• 1075
  dünyada baskın tür haline gelmiş ve ülkemizde de sayıların önemli bir kısmını oluşturan delta varyantı ile alakalı bir bilgilendirme yazısı hazırladım.
  umarım bu tehlikeye karşı insanların bilinçlenmesine bir katkısı olur.

  ---------------------
  delta varyantı
  1-) delta varyantı nedir?
  - hindistan varyantı veya delta varyantı b.1.617 koduyla isimlendirilmiştir. b.1.617 soyunun şu ana kadar üç alt türü vardır.

  - ilk olarak nisan 2021’de public health england tarafından b.1.617.1 türü tespit edilip; tehlike arz eden ve incelenmesi gereken mutant türler arasında kategorize edilmiştir. bunu b.1.617.2 ve b.1.61.3 türlerinin tespiti ve incelenmesi izlenmiştir.

  - b.1.617 spike proteini üzerinde bazı kritik noktalarda kritik mutasyonlar geçirmiştir. b.1.617.2 ve b.1.617.3 türleri, ilk türle aralarında mutasyon olarak bazı küçük farklılıklar içermektedir. b.1.617 l452r ve e484q mutasyonlarını içermektedir. b.1.617.3 türü de bu mutasyonları içerirken, b.1.617.2 e484q mutasyonundan yoksun iken, diğer iki türden farklı olarak t478k mutasyonuna sahiptir.

  - bu türlerden b.1.617.2 şu an bilinen delta varyantı adıyla isimlendirilmiştir.

  - bu varyant orijinal wuhan suşu’na göre enfekte kişilerin solunum yollarında 1000 kat daha fazla çoğalmakta ve viral yüke neden olmaktadır.

  - 11 haziran 2021’de dsö, delta varyantını daha bulaşıcı ve nötralizan antikorların etkisini düşürücü olarak kabul etmiştir.

  - 15 haziran 2021 tarihinde cdc, delta varyantı’nı endişe verici bir tür olarak nitelendirdi.

  - delta varyantı orijinal wuhan suşu’na göre 225%, ingiliz varyantı olarak bilinen alpha varyantına göre ise 40-60% arasında daha bulaşıcıdır.

  - delta varyantı, 1 nisan 2021-10 haziran 2021 tarihleri arasında hindistan’da çok sert bir dalgaya ve çok üzücü günlerin yaşanmasına neden olmuş; resmi sayılara göre günde 414.000 vakaya ve 4500 kişinin ölümüne kadar çıkan yüksek vaka ve ölüm sayılarının bildirilmesine neden olmuştur. resmi sayılarda bildirilenden daha fazla vefat eden insan olduğunu iddia eden bazı kaynaklar da vardır.

  - dünyada diğer ülkelerde de, hindistan’dan sonra birleşik krallık’ta da yeni bir dalgaya yol açan delta varyantı kaynaklı dalgalar beklenmektedir.

  - delta varyantı; haziran 2021 başlarına gelindiğinde, halihazırda zaten çok hızlı bulaşarak dünyadaki diğer türlere baskın gelen alpha varyantı’nı baskılayarak birleşik krallık’taki vakaların 90%’ından fazlasını oluşturuyordu.

  - 20 temmuz 2021 itibari ile 124 ülkede gözlenen delta varyantı, dünya sağlık örgütü’ne göre artık baskın tür haline gelmiştir.

  2-) delta varyantı ile alakalı gelişmeler

  - hindistan’da nisan ayından itibaren başlayan ikinci dalga vakalarındaki artışın ardından en az 20 ülke, nisan ve mayıs aylarında hindistan'dan gelen yolculara seyahat yasakları ve kısıtlamalar getirdi. ingiltere başbakanı boris johnson hindistan ziyaretini iki kez iptal ederken, japonya başbakanı yoshihide suga nisan gezisini erteledi.

  - 14 haziran 2021’de ingiltere başbakanı boris johnson , birleşik krallık'ta 21 haziran'da önerilen tüm kısıtlamaların sona ermesinin dört haftaya kadar ertelendiğini ve delta varyantıyla ilgili endişelerin ardından aşılamanın hızlandırıldığını duyurdu. yeni enfeksiyonların büyük çoğunluğu (90%). ingiliz bilim adamları, delta varyantının, ilk olarak birleşik krallık'ta (kent varyantı olarak) tanımlanan ve daha önce baskın olan alpha varyantından 40% ila 60% arasında daha fazla bulaşıcı olduğunu söylediler .

  - 25 haziran'da israil , delta tehdidini gerekçe göstererek maske zorunluluğunu geri getirdi.

  - salgın sürecini başarılı bir şekilde yönetmiş olan avustralya da 28 haziran 2021’de delta tehdidi ile karşı karşıya kaldı.

  - 3 temmuz'da endonezya'daki bali ve java adaları acil durum karantinasına alındı .

  - 8 temmuz'da, japonya başbakanı yoshihide suga , tokyo'nun bir kez daha olağanüstü hâle gireceğini ve seyircilerin çoğunun 23 temmuz'da başlayacak olan olimpiyatlara katılmasının yasaklanacağını duyurdu .

  - 9 temmuz'da güney kore’de, insanlar açık havada maske takmaya çağrıldı ve toplantıların boyutunu sınırlayan kısıtlamaları geri getirdi.

  - los angeles , 17 temmuz 2021'den itibaren kapalı alanlarda maske gerekeceğini duyurdu.

  - birleşik krallık delta varyantı kaynaklı sert artışa rağmen 19 temmuz'da en covıd-19 kısıtlamaları kaldırdı. sağlık uzmanları hareket ve sirkülasyola ilgili endişelerini dile getirmesine rağmen , birleşik krallık covıd-19 aşı programına güvenerek bu kararı aldı.

  3-) delta varyantı üzerindeki mutasyonlar nelerdir?
  - delta varyantı veya b.1.617.2 dördü çok tehlikeli olmak üzere aminoasitlerinde değişikliğe neden olan 13 mutasyona sahiptir.

  - d614g mutasyonu alfa, beta ve gamma gibi diğer yüksek bulaşıcılığa sahip varyantlarda da bulunmaktadır.

  - l452r mutasyonu, virüsün vücudu enfekte etmek için tutunduğu ace2 reseptörü için spike proteinin daha güçlü affinitesini ve aynı zamanda bağışıklık sisteminin virüsü tanıma kabiliyetini azaltır.

  - e484q mutasyonu b.1.617.2 türünde mevcut değildir.

  - bunlara ek olarak k417n mutasyonunun eklenmesi ile delta plus veya nepal varyantı oluşmuştur.

  4-) delta varyantı’nın belirtileri nelerdir?
  - önceki sars-cov-2 türlerine göre delta varyantı’nın semptomlarında bazı değişiklikler gözlenmiştir.

  - delta varyantı ile enfekte olmuş kişiler, belirtilerini kötü bir soğuk algınlığı ile karıştırabilir ve bu yüzden soğuk aldım sanıp kendini toplumdan tecrit etmeyerek başka insanlara virüsü bulaştırmaya ve dolayısıyla yeni salgın zincirlerinin başlamasına neden olabilir. halk bu konuda bilinçlendirilmelidir.

  - birleşik krallık’ta yeni vakaların 91%’ini delta varyantı ile enfekte olmuş kişiler oluşturmaktadır ve burada bir çalışma grubunda yapılan gözlemde en çok bildirilen semptomların baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı olduğu tespit edilmiştir.

  5-) delta varyantına karşı alınacak önlemler
  dünya sağlık örgütü delta varyantına önceki varyantlardan özel olarak farklı bir ek bir tedbir önermemiştir. salgının öncesinde alınması önerilen;
  - ellerinizi bir yere sürdükten sonra gözlere, buruna veya ağıza götürmemek.
  - elleri yıkamak.
  - özellikle insanların konuştuğu yerlerde havalandırması kötü olan kalabalık kapalı alanlardan kaçınmak,
  - maske kullanımı,
  - başkalarıyla mesafeyi korumak,
  - semptom geliştirirseniz test yaptırmak ve eğer pozitif sonuç alınırsa kendini tecrit etmek gibi önlemler, delta varyantı için de geçerlidir ve bu önlemlere sıkı bir şekilde uyulması önerilmektedir.

  6-) delta varyantına karşı aşılanmanın önemi
  - 11 haziran 2021’de public health england, alpha varyantı ile karşılaştırıldığında delta'dan "hastaneye yatma riskinin önemli ölçüde arttığını" belirten bir rapor yayınladı. elimizdeki veriler gösteriyor ki; mevcut aşılar, delta varyantı’na karşı hastalığı ağır geçirmeyi önlemede yardımcı ve etkili olmaktadır.
 • 1077
  https://twitter.com/...798090462867460?s=21

  günlük vaka sağlık bakanı tarafından açıklanmış.

  aşılıların covid olma oranını çok merak ediyorum. acaba bu konuda bilgi alabileceğimiz resmi bir kaynak var mı?

  kesinlikle verilere güvenmediğimide belirteyim. malum geçmişte vaka oranlarını sakladıkları meydana çıkmıştı. aşı olmadım. bir süre olmayacağımda. covid geçirmiştim.