resim
Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro
Takım:Man. United
Mevki:Santrfor
Yaş:36
Boy:1.87
Uyruk:Portekiz
 • 2917
  dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu. 2010'lardaki messi dalgasını gölgesinde bırakmayı bildi. messi en iyi olduğu dönemlerde bile ronaldo onunla yarışabiliyordu ama ronaldo'nun iyi dönemlerinde messi yarışamıyor. son 3-5 seneye kadar messi'nin daha iyi olduğunu ve hala en yeteneklisi olduğunu düşünen ben ronaldo'nun daha büyük bir efsane olduğunu kabullenmiş durumdayım. bu sorunun cevabı herkese göre değişebilecek olsa da mental anlamda ronaldo'nun daha iyi olduğu su götürmez bir gerçek ki futbolun yarısından fazlası mental güç.

  çeşit çeşit takımlarda forma giyen ve hepsinde yüksek gol-asist oranlarına sahip olan ronaldo gözümde daha yüksek rütbede. her takımda oynayabiliyor adam bir kere. risk yok. galatasaray'a hangisi gelsin deseler hiç düşünmeden ronaldo derim. milli takım performansları da ortada. sahadaki karakteri olsun, hiç pes etmeyişi olsun ronaldo daha büyük bir oyuncudur. messi yetenek anlamında ronaldo'yu ikiye üçe katlar. 2 maç izleyen adam messi'nin tekniğinin inanılmaz derecede yüksek olduğunu fark eder zaten ama ronaldo hiç durmuyor, pes etmiyor. 15 senedir çatur çutur gol atıp rekabet ediyor. bu da ronaldo'yu gözümde messi'nin üstüne çıkartıyor ki son senelerde bariz derecede daha iyi performans gösteriyor.
 • 2922
  messi ile birlikte bize bir tarih yaşatan futbolcu, ikisine de minnettarım bir futbolsever olarak.

  ikisinin karşılaştırılması ise resmen elma ile armudun karşılaştırılması demek. “hangisi daha iyi” sorusuna verilebilecek en iyi cevap “hangi açıdan?” şeklinde ikinci bir soru.

  ronaldo daha çalışkan, messi daha yetenekli benim gözümde mesela. messi çalışmıyor demek değil bu tabii ki ama, mesela belki messi ile emre mor’un aynı kumaşı var, ama messi daha zeki, mental olarak daha gelişmiş, daha iyi eğitim almış, daha çalışkan. ama ronaldo öyle değil. ronaldo’nun en önde gelen özelliği dediğinizde fiziği geliyor mesela. messi içinse en iyi özelliği derseniz muhtemelen dar alanda yaptıkları gelir. bu ne demek? ronaldo daha çalışkan, ama messi daha yetenekli demek.

  aynı bölgede oynuyorlar falan diye aynı futbolcular demek değil. ikisi ayrı dönemde futbolcu olsalardı muhtemelen herkes ikisine de saygı duyacaktı. ama aynı dönemde oynadıkları için ronaldo’yu daha çok sevenler messi’yi bokluyor, messi’ye tapanlar ronaldo’yu küçümsüyor. kafanız mı iyi babacım, ikisi de birer hayvan işte yani.

  böyle saçma sapan düşünceler yerine ulan ülkenin en boktan dönemine denk geldim ama yine de futbol açısından şanslıyım, böyle iki manyağın aynı anda oynadığı döneme denk geldim desenize :)
 • 2924
  kendisinin lionel messi'den istatiksel olarak iyi göründüğü tek alan milli takım performansı olarak gözüküyor ancak onda da durum dışarıdan bakıldığı gibi değil. işin özünde hemen hemen eşit durumdalar bence. cristiano ronaldo, portekiz milli takımı'nın avrupa kıtasında olmasının avantajıyla rakibine göre daha çok görece kolay milli takımlarla karşılaşmış kariyeri boyunca.

  cristiano ronaldo'nun avrupa ve dünya kupası elemelerinde azerbaycan, kazakistan, ermenistan, güney kıbrıs, litvanya, lüksemburg, letonya, estonya, kuzey irlanda, andorra, faroe adaları ve irlanda'ya attığı gol sayısı toplamda 45'i buluyor.

  lionel messi'nin ise copa america ve yine dünya kupası elemelerinde attığı tüm gollere baktığımızda daha dar bir milli takım havuzu görüyoruz. bu elemelerde ronaldo gibi görece kolay milli takımlara karşı olanları değil de gol attığı tüm millli takımları sıralıyorum: venezuella, kolombiya, uruguay, şili, ekvador, paraguay, bolivya*, peru, meksika, panama*, abd*.

  bu elemeler dışındaki turnuvalarda ise çok büyük fark yok gibi duruyor. dünya kupası maçlarında lionel messi 19 maçta 6 gol ve 6 asist; cristiano ronaldo ise 17 maçta 7 gol ve 2 asist yapmış. rakip milli takımların zorluk derecesi hemen hemen aynı dağılmış. lionel messi, copa america'da bugüne kadar oynadığı 34 maçta 13 gol ve 17 asist; cristiano ronaldo ise avrupa şampiyonalarında 25 maçta 14 gol ve 9 asist yapmış. kendi kıtalarının milli takımlarının mücadele ettiği bu turnuvalarda neredeyse aynı gol sayısına ulaşmalarına rağmen cristiano ronaldo'nun maç başına gol oranının daha iyi olduğu görülürken, lionel messi'nin ise asist sayısında yine rakibinin çok önünde olduğu görülüyor.

  toplamda tüm resmi milli takım maçlarına bakarsak lionel messi, 107 maçta 46 gol ve 34 asist; cristiano ronaldo ise 130 maçta 95 gol ve 30 asist yapmış. dediğimiz gibi lionel messi'nin bariz bir dezavantajının olduğu ortada. bu dezavantajı gidermek için kendi milli takımları ile fifa sıralamasında ilk 50 içinde olan milli takımlar ile karşılaştıkları maçlara bakalım. öncelikle bu istatistiğin sadece resmi maçlar için olanını bulamadım. şimdi vereceğim istatistikler dostluk karşılaşmalarını da kapsıyor. fifa sıralamasında ilk 50 içinde olan milli takımlara karşı lionel messi, 114 maçta 50 gol ve 31 asist; cristiano ronaldo ise 110 maçta 57 gol ve 15 asist yapmış. gördüğünüz gibi çok büyük bir fark yok. cristiano ronaldo rakibine göre 7 gol fazla atmış ancak lionel messi de asist sayısında rakibini ikiye katlamış. hadi son olarak kaliteyi biraz daha arttıralım ve fifa sıralamasında ilk 25 içinde olan takımlara karşı olan maçlarına bakalım. çünkü sıralamada ilk 50 içinde kolay rakipler de olabiliyor. örneğin cristiano ronaldo için son verdiğim istatistik içinde son olarak dostluk karşılaşmasında katar*'a attığı gol de var. fifa sıralamasında ilk 25 içinde bulunan milli takımlara karşı lionel messi, 75 maçta 31 gol ve 19 asist; cristiano ronaldo ise 72 maçta 32 gol ve 10 asist yapmış. görüldüğü gibi istatistiksel olarak birbirlerine yine çok yakınlar.

  bence milli takım için istatistiksel olarak değerlendirilirse aralarında çok bir fark yok, hemen hemen aynı olarak görüyorum. kulüp takımlarında ise lionel messi'nin rakibine karşı istatistiksel olarak hemen hemen her konuda önde olduğunu düşünüyorum.
 • 2928
  milli takım gol sayısında messi'nin önünde olması çok normal olan oyuncu. zira cristiano ronaldo'nun 115 golünün 40-45 tanesi topu bomba diye karakola götüren lüksemburg, andorra, estonya, kazakistan ve faroe adaları gibi takımlara atılmış. messi'nin yalnızca haiti ve nikaragua'ya attığı 5 gol var. ayrıca ronaldo messi'den 29 kez daha fazla milli olmuş.

  kaynak: transfermarkt
 • 2929
  aktif futbolcular içinde dünyanın en iyisi. kime göre? bana göre. gelmiş geçmiş futbolcular içerisinde ilk ona giremez. kime göre? yine bana göre.

  futbolcu versusu hadisesini ben anlamıyorum. o kadar hisse, kişiye bağlı bir konu ki. istatistik desen alex hagiden iyi idi dersin. öyle miydi? asla değildi. kime göre? bize göre. git fenerliye sor, çoğu alex der. halbuki neyleri kıyaslanıyor? aynı tip futbolcu bile değiller.

  ronaldo ve messi de aynı tip adamlar değil. neyleri kıyaslanıyor, benim futbol algım anlayamıyor.