• 92
    21 şubat 2016 galatasaray trabzonspor maçı sonrası hakemlik kariyeri bitmiş eski hakemdir. az önce internette gezinirken maç özeti önüme düştü ve gösterdiği kartların hiç birinin hatalı olmadığını düşündüm izlerken. özer hurmacı'yı iki sarıdan attı, ilk sarıda topa müdahalesi elle olmamasına rağmen çok fazla konuştuğu için sarı yedi. aykut demir'in zaten futbolculuk karakteri bugün trabzonsporlu taraftarlar içinde malum o da sürekli el kol hareketleriyle konuşarak kartını gördü çıktı. cavanda'nın hakeme çok sert bir teması var. gaz adam salih dursun'un hareketi zaten belli hakeme kırmızı kart gösteriyor ve çıkıyor.

    şimdi ben çok merak ediyorum, deniz ateş bitnel belki galatasaray aleyhine de çok büyük hatalar yapmıştır, bu maçta da verdiği penaltılar vesaireler tartışılır, ancak verdiği kartlar yüzde yüz doğru iken bu kartlar yüzünden hakemlik hayatı bitirilir ?

    ben aslında burada trabzonspor taraftarının özelinde türkiye'de ki futbol taraftarlığından bahsetmek istiyorum. zokora'nın emre'yi tekme tokat dövdüğü 6 mayıs 2012 trabzonspor fenerbahçe maçı malum, emre büyük bir hata yaptı, belki tekmeyi de haketti ama o tekme yüzde yüz kırmızı karttı. trabzon'da o gün tribünlerde 'atamaz zokora'yı bütün tribün aşağıya ineriz' lafları yükseliyordu. nereden mi biliyorum ? trabzonda öğrenciydim. tabi hakemlerde o büyük taraftar baskısı altında kimseye kırmızı çıkaramadı. trabzon taraftarı maç boyu tribünleri savaş alanına çevirdi her an her şey olabilir izlenimi verdi. zaten bütün sezon en iddiasız maçlarda bile tribünlerde tansiyon o kadar yüksek oluyor ki, belkide trabzonspor o yüzden senelerdir şampiyon olamıyor. tribünlerdeki o muhlis insanlar gitti, yerine ne kadar serseri varsa doluştu. bu hemen hemen her anadolu takımı için böyle.

    her neyse konumuza gelelim.

    şimdi zokora'ya o maçta çıkmayan sarılar ve dört yıl sonra trabzon'a çıkan dört haklı kırmızı kart. bir tarafta hakem bizi kolladı diye sevinen trabzonsporlular diğer tarafta hakem bizi doğradı diyen trabzonsporlular. ve ortada hakemlik hayatı biten bir hakem. işte çoğumuz ülkece böyle taraftarlarız, hakemin kararının doğruluğu önemli değil, işimize yarasın yeter diye düşünüyoruz. ne zaman bu huyumuzdan vazgeçip futbolu objektif gözle izleriz, o zaman belki bizden bir şey olur.