• 24
  lionel messi’nin yanına herhangi bir ismin gelmesi imkansızdır. messi, maradona’nın eksik özelliklerine de sahip olan komple bir oyuncudur. maradona’yı çok severim ama bu versus cidden messi’ye hakarettir. yemişim dünya kupasını, adam 17 sene boyunca dünyayı domine etmiş, kupa kazanmasa da olur.

  messi’nin sahada yapabildiği şeyleri prime maradona yapamaz ki maradona 3 sene sadece maradona olabildi. messi 17 senedir maradona. brezilyalı ronaldo fan’ı olarak söylüyorum; gelmiş, geçmiş ve muhtemelen geleceğin de en büyük futbolcusu messi’dir.

  futbolu bıraktığında anlayacağız messi’nin boşluğunu. tadını çıkarmak lazım.
 • 29
  maradona bir ikondur ama messi ile karşılaştırılması messi'ye haksızlık olur. o dönem oynanan futbolu izleyince bugünün futboluyla pek alakası olmadığı görülüyor. messi maradona döneminde oynasa tek başına tüm kupaları kazanırdı herhalde. kırılması gerçekten imkansız rekorlar kırardı. versus'un bir tarafında messi varsa sonuç bellidir. bugün herkes hemfikir olmasa da 15-20 sene sonra herkes messi diyecektir. tabii bu süre zarfında yeni bir goat çıkmazsa.
 • 32
  ne çevresel faktörler, ne oyun kuralları, ne zemin, ne spor bilimleri, ne altyapı düzeni, ne de taktiksel anlayış bu karşılaştırmada maradona'nın yanında değil.
  tüm bu handikaplara rağmen bu kıyaslamanın yapılabilir olması dahi maradona'nın büyük bir futbolcu olduğunu gösterir.
  sadece istatistik konuşulmayacak ise gelmiş geçmiş en büyük futbol 'star'ı maradonadır.
 • 33
  ıki futbolcunun oynadığı dönemlerde ki futbol kültürleri farklı, futbola bakış açısı farklı, futbolun yaşamdaki yeri farklı, antrenman teknikleri farklı, izleyi iye ulaşma imkanı farklı vs. o yüzden iki ismi tekdüze kıyaslamak yanlış olur bence. saha içi ve saha dışı diye ayırmak gerekir önce. saha dışında net şekilde maradona daha büyük bir isimdir. saha içinde ise skor anlamında messi daha büyük bir isimdir. kazanılan kupa sayısında da messi öndedir. ama burada unutulmaması gereken nokta oynadıkları kulüp ve takım arkadaşlarının düzeyleri. hatta oynadıkları liglerin farklılığı. messi' nin o zamanki italya liginden tek parça çıkacağını zannetmem. ya da takımın onu ve onun takımı bu kadar oynatabilecegini.

  illa karşılaştırma yapılacaksa en sagliksi ronaldo-messi kiyaslamasidir.
 • 34
  isteyenin istediğini diyebileceği versus. hangisi daha iyiye ben şahsen karar veremem ancak birkaç net durum var. maradona seviyesinde büyük bir yıldız ikon olma ihtimali yoktu messinin ve olamadı. bugün dahi dünyada ronaldo kendini tanıtma bilinme ve hayran olunma açısından çok daha önde. tabi bu messiden daha iyi anlamına gelmiyor sadece daha popüler.

  yalnız eski dönem futboluyla ilgili net bir gerçek daha var ki bunu tartışmam. messi maradonanın oynadığı dönemde sahada kolay kolay adım bile atamazdı. zaten liderlik özelliği olmayan mental yönden zayıf bir futbolcu. o dönemin kasapları arasında rekabetin bu kadar profesyonel olmadığı ancak hislerin önde olduğu dönemde messi bugün ulaştığı seviyeye ulaşamazdı.

  o nedenle çok rahatlıkla messi daha iyi daha istikrarlı bir futbolcudur diyebilirsiniz. ancak maradona bir futbolcunun bir futbol efsanesinin ötesinde bir ülke kahramanı. yani aynı kategoride değiller ve kim ne derse desin olmayacaklar.
 • 35
  dünya futbol tarihinde messi ve ronaldo bir yana diğerleri bir yana. ronaldoyu ayırmak haksızlık olurdu.

  maradona, pele izlediklerimden zidane, rivaldo, ronaldo, ronaldinho yetenekleri ortada olsa da hiçbiri bu ikili kadar üst düzey kalamamıştır. insanlar alıştığı için yaptıkları normal geliyor da bu adamların neler yaptığı bir benzerleri çıkmazsa daha iyi anlaşılacak.

  mesela 99 sonundan 2000 lerin ortalarına kadar shevchenko, henry, bergkamp, batistuta, zidane, figo, rivaldo, adriano, eto, drogba, del piero, rooney gibi onlarca yıldız sayabiliriz. günümüzde de bu ayarda isimler var. ancak messi ve ronaldo belki de 10 yıldan fazla yeşil sahaları öyle bir domine etti ki diğer büyük yıldızlar yanlarında sönük kaldı.

  zaten 2008-09'dan 2017-18'e kadar 10 adet şampiyonlar liginin 4 ünü real madrid 3 ünü barcelona kazandı. ronaldo ve messi olmasa bu takımlar bu istatistiklere ulaşamazdı.

  biz çocukken maradona mı pele mi daha iyi diye tartışılırdı. messi ronaldo ikilisi onları tarihe gömdü. bir daha da böyleleri gelir mi muamma.
 • 36
  playstation oynarken bazen hızımı alamayıp 3-4 kişiyi es kaza çalımlayınca "oooo napıyosun öyle" gibi tepkiler alıyorum. messi bunu sahaya çıkarak 1 hafta boyunca onu durdurmak için antreman yapan insanlara karşı yapıyor. hem de yaklaşık 17 senedir. bu seviyede bir oyuncunun değil 17, 1 sene durabilmesi muazzam iştir. o yüzden messi kıyas kabul edilmez bir futbol dehasıdır.
App Store'dan indirin Google Play'den alın