• 163
  güzel tanımlama ama bence fobi değil "duygusal yoksunluk" * hissi oluşuyor deplasmanlarda.

  ali sami yen'de öyle bir atmosfer oluşturuyoruz ki taraftarlar olarak deplasmana giden futbolcularımız kendi sahamızdaki yüksek doz duygusal yoğunluğun etkisine ve hissine alıştıkları için başka stadyumlarda bir nevi bu psikolojik fenomene* maruz kalıyorlar. bilincimiz bu duygu yoğunluğunu aramadığını sansa da bilinçaltımız deplasmanda o çoşkuyu göremediği için biyolojik saat misali farklı bir tepki ortaya çıkarıyor. yani biz kendi sahamızda o atmosferi yaratarak galip gelmemizi sağlarken aynı zamanda da deplasmandaki kötü performanslara yol açmış olarak yüksek bütçeli bir deneyin parçaları haline geliyoruz. ve bu da bir nevi zincirleme reaskyion ortaya çıkararak, yarattığımız bu duygusal ve psikolojik yoğunluğun yansıması süregiden bir alışkanlık ve bağımlılık haline neden oluyor. * *
 • 164
  set hücumu yapamamızdan mütevellit oluşan durum. yoksa ben hiç bir oyuncumuzun anadolu takımlarının 5-10 bin taraftarında ürktüğünü düşünmüyorum.

  öncelikle neredeyse hepsinin büyük takım tecrübesi var, daha büyük baskıları kaldırmış kimseler.

  aynı zamanda 11’imizin çoğu yabancılardan oluştuğundan dolayı ne dediğini anlamıyorlar. hatta tezahürat ezgileri benzediği için güç bile alabiliyor olabilirler.

  yani kimsenin deplasmana gitmekten korktuğu yok. sıkıntı kapalı savunmalar ve bizim buna bir çaremizin olmaması.