• 64
  bu kural evinde gol atmak kolay, deplasmanda zor diye konmamıştır. zaten ikisinde de maç yapılıyor, öyle olsa neden bir dengeleme ihtiyacı duyulsun ki? bu kural ilk maçı deplasmanda oynayan takımın avantajını nötrlemek için vardır. "ilk maç deplasmanda hayvan gibi defans yapayım 0-0 biterse zaten büyük avantaj, en kötü 1-0 yenilirsem de evimde ona göre oynar en kötü uzatmalarda işi bitiririm" felsefesini engellemek içindir. uzatmalarda kuralın devam etmesi de bu durumla gayet uyumludur.

  "evinde 4 gol attığı halde deplasmanda gol atamadığı için elendi, tüh tüh yazık" lafları da gereksiz ajitasyondur, çarpıtmadır. bu takım deplasmanda gol atamadığı, üstüne de belirtmekten kaçınılan durum olan "evinde de 3 tane yediği" için elenmiştir. deplasmanda 1-0 yenilip evinde 2-0 yense turu geçerdi. 4 gole de gerek yok, yeter ki 3 tane daha yemesin. 5-4, 6-4 yenilen takımlara da "4 gol attığı halde puan alamadı" diye bir düzenleme isteyelim mi mesela? evinde 4 gol atan 10 tane yemiş de olsa turu geçsin. evinde 4 atmış sonuçta. karşı takımın attıklarını da belirtme ihtiyacı duymuyoruz ne de olsa. hatta maçlar bir takım evinde 4 gol attıysa direkt bitsin, boşuna 90 dk. oynanmasın. nasıl bir mantık bu atılan golleri sayıp yenilenden bahsetmemek?

  sonuç itibariyle çok yerinde, adil ve futbolu güzelleştiren bir kuraldır. kaldırılmasına ya da iyileştirilmeye çalışılmasına gerek yoktur.
 • 66
  sebeplerini anlasam da sevmediğim kuraldır. bana göre futbolun heyecanını kaçıran bir şey. bunun en güzel örneğini 9 nisan 2013 galatasaray real madrid maçında gördük. sen git 3 gol ye deplasmanda evinde oynadığın maçta saçma sapan bir gol ye 4 gol atsan bile yenil, saçma bence. evet ilk maçı deplasmanda oynayan takımın olan avantajını nötrlemek için var. ama bana göre çözümün deplasman golü kuralı olması yanlış. bence bunun yerine mesela şampiyonlar ligi için düşünelim 1. olan takım 2.maçı evinde oynasın. eğer iki takımda 1.yse ilerleyen eşleşmelerde puana bakalım vesaire demek istediğimi anladınız. bu tarz bir sistemin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum binevi nba playoffları gibi. uzatmalar konusuna hiç girmiyorum zaten.
  umarım tez zamanda kaldırılır.