• 49
  kaldırılması gereken kural..

  eskiden takımlar için deplasman maçlarına gitmek çok zor olduğu için deplasman golü kuralı mantıklıydı.

  fakat artık devir değişti. teknoloji gelişti. herhangi bir takım için deplasman maçlarının iç saha maçlarından bir farkı yok..

  bu yüzden deplasman golü kuralı kaldırılmalı ve herhangi bir eşleşmede kim daha çok gol attıysa o takım turu geçmeli..

  tabi böyle bir kural değişikliğinde orta dereceli takımların işi çok daha zorlaşacak ancak yapacak bir şey yok..
 • 51
  180 dakika için geçerli olması mantıklı.

  ama iki maçın da 1-0 bittiğini varsayalım. uzatmalarda iki takım da birer gol atsa toplam skor 2-2 olacak, ama ikinci maçı deplasmanda oynayan takım turu atlayacak, bu bence haksızlık ve emeğe saygısızlık. 90 dakika boyunca yorulmuş oyunculardan evlerinde * 1 gol yediler diye 30 dakika içinde 2 gol atmalarını beklemek çok da adil bir uygulama değil.
 • 52
  kaldırılması halinde bir çok maçın uzatmalara gitmesine, dolayısıyla çok fazla maça çıkan büyük takım oyuncularının ekstra yıpranarak daha sık sakatlanmasına sebep olunacaktır. buna ek olarak yaz aylarındaki şampiyonalarda bu oyuncuların milli takımlarında da görev aldıklarını düşünürsek yükleri daha da artacaktır. avrupa kupalarında ve yerel kupalarda uzayan bir çok maç olacaktır. çok içime sinen bir kural olmasa da sürekli maçların uzaması bir yerden sonra hem uzatmaya giden maç heyecanından çalacak hem de açıklamaya çalıştığım gibi oyuncular için ekstra yük olacaktır.
 • 54
  mevcut futbol oyun kurallarında olması gereken kuraldır. bu kuralın temeli öncelikle takımları deplasmanda gol aramaya teşvik etmesi ve böylece iki takımın da daha çok hücum aksiyonu denemesi ile oyunu güzelleştirmesiydi. bu, günümüz futbolunda ne kadar uygulanıyor tartışılır. yine deplasmanda ölümüne kapanan takımlar görüyoruz ancak kuralın deplasmanda gol atmadan tur geçmeyi oldukça zor hale getirdiği de aşikar. en basitinden dün akşam manchester city takımı 17 nisan 2019 manchester city tottenham maçında evinde dört gol atmasına rağmen deplasmanda gol atamadığı için elenen taraf oldu. bence büyük takımlar arasında oynanan turları güzelleştiren bir uygulama bu. ikinci olarak ve bence daha da önemlisi aynı skorla biten maçlarda uzatmaya gidilen turlarda deplasman golü kuralına muhtacız. çünkü kurallar iki takım için de eşit olmalı. şöyle bir senaryo düşünün, ilk maçı evimde oynadım ve 2-0 kazandım. deplasmanda da 2-0 kaybettim. bu durumda rakip sahada 30 dakika uzatma oynayacağım. peki turun başından beri her şey eşitken neden aynı şartlarda 30 dakika daha rakibin sahasında oynayayım ki? burada adaletsizlik doğuyor ki bu durumda rakip sahada oynanan ekstra 30 dakikada eşitliğin yeniden sağlanması için attığım her bir golden fazlasını rakibin kendi sahasından atması zorunluluğu bir nebze de olsa adaleti sağlıyor bence. bu yüzden deplasman golü kuralı oyunun ruhuna da kurallarına da uygundur hatta özellikle uzatma dakikaları için mutlaktır.
 • 55
  bence de kesinlikle kaldırılmalı artık. kuralın getirildiği devir ile şu an ki devir arasında çok büyük gelişim farkı var.

  deplasmanda 2-1 yenilen takım evinde 1-0 yendi mi tur atlıyor. neymiş deplasmanda 1 gol atmış. ee o zaman diğer takımda evinde 2 gol atmış, sen 1 gol atabilmişsin. bu kural deplasmanda gol atmanın daha zor, evinde gol atmanın daha kolay olduğu anlamına geliyor. evinde gol atmak daha kolay ise madem sen neden atamıyorsun. üstelik bu kural takımları strese sokabiliyor ve özellikle rövanş maçlarında deplasmanda oynayan takımın daha defansif bir anlayış benimsemesine ve oyunu çirkinleştirmesine neden olabiliyor ve bu da futbolun zevkini azaltabiliyor. belki şampiyonlar liginde bu turda maçlar gollü geçti ama bunun çok örneğini gördük daha önce.

  örneğin chelsea'nin şampiyonlar ligini kazandığı sene chelsea ilk maçı evinde 1-0 kazandı. deplasmanda şansa 1 gol bulup ceza sahasında 11 kişi defans yaptı ve barcelona o golü çıkarabilmek için bastırırken chelsea 90'da kontra ataktan fernando torres'in attığı golle maçı 2-2 yapıp turu atladı. barcelona'ya yazık oldu.
  bir başka örnek de isviçre ile oynadığımız olaylı avrupa şampiyonası eleme maçıydı. maç 3-1 iken skor yetmediği için bastırırken 2. golü yedik. maçı 4-2 ye getirdik ama deplasman golü kuralı yüzünden elendik. halbuki o maçta mükemmel oynamıştık. hoş alpay ile tolga seyhan'ın saçma sapan hatalarından golleri yedik ama 4 tane atıp da elenmek çok acımasızca bence.

  deplasman golü kuralı yerine toplam gol kuralı getirilse bence çok daha iyi olur.
 • 56
  bu konuda en çok tartışılan şey özellikle uzatmalara giden maçta bu kuralın varlığı.

  şimdi ben bunu ikiye ayırıyorum, birincisi seri başı uygulamasının yapıldığı, yani seri başlarının ilk maçı dışarda oynadığı durum. biliyoruz ki ilk maçı dışarda oynamak her zaman avantajlıdır. bu da zaten seri başlarına verilen bir ayrıcalıktır. yani seri başı olarak elde ettiğiniz bir avantajdır. zaten bu avantajı elde etmişken bir de uzatmalarda deplasman golü kuralı olmasın demek iki kere avantaj elde etmek demektir. bu da çok mantıklı olmuyor. seri başı uygulamasının olduğu turlarda deplasman kuralı golü olması elzemdir. ben sana ilk maçı deplasmanda oynama şansı verdim zaten, 180 dakikada halledemediysen, uzatmalarda başına geleceklere razı olacaksın.

  diğer yandan tamamen random gelişen bir kurada deplasman golü kuralı olmamalıdır. dingilin biri benim ismimi daha sonra çektiği için uzatmalarda rakibin atacağı her gole 2 golle cevap verme zorunluluğum olmamalı. çünkü tamamen random bir seçimle uzatma dakikalarının benim sahamda oynanması kararına varılıyor.

  eyyorlamam bu kadar.
 • 57
  bence de kaldırılmalı.

  2012-13 sezonunda real madrid'e deplasmanda 3-0 yenilmiştik. buradaki maçta 3-1 önde olmamıza rağmen 2 gol daha atmamız gerekiyordu. ancak deplasman golü kuralı olmasa, 4. gol maçı uzatmalara götürecekti.

  bu kuralın oyunun akışını bozduğunu düşünüyorum. deplasman takımı aman gol yemeyeyim bir gol atarsam çok iyi olur düşüncesiyle maça çıkıyor. ev sahibi takım da kesinlikle gol yememem lazım, 0-0 da benim için avantaj diye düşünüyor. tabii denk seviyedeki takımlar için geçerli bu.

  kural kaldırıldıktan sonra uzayan maç sayısı artarsa, eskiden benim çok sevdiğim bir kural olan altın gol tekrar geri getirilebilir. veya uzatma oynamak yerine direkt seri penaltı atışlarına geçilebilir.
 • 60
  eşleşmeleese zayıf takımların düşmanı kural. düşünün realden deplasmanda 2 yemiş gelmişsiniz arenada 3 1 yeniyorsunuz ama o da ne 90 dakika sonunda tur uzatmaya dahi gitmiyor çat diye elenmişsiniz.
  meşhur real maçımızın deplasman kuralı olmadan oynandığını hayal edin, muhtemelen o hızla yarı finale biz çıkmıştık.
  real gs, barça ajax, city lyon gibi eşleşmelerde güçlü tarafın deplasmanda kaybetse dahi bir gol bulması neredeyse kesin. bu nedenle mevzubahis kural şldeki zirve takımlarla başaltı takımlar arasındaki uçurumun derinleşmesine katkı sağlıyor.
 • 61
  bence kaldırılıp kaldırılmaması tartışmaları gereksiz, çünkü kesinlikle devam ettirilmesi gerekiyor. neden derseniz hem oyuna katkısı olsun hem de oluşturduğu heyecan ortamı olsun bunda baş etkenler.

  bu kural sayesinde, iç sahada daha fazla gol atıp elenen takıma yazık oluyor diye bir düşünce var; ama tersten bakarsak deplasmanda gol atma başarısı gösteren takıma yazık değil mi? deplasmanda gol atmak o kadar kolay mı? o stresle, o baskıyla rakip sahada sana verilen 3000-5000 koltuk, geri kalan rakip taraftar... kolay mı gerçekten gol bulmak bu şartlarda?

  şimdi size deplasmanda atılan gollerin, alınan puanların önemini küçük bir örnekle sunup enrty’yi tamamlayacağım. işin teknik, taktik vs etkenlerini geçiyor, sizi çok uzağa değil kendimize götürüyorum. evet galatasaray‘dan bahsediyorum. madem deplasman başarısı da iç saha başarısı kadar kolay elde edilebilir, bu takım neden yıllardır deplasmanda zorlanıyor? neden en basitinden alanyaspor* ve erzurumspor* deplasmanlarından rahat rahat üç puanla dönemiyoruz? ayrıca, yine biz değil miyiz iç sahada rahat rahat oynayan, yenilmezlik serisi bulunduran, daha rahat skora ve sonuca ulaşan?

  örnek ve örnekler daha uzatılabilir ama bu kadarının yeterli olduğunu düşünüyor, kuralın kaldırılmasını düşünenleri tekrar düşünmeye davet ediyorum.*

  dipnot: deplasman grafiğinde, hakem hataları göze çarpan maçlar(örneğin 14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçı) örnek kapsamı dışındadır. genel çerçeveye bakınca ne demek istediğim daha rahat anlaşılacaktır diye düşünüyorum.