• 988
  öğretim görevlisi olmam sebebiyle bugün ilk doz covid aşımı oldum.

  tercihim biontech idi zaten. ama zaten şu anda sinovac yok anladığım kadarıyla. tercihten çok mecburiyetti yani biontech bir noktada.

  ee tabi aşılar ilk piyasaya sürüldüğünde biontech'in mrna tabanlı olması beni ürkütüyordu. yeni bir yöntemdi, denenmişliği yoktu vesaire... sonuçta 10 sene sonra bunun başka bir dna sorununa yol açmayacağını bilemezdik. koruyuculuğu her ne kadar daha az olsa da bildiğimiz inaktif aşı yöntemi olan sinovac ise daha güvenilir bir yöntem olarak görünüyordu o günlerde. ama tabi inaktif aşının da neyle aktive edildiği önemli sonuçta. orada ağır metaller de bu aşı hazırlama işi için kullanılabilmekte. immünoloji bilgisi olanlar anlar ne demek istediğimi.

  fakat tabi gerek batı kültürünü benimsemiş bir insan olmam, gerekse almanlara gözü kapalı güvenmem*, çin otokratikliğini güvenilir bulmamam ve avrupa'da çoğunlukla insanların bu aşıyı vurulması, aşı pasaportuna sinovac'ın değil, biontech'in katılması gibi nedenler beni biontech'e odakladı sonraki günlerde.

  ve işte bugün biontech aşısı oldum istediğim gibi.

  ama tabi aşı aşıdır. yani şöyle düşünün şampiyonluk genel averaja kalmış ve şampiyonluk için sadece 1 gole ihtiyacınız var. penaltı kazanmışsınız. dur ben bugün sadece kafayla gol atmak istiyorum o yüzden penaltıyı kaçırıyım en iyisi de kafayla gol atmayı denemeye devam edeyim demezsiniz. aşı da bu salgının atmosferinde onun gibi. teşvik edilmesi lazım. çünkü covid'in şakası olmadığını 1,5 yılda birçok defa gördük.

  demem o ki, antikorunuz aşı yoluyla bol olsun renktaşlarım. sevgiyle ve sağlıkla kalın.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!