• 341
    7,24'lük bir tarihi zirvesi vardı. daha sonra 5,60 seviyelerine kadar geldi, ve tekrardan yükseliş sürecine geçti.

    tarihe bakıldığında, hem kötü hem iyi dönemler olmuştur lakin genel süreç hep yukarı yönlü olmuştur. dünya genelindeki, doların tüm ülkelerde geçerlilğini koruması, hiç bir zaman değer kaybetmemesini sağlamıştır. corona virüs sürecinde amerika merkez bankası*, karşılıksız para basacağını, vatandaşındaki ve piyasadaki likidite sorununu çözeceğini açıklıyor, fakat hiç bir şekilde ne değerini kaybediyor, ne de altın gibi emtialar karşısında bile güçlenmeye devam ediyor. düşünsenize bizim aynı durumda, karşılıksız olarak para basma kararı verdiğimizi ? kısa süre içerisinde 13-14 sene önce 6 tane sıfır atmıştık paramızdan. 1-2 tanesini hemen geri alırız muhtemelen. çünkü bizim paramızın global bir geçerliliği yok, biz karşılıksız para basarsak, o para sadece yurt içinde kalacaktır. fakat amerika bastığında, dünyanın dört bir yanına dağılıp karşılık bulacaktır.

    işin daha ilginci, herkes farkında ki bu pandemi süreci bir şekilde geçecek. daha sonra fed ne zaman sıkılaşmaya gitmeye başlarsa, yani dünyaya yayılan o paraları toplamaya başlarsa, bu sefer doların değeri daha da artacak(arz-talep). her şekilde win-win. tabii ki bu kadar basit değil ve bir anda olacak bir şey değil ama büyük resme baktığınızda bunun yaşanacağı da aşikar.

    gelelim bizim paramıza, bir sürü müdahaleler ile 5,7 bandında uzun süredir kalıyordu fakat kimsenin tahmin edemediği, bırakın tahmin etmeyi aksiyon bile alamadığı* bu günlerde giderek tarihi zirvesine yaklaşıyor. bir de bu sürecin daha ne kadar devam edeceği konusunda muallakta olduğumuzu düşünürsek, allah sonumuzu hayır etsin diyelim. bu yaşanan sürecin, bir şekilde sonuçlarına bakacak olursak, yüksek faiz, yüksek kur, yüksek enflasyon döngüsünün etkileri olarak yüksek işsizlik rakamları, resesyon, büyüme rakamlarında düşüş gibi süreçler yaşayacağız.

    adettendir, yatırım tavsiyesi değildir efendim, yazdıklarım kişisel görüşümdür.