degil baska biriyle anlasmis olsak simdi hem 2 sampiyonluktan olmustuk, hem ozan kabaktan para kazanamamistik, hem de hala camiayi eski gunlerine ulastiracak bir teknik direktor arayisindaydik. ali koc bizim camiayi sindirmisti, pasifize ve fakir bir klup olarak yenidrn yapilanma cabalari icinde lig 3.lugu kovaliyorduk.

  futboldan ben de memnun degilim, ancak elestiricez derken bokunu cikarmayalim. o 2 sampiyonluk olmasa ekonomik olarak ne derece cökmüs olacaktik farkinda misiniz?
 • 142
  henüz 4 kupa kazanılan dönem. ayrıca alt yapıdan futbolcu çıkarıp sattığımız, kulübün her dönem kar ettiği, üstüne ffp‘ye rağmen yıldız diyebileceğimiz futbolcuların transfer edildiği ve aynı zamanda 50m€’nun üzerinde futbolcu satışının olduğu dönemdir. hem hocanın hem yönetimin söylediklerine göre yalnızca ozan kabak transferi teknik ekip dışında gerçekleşmiştir. devamı da gelecektir.
 • 143
  fatih terim benim nazarımda taraftarın gözünün içine baka baka demirören ile kader ortaklığı yaptığı gün bitti. pire için yorgan yaktı. ünal aysal ile kavga edip taraftarı üzdü. başkan olsam bir daha asla profesyonel görev vermezdim kendisine.

  ama bir defa tükürdüğümüzü yaladık. gerektiği yerde karakter sergileyemedik. takımın başına geldiğinden beri terim'e tek bir sevgi cümlesi kurmadım. övmedim.

  buna mukabil gerektiğinde eleştirdim. ama bazen sert cümleler kursam da eleştirilerimin yapıcı olmasına dikkat ettim.

  arda galatasaray'a gelirse net şekilde istifasını isterim. zira bu yeni bir tükürük yalamak ve galatasaray adına karaktersizlik örneği olacak. ama içerde ne döndüğünü bilmiyoruz. arda konusunun bir amacı olduğunu ve gerçekten geleceğini düşünmemeye başladım.

  onun dışında oynattığı futbolu eleştiriyorum. çok iyi bir kadroyla zayıf ve taktiksel defoları olan bir galatasaray izletiyor bize.

  ama fatih terim önemli bir figür. yönetim zor bir sınavdan geçiyor ve içerdeki hain sürüsüne karşı terim büyük bir koz. taraftar ile yönetimi birleştiren bir etken. ben terim giderse yönetimin de liseci, galatasaray'ı parsel parsel satmaya yeminli tayfaya karşı kaybedeceğine inaniyorum.

  o nedenle hem oynattığı futbol, hem de arda konusundaki tavrına yönelik eleştirilerin şimdilik * başarılı olması için yapması gerekenleri anlatan tavsiyeler seviyesinde olması gerektiğine inanıyorum. kimi zaman, özellikle başkanın lafının üzerine medyada laf söylediğinde kovulmayı hakettiğini düşünsem de acı gerçek bu. içerdeki hainler malesef galatasaray'ın en büyük düşmanı.
 • 144
  (bkz: galatasaray taraftarının neden bu kadar nankör olması)

  alin size eksi sozluk basligi gibi bkz.

  diger taraftarlardan zerre kadar farkimiz yok. rikerkreirink, tudor ve denizli gibi adamlarla sezon sonunu getirememeyi ozlemisiz demek ki. hic akillanmiyoruz. ulke futbolu ekonomik krizden gecerken 2 sampiyonluk almis, rakiplerine gore finansal olarak daha rahat bir pozisyona gelmissin ama yok ben guzel futbol istiyorum diye basariya laf at. allah belamizi vermez insallah.

  daha uzun yillar devam etmesi gereken donem.
 • 145
  başarılar ile geçen şimdilik 2 seneyi içerir. bizlere yaşattığı güzel anlar kötü anların kat ve kat üzerinde. galatasaray taraftarının beklentileri bitmez ve en büyük arzusu açık ara avrupa’da başarı. ancak yerel ligde kazandıklarımız asla ama asla küçümsenecek şeyler değil, kendi adıma konuşursam inanılmaz derecede mutlu 2 sene geçirdim. hocanın 2. dönemi hariç büyük bir yüzde ile mutluyduk ve mutluyuz.

  daha da uzun sürmesi dileği ile.
 • 148
  galatasaray'ı maddi olarak düzlüğe çıkarmaya başlayan ve çıkaracak olan dönem.

  1.5 yılda gelen 2 şampiyonluk olmasa o şampiyonlar ligi gelirleri de, naklen yayın gelirleri de, kombine/loca, reklam vb gelirler de olmayacaktı.

  bugün bizim borcumuz 200 m euro seviyesinde kalmışsa ve sürdürülebilir bir ekonomimiz varsa sportif başarı ve ucl gelirleri olmadan bunu yapamazdınız.

  2 yılda 70-80 m euro yalnızca ucl gelirimiz oldu bu dönem sayesinde.

  fenerbahçe 11 yıldır ucl göremiyor borcu 700 m euro olmuş.

  buradan anlayın durumu? net bir örnek var çünkü transferde neredeyse benzer paralar harcıyoruz.

  kaldı ki 2 şampiyonluk, 1 tr kupası ve 1 süper kupa geldi. 4 tane kupa.

  öyle anlamsız romantiklerle olmuyor bu işler.

  ha belki yanlış işleri de olmuştur hocanın, hatta daha da olacak gibi de duruyor ama aslolan galatasaray ise başarı ilk hedefimiz olmalı.

  şu ana kadar da hayal ettiğimizden bile iyisi oldu*
 • 151
  muhasebeci değilim, külüp yönetiminde vs. bir rolüm de yok. o yüzden kazanılan/kaybedilen milyon euro'lar, kasaya giren çıkanlar pek de umrumda olmuyor açıkçası. anlamam o işlerden, anlamam da gerekmez zaten bir taraftar olarak.

  şampiyonluklar, başarılar tabi ki güzel şeyler ama yaklaşık 15 yıldır kulübün peşinden her yere gitmiş biri olarak (ve her ne olursa olsun gitmeye devam edecek biri olarak) güzel oyun izlemeyi, sahada ruhunu koyan futbolcular görmeyi, en azından bir ışık görmeyi istemek en doğal hakkım diye düşünüyorum.
  umarım bu yüzden nankör ya da hain olmuyorumdur. çünkü bahsi geçen bu dönemde bu, pek mümkün olmadı.
 • 152
  iyi oyun oynadığımızı düşünmüyorum. fakat bu 2 senede kazanılan şampiyonluklar ve şampiyonlar ligi gelirleri olmasaydı kulüp ne halde, kimlerin elinde olurdu çok iyi biliyorum. uzun uzun bunu simüle edip buraya yazmayacağım ama sadece şunu örnek olarak belirteyim.
  tudor sonrası nagelsmann gelse takıma çok iyi futbol oynatsa ama 4. olsak, sonraki sezon da devam etse ve 2. olsak bu durumdan memnun olacak olan tek bir galatasaraylı tanımıyorum. varsa ona da saygı duyarım.
  4. terim dönemine hata diyen adamın bakış açısının masumane olduğunu düşünmüyorum. en iyi ihtimalle terim sevgisizligi galatasaray sevgisinin önüne geçmiştir.

  bunların hepsini terim'in elestirilebilir bir insan olduğunu , eleştirilmesi gerektiğini düşünen, herkesin görüşüne naçizane saygılı bir insan, bir galatasarayli olarak yazdığımı da belirtmek isterim.
  nankörlük etmeyelim.
 • 154
  maalesef gözümüzde çok ciddi bir perde var. herkes bu 2 şampiyonluğun fatih terim olmadan gelmeyeceğine hemfikir. ancak bu doğru bir yaklaşım değil. daha doğrusu ortada agnostik bir durum var. galatasaray sadece fatih terim ile ya da terim olmadan şampiyon olan bir takım değil. birçok td ile şampiyon oldu. tudor gönderilmese belki tudor ile de olacaktık. mevcutta bu rezalet futbolumuzla 2 yıldır şampiyon olmamızın en büyük sebebi ligdeki takımların kötü durumları. aynı dönemde aziz-ali koç kavgası, şenol beşiktaş kaçışı olduğunu unutmayalım. bunlar terim sayesinde oldu da denebilir bilemeyiz. ancak tek gerçek var ki çok kötü top oynuyoruz. zaten şampiyonlar ligi bunu yüzümüze yüzümüze vurdu. rakiplerimiz çok güçlüydü falan demeyin kıytırık brugge'a karşı bile direnemedik. sonuç olarak terim'in bu 2 şampiyonlukta payı vardır ancak oynadığımız topa bakarsak türkiye ligindeki rakiplerimizin payı daha büyük.
 • 156
  olmasaydi olunamazdi vs gibi bir yaklasim tamamen kafadan atmasyonla ilgili oldugu icin, geciyorum terim olmasaydi şu olmazdi, bu gerceklesmezdi vs faslını. nereden biliyorsun? paralel evreni mi görüyorsun diye sorarlar adama.
  fatih hocanin altın değerinde iki sampiyonluk kazandigi, avrupa'ya genc oyuncu satma konusunda doğru adimlar attiğımız, yönetim olarak da cok basarili hamleler ile hem kulübün arazilerini elde tutup hem de mali durumunu toparlamaya basladigimiz süreç. iyi ve göze hoş gelen futbol, super star oyuncuar (falcao disinda) yok ortada ama şu ekonomik krizde normal diyorum ve hem fatih hocaya hem de mustafa cengiz yönetimine 10 puan veriyorum. tesekkurler.