• 168
  fobi falan yok. 14 yerli kuralından sonra her anadolu takımında en az 2-3 iyi adam var. siz istiyorsunuz ki eskisi gibi vanspora gidelim 6-0 maçları geri gelsin. yok öyle dünya.

  kasımpaşa diagne trezeguet
  alanya emre akbaba vagner love hatta papiss cisse fernandes caulker
  y.malatya guilherme bifouma fofana

  daha clichyler douglaslar boydlar skubicler jahovici

  yeni gelen obi mikeli ve sturridge i
  ligimizde her takıma zorluk çıkarabilecek yabancılar var. eskisi gibi vur enseye al ekmeği devri bitti. bu sene 3 büyükler deplasmana gittiğinde ya şanslar eşittir ya da ev sahibi lehine %51 dir.
 • 169
  bu sezon olup olmadığını görmek için henüz çok erken. ama ligi geçen seneyle birlikte incelersek ligin yapısı bu tarafa doğru kaydı diyebiliriz. yeni yabancı kuralıyla birlikte anadolu takımlarının belki de son zamanlarda hiç olmadığı kadar iyi kadrolar kurduğunu söylemek mümkün. tabi sadece oyuncu bazında değerlendirmemek lazım; erol bulut, okan buruk, hikmet karaman ve tabi ki ünal karaman gibi hocalar da takımlarının çehrelerini değiştirmeyi başardılar. bu takımlar kendi sahalarında artan hoca-oyuncu kalitelerini iç saha avantajlarıyla birleştirince büyük takımlara karşı iyi sonuçlar aldılar, sadece galatasaray değil mesela beşiktaş da deplasmanda büyük sorunlar yaşadı.
 • 170
  bence asıl sorun taraftar vasat futbolun üstünü örtecek kadar etkili. galatasaray standartlarına göre vasat hadi vasat demeyelim ortalama bir oyun oynuyoruz. eskisi gibi devasa kadro farkı yok anadolu takımlarıyla aramızda. biz ortalama bir oyuna ve takıma sahibiz fakat iç sahada taraftar etkisiyle baskı kurabiliyoruz. ne zaman taraftar etkisi, baskısı olmayan dış saha maçlarına çıkıyoruz gerçek takım ortaya çıkıyor. dış sahada puan kaybedince deplasman fobisi diyoruz. asıl sorunumuz kötü futbol.
 • 171
  bu klişe ifade de artık giderek içi boşaltılıp kullanılır oldu. deplasmanda başarılı olmanın yolunu aynı rakiplerle oynayan başakşehir bile örneğin bulabilirken sen bulamıyorsan deplasman kayıplarının gelenekselleşmesi de kaçınılmazdır zaten. uçak seyahatlerindeki bütün sıkıntıları şanlı basınımız ''havada panik anları'' şeklinde haberleştirir ya bu da böyle işte. ''galatasarayda deplasman fobisi'' hepimize geçmiş oldu böylece. yani sen akhisar deplasmanında başkaları şov yaparken delik deşik olursan, aynı malatya deplasmanında türkiye kupasında uçup kaçarken ligde benzer bir oyun planı bulamazsan deplasman fobisi diye meseleyi iyice metafizikleştirirsen daha çok ağlarsın.