• 2798
  23 haziran 2021 portekiz fransa maçında attığı ikinci gol sonrası fransa tribünleri önünde o klasik "ben buradayım." gol sevinci hareketini yaptı ya beni benden aldı yine. :) bir üçüncü gol tribünleri aşağı indirirdi de gelmedi işte. o ilk yarıdaki kafa vuruşu neydi abi? yaş 36, adam neredeyse arşa zıplıyor. belçika eşleşmesi çok zor eşleşme, bakalım neler olacak?
 • 2799
  euro 2016’da avusturya’ya karşı (0-0 bitti), 2018 dünya kupası’nda ise iran’a (1-1 bitti) karşı penaltı kaçırıp her iki durumda da portekiz’in puan kaybına ve fikstür dezavantajına neden olmuştu. bu bağlamda euro 2020’de şimdilik 3 penaltı vuruşunda 3 golünün olması kendisi adına çok büyük başarıdır çünkü ronaldo muhteşem özelliklerine karşın “turnuvada winner penaltı” özürlüdür. (bkz. 2008 şampiyonlar ligi finali seri penaltı atışları)
 • 2800
  baskının, zorluk düzeyinin ve beklentinin çok yüksek olduğu büyük turnuvalarda hem kulüp hem milli takım düzeyinde oldukça başarılı bir şekilde penaltı kullanan futbolcu. gelmiş geçmiş en iyi penaltıcı değildir ama gelmiş geçmiş en iyi baskı altında penaltı kullanan futbolcudur şahsi fikrimce.

  gelin örneklendirelim:

  ronaldo, 2016 şampiyonlar ligi finalinde, son penaltı vuruşlarında, atletico madrid'li oyuncunun topu direği vurmasının hemen akabinde takımını şampiyon yapan penaltıyı kullanarak şampiyonlar ligi finalleri tarihinin en ikonik penaltısını attı.

  2018 şampiyonlar ligi çeyrek finalinde, real madrid uzatmalarda 3-0 gerideyken ve elenmenin eşiğindeyken, kavga kıyametin koptuğu bir ortamda 90+7'de juventus'u eleyen penaltı golünü spikerin deyimiyle (bkz: ice in his veins) halinde atarak real madrid'e turu getirmiştir.

  2018'de gene bir önceki turda, real madrid kendi evinde psg karşısında 1-0 geri düşmüşken, psg'ye karşı beraberliği ve daha sonra da comeback'i fittilleyen ve o zamanlar da topa vurmadan önce havaya kaldırmasından mütevellit çok konuşulup, takdir gören bir penaltı golü daha atmıştır.

  2019 şampiyonlar liginde, juventus'un atletico madrid'e karşı yaptığı ikonik geri dönüşte, takımının son dakikalarda kazandığı ve juventus'a turu getiren penaltıyı gole çevirmiştir.

  euro 2016'da, penaltılara giden polonya maçında ilk penaltıyı gole çevirerek takımının moralini yükseltmiştir.

  2006 dünya kupasında ingiltere'ye karşı yapılan penaltı atışlarında gene kullandığı penaltıyı gole çevirmiştir.

  euro 2004'de gene ingiltere'ye karşı yapılan penaltı atışlarında kullandığı penaltıyı gole çevirmiştir.

  kaçırdığı penaltılara baktığı zaman da 2008'de united'ın penaltı atışlarını zaten kazandığını ve kaçan penaltının kötü bir sonuca yol açmadığını görüyoruz. 2016 gruplarında kaçırdığı penaltı ise tam tersine kendisinni ve takımının hayrına olmuştur. ikinci olmak portekiz'e kötü fikstür sağlamamış tam tersine portekiz o maçı berabere bitirdiği için, 3.ler yolunda görece daha kolay rakiplerle karşılaşmıştır. inanmayan euro 2016'da bir portekiz'in olduğu tarafa, bir de macaristan ve avusturya'nın olduğu tarafa baksın.

  ki her şeyi geçtim kariyeri boyunca bu kadar çok sayıda baskı ve önem seviyesi yüksek bir oyuncunun bazı penaltıları da kaçırmasından daha normal bir şey yoktur ki kaçırdıklarının da -tabii burada şans da devreye giriyor- takımını kötüye etkilemediğini görüyoruz.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!