• 1078
  delta varyantı ve aşı ile ilgili veri olması açısından bir kaç bir şey karalamak istiyorum;

  şantiyemizde pandemi başından beri 10 vaka olmuştu. bunların bir çoğu da idareciydi. şantiyedeki vaka ile temaslı olup da testi pozitif çıkan da 1 kişi olmuştu. yani covid şantiyemize 9 kere dışarıdan gelmişti ve sadece 1 kere içeride başka birine bulaşmıştı.

  kurban bayramı dönüşü delta varyantı diye bir bela çıktı. 4 gün önce 1 vakamız vardı şuan ise 14 vakamız var. bu 14 vakadan 11 tanesi aşısız. 3 tanesi ise tek doz aşılı. tek dozlarını da yeni olmuşlar biri hatta testi verdi gitti aşı oldu sonra pozitif diye sonucu geldi. buradan size bir kaç tespitimi yazmak istiyorum; öncelikle delta varyantı kesinlikle önceki türlerden kat kat daha bulaşıcı. zaten 2 senede 10 vaka gelen şantiyede 4 günde 14 vakanın gelmesi de bunu doğrular nitelikte. aynı kapalı ortama girip belli bir süre bulunmuş aşısız çalışanları hiç bir şekilde sektirmedi bu varyant hepsine bulaştı. bununla birlikte 50'li yaşlarda çift doz biontech olmuş diğerlerine göre çok ağır temaslı bir çalışanımızın 4-5 günlük karantianın ardından testi negatif çıktı. aşısızlara kaşla göz arasında bulaşan virüs 3-4 gün boyunca ağzı burnu akan vaka ile aynı odada yattığı halde bu adama bulaşmadı. buradan aşının ne kadar koruyucu olduğunu anlayabilirsiniz.

  yani kısaca aşı olun. bu virüsü başka türlü bitirebilmemiz mümkün değil. birilerine bulaşabildiği sürece yeni yeni varyantları ortaya çıkacak. herkesi aşılayamadıktan sonra aşı da çözüm olmayacak...
 • 1081
  bugün çalıştığım yerde hes kontrolü yaparken bir müşterinin risk durumu riskli görünmesine rağmen ısrarla yeni test olduğunu ve henüz sonucu çıkmadığı için riskli göründüğünü söyledi, yanındaki “risksiz” arkadaşı da doğru söylediğini, testten beraber geldiklerini söyledi. hatta yarın sabahtan geliriz o zaman diye konuştular. hayat eve sığar uygulamasında gerçekten böyle bir şey var mı?