• 2240
    tahiminim çok büyük bir medya gücüne sahip faal hakem. 13 temmuz 2020 konyaspor istanbul başakşehir maçında gözünün öününde elle oynamaya penaltı çalmayıp üstüne var'dan seyretmesine rağmen yine penaltı noktasına gitmemesi skandaldır. dahada büyük skandal bunu dile getirmeyen yazılı ve görsel medyadır. nasıl bir güç varsa başakşehir bile bu olayın üzerine gitmedi.
    11 mayıs 2019 çaykur rizespor galatasaray maçı sonrası serkan çınar bir daha süperlig'de maç yönetemedi. 11 mayıs 2019 gecesi tv8'in reyting harikası fenerbahçe win win isimli programda gorbaçov ali(ali koç) bu karara gönderme yaptı. burak yılmaz twit attı, başta başakşehir ile fenerbahçe olmak üzere tüm kulüpler ve basın ayaklandı. cüneyt çakır'da ise şuanda herkes 3 maymunu oynuyor.
  • 2242
    13 temmuz 2020 konyaspor istanbul başakşehir maçında vermediği penaltı kararını ben de doğru buluyorum. sadece kural kitabında seken top konusu acısından değil, futbolun ruhuna uygun olması sebebiyle de uygun görüyorum. oyuncunun eli pozisyona uygun olarak doğal konumda ise direkt de ele gelse penaltı verilmemesi lazım ki kural da artik bu yönde. ancak, sen elini kabak gibi açarsan, top bana çarparsa da rakibe gitmesin gibi bir durum için açık tutarsan çarpsa bile penaltı verilmeli. yoksa oyuncular bacaklarına çarpan o topu bilerek el veya kolları ile kesebilirler. burada kural kitabında doğrudan yazmayan şey hakemin takdir yetkisi veya yargısı diyelim. "el pozisyon icabı doğal konumda mıdır?" sorusuna hakemin verdiği cevap önemlidir. bu pozisyonda cüneyt çakır doğal demiştir ki ben de öyle düşünüyorum. ama başka hakeme göre doğal olmayabilir. neticede oyuncu arkasinda kalan topa dokunmaya çalışırken geriye ve sola doğru düşüyor, düşerken de refleks olarak kolu ile kendini korumaya calisiyor. anca oyuncu kayarken bir kolunu havaya kaldırsaydı top çarpsa da penaltı olacaktı.

    sonuç olarak türk ceza kanunu'nda da bir sürü madde var ama hakimler bazi cezaların uygulamasında olay özelindeki şartlara göre karar veriyorlar.