• 6650
  7 sene önce bu zamanlar toplum üzerine umut ışıkları saçan, kısa süre evvel geldiği memlekette çareyi kendisinde gören bir toplum yaratan, tarihin çıkarttığı en büyük afrikalı top tepici.

  7 sene geçti hiçbir şey değişmedi, yine bu derde derman lazım ve yine #çaredrogba

  https://www.instagram.com/p/aWkTSgujGN/

  https://i.imgur.com/5R8Wzgd.jpg

  https://66.media.tumblr.com/...Ijx1rff6qio1_500.jpg

  https://idora.gazetevatan.com/...yazilari--451081.jpg
 • 6651
  çare drogba söylemi elbetteki espritüel mahiyet taşıyor olsa da sadece espri değildir.
  fildişi sahilleri'nde 2005 senesinde pek çok insanın ölümüne sebep olan iç savaş varken, drogba dünya kupası'na katılma hakkı kazanıldıktan sonra takım arkadaşlarıyla halka birlik beraberliği destekleyici açıklamalar yapar ve silahların bırakılması gerektiğini birbirlerini affetmeleri gerektiğini söyler. bu açıklamalar ve gruplarla yaptığı görüşmeler sonrasında fildişi sahilleri'ndeki iç savaş durur. drogba fildişi'nde yaptığı yardımlar ve iç savaşın durmasındaki emeği sayesinde halk kahramanı olarak görülmektedir. bu emeği sayesinde undp tarafından iyiniyet elçisi ünvanı ile onurlandırılmıştır. time dergisi tarafından da 2010'da en etkili 100 insandan biri olarak gösterilmiştir..
  çare drogba söyleminin altında bu hikaye yatmaktadır. futbol asla sadece futbol değildir...
 • 6654
  kendisinin galatasaray'a gelmesi ile evimize sadece galatasaray'ın maçlarını izleyebileceğimiz 30 tl'lik ligtv paketi almıştık. (şimdi böyle ucuz ve tek takımlık paketler yok, ondan sonra neden kaçak yayın arttı len mq diye hayıflanıyorlar) abimin öğrenim kredisi vardı, benim de aylık harçlıklarım. abimle yarı yarıya ödeyecek şekilde anlaşıp almıştık. o denli önemli bir futbolcuydu bizim ev ahalisi için.

  akhisar maçında* oyuna girerken nasıl heyecanlandığımı bilirim tv karşısında. ilk golünü attığında ev yıkılmıştı resmen. hey gidi hey futboldan daha çok zevk alıyordum o zamanlar. bu golde yaşadığım hissi -uzun zaman sonra ilk defa- onyekuru'nun fenerbahçe'ye* attığı golde de yaşadım. tamı tamına 7 sene sonra...
 • 6655
  didier drogba mali gücü yüksek chelsea' nin avrupa' da sportif başarılara imza atması için gereken seviye atlatma oyuncusu olmuştur. chelsea; 2003-2004 sezonu ile başlayan zengin rus yatırımcısının yüksek alım gücü sayesinde veron, crespo, makalele, geremi, duff, parker, mutu, robben, j.cole, gibi sansasyon yaratan ve bugünlerdeki man.city' i anımsatan çılgın transfer furyası, marsilya ile uefa şampiyonu olan drogba kulüp rekor bedeli ile alınana kadar (2004-2005) transferlerden istenen verimi çok da sağlayamamıştır.
  aslında bizim avrupa kupalarında başarı için aldığımız pasta çileği olan drogba, onca yıldızın bulunduğu chelsea için gerçek anlamda bu görevi üstlenmiş sayısız başarıya imza atmıştır. dünya çapındaki şöhretini çok iyi yöneten yıldız oyuncunun ikon haline geldiğinden pr çalışmalarını da çok iyi seviyede olduğu aşikar.
  hatta 2013-14 sezonunda şampiyonlar liginde chelsea fc ile eşleştiğimiz ikinci tur eşleşmelerinde chelsea tribünleriyle kurduğu iletişim sayesinde bir sonraki sezon tekrardan stamford bridge zeminlerine (10 sene sonra yeniden) transfer olup 2014-2015 sezonunda premier ligi şampiyonu olan chelsea fc 'nin önemli parçalarından olmuştur.
  yalnız o ikili maçtaki performansı ve sonrasındaki sakatlık süreci ve düşen performansı bizi biraz üzmüştür. kesişen hikayemiz ile drogba ülkemize gelmiş en güçlü spor figürlerinden biridir.