• 1
  fenerbahçe taraftarının hemen hemen her sene tercih ettiği, yönetimlerinin taraftarlarını avutmak amacı ile şişirdiği bir durumdur. bundandır ki kadıköyde berabere biten maçın ardından şampiyonluk kutlamalarımızı beraberliği kutluyorlar şeklinde lanse etmeleri. tabi üzücü olan bu düşünce yapısının taraftarlarımıza da bulaşmasıdır. müzesinde kupalarını koyacak yer bulamayan bir kulüp için belki normal karşılanabilir ama amacı çıktığı her maçı kazanmak, içinde bulunduğu yarışta her zaman zirveyi hedeflemek olan kulübümüzün genleri ile örtüşmemektedir. belki de 20 küsür senedir kadıköyde kazanamamak aşırı baskı oluşturup yeter kurtulalım bu dertten deniyor olabilir. ancak sakin durup düşünüldüğünde tarihin kazanılan maçları değil kupaları yazdığı ve maddi olarak da galibiyetin değil şampiyonluğun kazandırdığı unutulmamalıdır.
 • 2
  galatasaray taraftarını fenerli taraftardan ayıran olgulardandır diye düşünürdüm ancak yanılmışım. sözlükte bile 'yeter ki bu sene galip gelelim şampiyon olmasak da olur' diyen bir kitle varmış çok şaşırdım.

  bana göre ise isterse 50 sene orada galip gelmeyelim ama hep sonunda şampiyon olalım. iki üç kişiye çevremizde laf sokacağız diye üzgünüm ancak şampiyonluğa tercih edemem. aklı sıra küçük beyinleriyle size laf sokan sahasında kupa kaldırdığımın çocuklarından bıktıysanız yüklenemeyen 4.yıldızlarını, şampiyonluk sayılarını falan gösterip susun daha bir şey demeye gerek yok.

  gerçi bu sefer de 28.şampiyonluk diye tutturur bu sakiler *
 • 4
  yeni nesil taraftar profili ile takımımıza da sıçramış istektir.

  yeni nesil başarı üstüne başarı gördüğü için artık bu serinin bozulmasını şampiyonluğa tercih eder olmuş.

  ben ilkokuldayken fenerliler bizim şu kadar şampiyonluğumuz var diye konuşurlardı. seneler geçti fark bizim lehimize baya kapandı, hatta fenerbahçe’yi geçtik. şimdi ellerinde sadece kadiköy galibiyeti kaldı.

  demem o ki, bizim kulüp olarak seviyeyi düşürmememiz lazım. alanya maçındaki hırs bile birşeyleri gösteriyor olmalı. artık avrupa kupasına gitme dışında çok önemi olmayan türkiye kupasını almak için bile ne kadar istek gösterildiği malum.

  galatasaray’ın hedefi belli takımları geçmek veya yenmek değil, yarıştığı her kulvarda en iyisi olmak olmalı.
 • 8
  derbi galibiyeti 6 puan gibidir. hem sen 3 puan kazanırsın hem rakibin 3 puandan olur. bu anlamda çok şey ifade eder fakat bizim ligimizde durum pek öyle değil. bizde genelde derbiler en güçlü lobisi olan takıma yamanır. küçük maçlar olarak değerlendirilen anadolu deplasmanları asıl sıkıntıdır. kışın sivasta oynamak, kadıköy'de mayıs maçından daha zordur.

  şampiyonluk her şeyden büyüktür. fener bize içeride dışarıda 3 atsın ama kalan maçları kazanalım. kim hayır der ki?
 • 10
  derbi galibiyetini şampiyonluğa değişmiyorum ama derbi galibiyeti de istiyorum. kadıköyde bu kez kazanalım, o sene bu sene gibi söylemlerde bulununca, yenilelim de şampiyon olalım demek bana saçma geliyor. ikisi ayrı kulvarlar çünkü. şampiyon olmak tabi ki sezonun en önemli olayı, ancak ezeli rakibini 20 yıldır sahasında yenemiyorsan bu bir olaydır. bence güzel de bir olaydır, kadıköy derbilerini hep heyecanla izliyorum bu nedenle *

  bir futbol sever olarak galatasaray-fenerbahçe rekabetinin değerini ve kıymetini bilmediğimizi düşünüyorum. bana göre fenerbahçe olmadan galatasaray, galatasaray olmadan da fenerbahçe olmaz. evet şampiyon olalım ancak bu rekabetin kıymetini bilelim, heyecanını yaşayalım.
 • 15
  öncelikle, aklı başında hiçbir galatasaraylı'nın isteyeceği bir durum değildir.

  bizi fenerbahçe'den ayıran en önemli faktörlerden biri de bu vizyon farkıdır zaten. onların en önemli gayesi bizi yenebilmektir. bizimki ise şampiyonluk daha da ötesi avrupa'da başarıdır. konu ile ilgili düşüncelerim (bkz: #2482214) açıktır.

  ancak,

  bu başlık benim şu (bkz: #2867070) entry'me istinaden açılmış. o sebeple açıklama gereği hissettim.
  ilgili enty'min arkasındayım. burada 20 senelik bir hasret söz konusu. benim tercihim de 20 senelik serinin artık sona ermesi ile alakalı. dile kolay 20 sene.
  evet tekrar söylüyorum, bu can sıkıcı durum artık sona ersin, varsın bu sene de başka bir takım şampiyon olsun ben razıyım. sonra bir 10-15 sene daha bizi kendi evlerinde yensinler birkaç gün üzülürüm gerisi umurumda olmaz.
  ben 31 yaşındayım ve kadıköy'deki son galibiyetimizi hayal meyal hatırlayabiliyorum ve bu durum canımı fena halde sıkıyor ne yalan söyleyeyim.

  düşünsenize bu pazar fener'i yendiğimizi. yer yerinden oynar.
  düşünün ve gerçeği kendinize itiraf edin.
 • 18
  fenerbahce'lilerde daha cok rastladigimiz duygudur.
  tabi ki her galatasarayli fenerbahce'yi kadikoy'de yenmek, kac senelik seriyi bitirmek ister. ancak teknik olarak ankaragucu'nu, malatya'yi yenip aldigin uc puanla bu derbiden aldigin uc puanin her hangi bir farki yoktur.

  gecen gun nebil evren, ali ece ile olan programinda cok dogru bir sey soyledi. bu iki takim ligde yilda iki kez degil, derbi oncesindeki ve derbi sonrasindaki haftalar da dahil olmak uzere 6 kez karsilasirlar dedi. elimde istatistiki veri yok, ama eminim ki galatasaray, fenerbahce derbilerinde ne kadar son 15-20 yilda cogu kez basi onde ayrilmissa da, derbinin etkilerinin yasandigi bir onceki ve bir sonraki haftalar da hesaba katildiginda fenerbahce'den karli cikmistir.

  derbiye ve sadece derbiye konsantre fenerbahce'nin en cok puan kaybi yasadigi hafta sanirim galatasaray maci sonrasidir. fenerbahce bu hafta ankaragucu'ne kaybetti, galatasaray'i yenip sonraki hafta antalya'ya kaybederse, derbi galibiyetinin sampiyonluk acisindan bir faydasi olmayacak. ancak fenerbahcelilerin cogunun bunu kabul edeceginden eminim.

  bizler icin ise durum farkli. fenerbahce'yi yenip sonraki hafta rehavetle gencler'e sonra da sivas'a yenilip ligden kopacagiz dense, pek cogumuz kabul etmez. sampiyonluktur onemli olan. sampiyonluk ise matematiktir, butun uc puanlar ayni etkidedir.