• 2050
  bizim ligde maçların anasını ellediği yetmiyormuş gibi bir de şampiyonlar liginde maçların anasına elleyen hakem bozuntusu. 17 nisan 2019 manchester city tottenham hotspurs maçında mac zevkimin içine sıçtı. neymis sertliğe müsamaha gösteriyormuş, avel herif sayamadigim kac pozisyonda iki takımın da avantajlarında sıkıntı yarattı, gözünün önünde olan de bruyne'a faulu veremedi, oyuncularla iletişimi rezalet, sahadaki o kadar kaliteli futbola rağmen yine de boktan kararlar verebilmeyi başardı. yerinde olsam kendimi daha fazla rezil etmeden hakemliği birakirim.

  o seviyelerde nasıl olur bu hatalar, uefa böyle hata yapan hakeme nasıl mac verir demeyin, 5 sezon önce kuyt'ın eline çarpan topu görmezden gelen, 3 sezon önce 1 metre taçtan çevrilen topu görmezden gelen hakeme uefa o zaman da mac veriyordu, yine veriyor.

  pis adam.

  edit: birkaç yerde denk geldim, spursun üçüncü gölünde top llorente'nin koluna çarpıyor. normalde iptal etmesi lazim ama onu da vardan izlemesine rağmen göremedi. vallahi avel.
 • 2052
  kendisi çok iyi hakemdir. zaten eyyamı yalnızca kafası çalışan hakemler iyi yapabilir. hangi oyuncunun sarı kartı var, hangi oyuncu kart sınırında, hangi oyuncu kart görmeye daha müsait, bunları akılda tutmak ve sahada uygulamak gerçekten de kolay bir iş değil. düzgün maç yönetmek istese, maçı mükemmel bir şekilde idare edebilir. ama düzgün yönetmek istemiyor işte.

  mesela 17 nisan 2019 manchester city tottenham maçında city'nin son dakika attığı golü türkiye'de iptal edebilir miydi? hadi şampiyonluk maçını falan geçtim. diyelim ki fenerbahçe ve galatasaray türkiye kupası yarı final rövanş maçında. ilk maçı galatasaray 1-0 kazanmış. ikinci maçta 4-3 geride. fenerbahçe'nin tur golü 90+3'te geldi. ama gol ofsayt. var, avar ve cüneyt ışık görmüş tavşan gibi kalırdı ve muhtemelen golü verirdi.

  asıl mesele bu işte. cüneyt ingiltere'de maç yönetirken herhangi bir kaygısı yok. bu maçta hatalı kararlar bile verse yok. çünkü maçtan sonra uçağına binip türkiye'ye dönecek. bir ingiliz takımının maçını kim bilir ne zaman yönetecek. ancak şuna eminim. cüneyt manchester'da yaşayan biri olsaydı dün o golü vermeye yeltenirdi. eyyam içgüdüsü hemen devreye girerdi. bu nedenle en azından derbi maçları yabancı hakemler yönetmeli. sadece yabancı futbolcu yetmez. yabancı hakem, yabancı hoca, yabancı yönetici. bunlar arttıkça türk futbolunun en büyük problemi gibi gösterilen taraftar profili de eminim ki değişecektir.