• 999
  aşı randevusu çok tartışıldı ve aynı boş randevu olayları fransa'da da vardı ve bir çok kişi bizlere açın, biz olalım diyordu. buna devlet şu çözümü buldu;
  - 24 saat sonrasına randevu bulursan 18 yas üstü kritersiz randevu alabilirsin.
  bu sayede biz eşimle 20 kusurlu yaslarda olan ve hiçbir kritere sahip olmayan iki kişi olarak mayıs sonu moderna olduk.
  ki yanlış bilmiyorsam şimdi+18 herkese acildı ama öncesinde böyle geçti fransız hükümeti.
  umarım türkiye'de de olur çünkü aşı olmak isteyen bir sürü genç var. bu insanların aşı olmak istemeyen ve boş randevu bırakan ya da alıp gitmeyenleri beklemesi saçmalık.
 • 1000
  günlük aşı randevuları için 500.000-750.000 gibi rakamlar konuşuluyor demek ki neymiş aşı olunca getirtebilince insanlar oluyormuş. bilerek olmayan bazı kesimler var herkesin kararına saygı duymak gerek ama böyle hızlı yayılan bir virüs (pandemi) toplumun büyük çoğunluğunu aşılamadan bitmez.

  bu işi aslında mayıs kapanmasında yapacaklardı şimdi herkesin kafası rahat olacaktı ama işte araya koyulan aracılar komisyoncular falan filan rantları yiyerek bitiremedikleri için her şeyi sömürmekten ancak şimdi elimize ulaşmaya başladı aşılar.

  temmuz ayına kadar biraz daha sıkalım dişimizi sonrasında yaş fark etmeksizin nüfusun büyük çoğunluğu aşılanacaktır. sonrasında ise bu işi salmadan tekrar aşı tedarik edebilmek çok önemli çünkü tam veri olmasa bile aşı koruyuculuğu 6-7 ay sonrası azalıyor gibi tahmin ediyorum. mesela mart-nisan aylarında aşı olan 65 yaş üstü rahatça aralık-ocak ayı gibi tekrardan 1 doz daha aşı olabilmeliler. sonra mart nisan gibi de nüfusun geri kalanı aşılanabilmeli. işte o zaman 2022 yılının yaz döneminde olağanüstü bir durum yaşanmazsa (virüs ekstra mutasyon yaşayıp aşı etki etmezse veya başka bir pandemi hastalık ortaya çıkmazsa) pandemi olmaktan çıkıp normal gribal bir enfeksiyon gibi karşılayabileceğimiz ve rahatça hayatımıza dönebileceğimiz zamanlar olacak.

  bu arada umarım çip vardır aşılarda toplumca biraz ıq seviyemiz yükselir belki 2023 seçimlerinde daha mantıklı kararlar veririz amin :)
 • 1001
  cuma akşamı aşısını olduğum ve korunmayı umduğum virüstür. şüphe içinde olanlara şunu söylemek isterim; aşının ileriki yan etkileri muamma ama hastalıktan sürünmek ve ölmek bir gerçek. bir de bu açıdan düşünün derim.

  bu arada kolum enjeksiyon anından itibaren çok ağrıdı ve hafif şişti. ağrısı bugün hafifledi biraz. başka bir yan etki hissetmedim. hiç hissetmeyenler de var tabii.

  herkese sağlık dilerim.
 • 1002
  aşılar konusunda beni derin şüphelere düşüren hastalık.

  bulunduğum ülkedeki mevcut aşılar arasından astrazeneca'yı seçerek aşı olanlar kervanına katıldım. mevcut seçenekler arasında pfizer olmadığı ve diğer iki aşı da rus ve çin aşıları olduğu için böyle bir tercih yaptım. aşılar hakkında ön bir bilgim yoktu, sadece oxford'un ürettiği aşı iyidir diye düşündüm. ama aşıyı olduktan sonra kiminle konuştuysam herkes en çok yan etkiye bu aşının sebep olduğunu söyledi. norveç'te ölenler olduğundan, bazı ülkelerde bu aşının yasaklandığından falan bahsettiler. o günden beri moralim bozuk ve ikinci dozu alıp almama konusunda kararsız kaldım. uzun vadeli yan etkilerini bilmiyoruz bile.

  benim gibi sapasağlam, yaklaşık 6 yıldır bir kere, onda da geçirdiği kaza üzerine doktora gitmiş biri bu aşıyı oldu diye ölürse çok ironik olur. covid geçirsem muhtemelen hafif atlacaktım, hatta belki atlattım bile. şimdiyse ölüm riskim astrazeneca yüzünden belki daha yüksek.

  söyleyeceklerimi aşı karşıtlığı falan gibi algılamayın. bu zamana kadar bütün kısa-orta-uzun vadeli testleri tamamlanmış ve yan etkileri bilinen ve minimal düzeyde olan aşılarla kimin ne problemi olabilir. sadece siz siz olun vücudunuza zerk edilen şeyin yan etkilerini gitmeden iyice araştırın. sonra benim gibi uykularınız kaçabilir.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!