• 1128
  maalesef birleşik krallık'tan kötü bir haber geldi.

  bildiğiniz gibi ingiliz varyantı olarak bilinen alfa varyantı, aralık 2019'da çıkan sars-cov-2 wuhan varyantı'nda göre 50% daha hızlı bulaşıcılığa sahipti ve aralık 2020' de başta ingiltere olmak üzere tüm dünyayı neredeyse haziran 2021'e kadar sürecek yeni pandemik dalgalara maruz bırakarak pandeminin sürmesine neden olmuştu.

  nisan-mayıs 2021 gibi hindistan'tan çıkan delta varyantı ise alfa varyantı'ndan 60% daha fazla bulaşıcılığa, sahipti. başta ingiltere olmak üzere haziran 2021' e doğru sönmekte olan pandemiyi yaygın aşılamaya rağmen yeniden alevlendirmişti.

  şimdi ıngiltere'de tespit edilen delta varyantı'nın soyundan a.y.4.2 varyantı ise ilk elde edilen verilere göre, delta varyantı'ndan 10-15% arası daha bulaşıcı ve hem vaka sayıları her gün artıyor, hem de yeni vakalarda bu varyantın oranı hızla artış gösteriyor.

  görünen o ki a.y.4.2 varyantı, bir buçuk yılını dolduran pandeminin başından bu yana görülmüş en yüksek bulaşıcılığa sahip varyant.

  alfa varyantı çıktı daha kötüsü olmaz dedik, beta varyantı geldi. daha kötüsü olmaz dedik gama varyantı sardı başımızı. bundan kötüsü olmaz dedik delta geldi. delta'dan kötüsü olmaz dedik a.y.4.2 geldi.
  aradaki aşı etkinliğini 0%'a indiren epsilon varyantı'nı, lambda varyantı'nı, mu varyantı'nı, delta plus varyantı'nı falan da saymıyorum.

  her çıkan varyant işleri daha da kötüleştiriyor. bunun sebebini ise şöyle biliyorum. sars-cov-2 virüsü, uzun, güçlü ve değişik gen yapısı sayesinde bünyesinde oluşan mutasyonlardan kendini zayıflatacak olanları elimine edebiliyor. kendini güçlendiriecek mutasyonlar kalıyor geriye.

  cidden sars-cov-2 üzerinde öyle kötü mutasyonlar oldu ki, onlar olmasa bu iş çoktan bitmişti. mesela haziran 2021'de türkiye'de pandemi neredeyse sönmek üzereydi.
  ta ki delta gelene kadar.
  bu delta öyle bir bela ki, haziran 2021'de o kadar aşı ve bağışıklığa rağmen salgını yeniden arttırdı. şimdi ise onun soyundan gelen a.y.4.2 ile uğraşacağız gibi duruyor.