• 947
  üroloji uzmanı olduğum halde dönem dönem yoğunluk olduğunda pandemi polikliniklerinde görevlendirildim. en son aralık 2020’de pandemi polikliniklerinde görevlendirilmiştim. o dönemde poliklinik başvurularının çoğunu 60 yaş üstü hastalar oluşturuyor ve genelde hastaların klinik tabloları ağır oluyordu. keza yataklı servisler de benzer durumda idi. 3 aylık aranın ardından bu hızlanma ile pandemiye geri döndük. bu dönemdeki gözlemim; 100 hasta baktığım poliklinikte sadece 3 kişi 60 yaş üstüydü. 2sinin kliniği hafifti ve bu iki kişi de aşılanmıştı. sadece aşısız bir yaşlı çok ağır bir klinikle başvurup direk yoğun bakıma yattı. yine yataklı servislerde de benzer tablo var, yaşlı oranı çok azalmış durumda. yani işin özeti, aşı sırası gelenler bence tereddütsüz aşı olmalı. elbette yüzde yüz koruyuculuktan bahsetmiyorum ama ciddi manada fayda etmiş gibi görünüyor.
 • 948
  aşı konusunda yaş sınırı kaldırılmalı ve isteyen herkes gidip aşısını olmalı.

  yok 65 üstü, yok 55 altı, iddia oranı gibi davranmanın ne anlamı var? aşılar elde kalıyor diye tepki gösteriyorsunuz, aşı olmak isteyen milyonlarca kişi sıra gelsin diye bekliyor.

  kimse kimsenin keyfini beklemek durumunda değil. bu salgın bir hastalık ve toplu taşıma kullanıp, günün büyük bölümünü kapalı ortamda çalışarak geçiren bizler de risk grubundayız bu çok net!
 • 951
  kalbinde, midesinde veya herhangi bir yerinde ağrı hisseden çoğu kişi sırf bu virüs kendisine bulaşmasın diye hastaneye gitmiyor. evet, hastaneler bu konuda çok tehlikeli ve bizim de tedbirli olmamız lazım ama sonra bir bakmışsınız sinsice ilerleyebilecek hastalıklarla boğuşuyoruz. yani virüsü ön planda tutarak, arka planda oluşabilecek ciddi hastalıkları unutuyoruz. "vakalar azalsın giderim" , "bayramdan sonra giderim" falan filan demeyin. gerekli tedbirleri de alarak hastanelere gidip rutin kontrollerimizi de yapalım. ihmale gelmez!
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!