• 1114
  dünyada enfeksiyonlardan primer korunma aşıdır arkadaşlar. covid-19’un yüzlerce katı bir şekilde etkili olan pandemiler aşıyla dünyadan temizlenmiştir.

  hasta olduğunda doktora gelen ve onlardan tedavi bekleyen insanlar maalesef ki, o doktorları dinlemiyor aşı konusunda. hele ki, ülkemiz özelinde bakarsak en ufak olayda doktorlara şiddete başvuran insanların aşı karşıtlığı yapmaları trajik.

  başka insanların hayatına müdahale edilen noktalarda kurallar olmalıdır da. yoksa alkollüyken araç kullanabilirsiniz, emniyet kemeri takmayabilirsiniz, astımlı bir çocuğun olduğu otobüste sigara içebilirsiniz. başkalarına ne değil mi sizin yaptıklarınızdan?

  lütfen, aşı olun.
 • 1115
  projeksiyon olarak degerlendirildiginde aşı olunmasi ya da olunmamasi konusunda kesin fikre varilmasi kolay olan hastalik. şöyle ki;
  bilgi vermeyecegim. herkes kendisi gitsin arastirsin. ayni sonuca cikacagindan eminim.

  türkiye'de cocuk hastaliklarindan ölüm tablolarina bakilsin.
  sonra turkiye'de cocuk hastaliklari aşılarinin yayginlik oranlari tablolarina bakilsin.
  ıkisini yillara gore karsilastirin. bu cepte.

  sonra suriye'deki karisikliklarin cikma tarihini bir kenara not edin. suriyelilerin (ki bunlarda zorunlu cocuk asilama orani ne durumda onu da bulursunuz zor degil) turkiye'ye girdikten sonra turkiye'de kaybolan cocuk hastaliklarinin tekrardan ortaya cikma ve yayilma projeksiyonlarina bakin.
  arkasindan hangi illerde ne kadar suriyeli yoğunluğu var ona da bakin. sonra o illerdeki gorulme sıklıklarına bakın.

  bingo. toplumsal bagisikligin ne demek oldugunu ogrendiniz. simdi asi yaptirip yaptirmamayi tekrar dusunun.

  not: dusunmeden aşımı oldum. biontech.
 • 1118
  aşının hastalıkla ilgili olduğunu düşünerek büyük resmi göremeyenlerin doluştuğu başlık.
  bakın renkdaşlar; hastalık gripten on kat daha fazla yayılma hızına sahip. bu hastalık bir çoğumuzu (evet normal şartlarda yüzde 99) öldürmezse bile hastanelik ediyor. hiç bir ülkede bu kadar insanı alacak hastane kapasitesi yok. binlerce hastalanan insan hastenede yatış alması gerekince, tüm sağlık çalışanları ve doktorlar bu konuya eğildiği için, geride kalan binlerce hastalık ve hastaya ne yer kalıyor ne vakit. ayrıca hastaneler hınca hınç dolduğu için bir süre sonra yatış alması gereken hastada mecburiyetten evine gönderiliyor. hastane bakımında hastalığı atlatabilecek hasta evinde ölüyor. salgın arttıkça o yüzde 99 olan kurtulma oranları giderek düşecek. her ölen hastanın sorumlusu da çözümü (aşı)'yı kabul etmeyen insanlar olacak.
  aşı vurunduğun zaman hastalıktan büyük ölçüde korunuyorsun. olaki yakalandın, vücut bu virüsü daha önce hiç görmemiş gibi davranmıyor aşıdan ötürü. daha erken reaksiyon verdiği için hafif atlatıyor, hastane de yatak kaplamıyor, hastane çalışanlarına yük olmuyorsun. daha açık nasıl anlatılabilir bilemiyorum.
 • 1119
  hala anlamayan insanlar var ne demeli bilmiyorum.
  rakamlara bile inanmıyorlar. an itibari ile memlekette 40 bine yaklaştı vakalar ama görüldüğü gibi ne aciller dolu ne de eskisi gibi kapasite aşımı var? aklınız mı kesmiyor arkadaş hala?
  aşılı yakalanlar evinde normal grip gibi geçirip hastalığı atlatıyor. eğer aşı olmasa idi o 40 bin vaka şu anda hastanede yatak bulamazdı.
  üstelik daha yan etkisi olup olmayacağı belii olmayan bir aşı için yarın ölme riskini göze almak istemiyorum. ben bugünüme bakarım. yarın araba da çarpıp ölebilirim.
  kanser hastası olsan son çare olarak aldığın ilaçların yan etkisi var diyip ret mi ediyorsun. vücuduna radyasyon veriliyor, ağır kemoterapi tedavileri görüyosun saçların, kılların dökülüyor. ne diyoruz aa illacın yan etkisi mi var diyoruz.
  yaşamda kalmak için her türlü ihtimali göze alıyoruz.
  hal böyle iken çevremde dünya kadar adam sapa sağlam iken 10 günde tek başına hastanede covidden ölürken ama aşının yan etkisi var diyemem.
  varsa da var ben ortada ölümcül bir hastalık varken en ufak ihtimali bile değerlendiririm.
 • 1120
  bağcılar’da hekimlik görevi yapan bir arkadaşım, ki covid insidansı yüksek bir ilçedir kalabalıktan dolayı, pfizer biontech aşısı başarılı oldu insanlar semptomsuz evde atlatıyor, 30.000’li vaka sayıları varken 5-6 covid servisi çalışırdık şimdi tek bir servis var onda da doğru düzgün yatan hasta yok dediği pandemiden endemiye dönmüş hastalıktır.

  dünyada covidden çok daha tehlikeli, ölümcül ve hastane müdahalesi gerektiren hastalıklar var ama bunlar covid kadar hızlı yaygınlaşmıyor. bu hastalıkların tedavisi için de hastanede ameliyat/operasyon gerekebiliyor. bu insanların poliklinikler covid servisine dönüşmeden bu tedavileri alması gerekiyor. sağlık çalışanlarının da iş yükünün azalıp bu hastalarla ilgilenmeleri gerekiyor. o yüzden lütfen bencil olmayalım, hem canhıraş çalışan sağlık çalışanlarının işini kolaylaştıralım hem de hasta dostlarımızın tedaviye erişimini sağlayalım aşılarımızı olarak.