• 919
  (bkz: #3146054)
  aslında bu yazıyı bu entryi gördükten sonra sahibine yazacaktım. ama belki genel bilgilendirme olabilir diye buraya yazmak istedim.

  ben aşı oldum. sinovac aşısı. aşı olanlardan gördüklerimden ve hastaneye gelen hastaları tedavi eden arkadaşlarımdan duyduklarımdan yola çıkarak naçizane bir yorum yapmam gerekirse sinovac aşısı -benim olduğum ve genelde yapılan aşı- covidden korduğunu düşünmediğim bir aşı. yani covid olmanızı engellemiyor. benim tecrübeye göre yorumum bu ve bilimsel bir çalışma yapmadım bu konu hakkında. araştırma yapılsa farklı çıkacağını da sanmıyorum. ancak;
  aşılar yine gördüğüm kadarıyla semptomları çok azaltıyor. yani aşı, birinin hastalığı hafif geçirmesine olanak tanıyor. şöyle ki geçenlerde bir arkadaşım acile tamamen alakasız bir şikayetle gelen hastanın akciğer tomografisinde covid bulguları olduğunu ve covidle temaslı olduğunu söylemişti. kendisine direkt hastanın yaşını sordum ve 68 cevabını aldığımda hiç şaşırmadım. çünkü hastanın aşı yapılmış olması gerektiğini düşündüm. hasta covid olmuştu. ama aşı semptomların ağırlığını o kadar azaltmış ki farkına bile varamamış. sorduklarında aşı olduğunu belirtmiş kendisi de.
  yine yakın zamanlarda ankara'ya yaptığım ziyarette enfeksiyon uzmanı olan yakınım sırf burnum akıyor diye beni covid testine soktu. ısrarla ateş, öksürüğüm olmadığını belirtmeme rağmen. sebep olarak ise asistanlarından birinin aşıya rağmen covid geçirdiğini ve tek şikayetinin burun akıntısı olmasını gösterdi. ben negatif çıktım ama bu şekilde pozitif çıkan kişiler çok. ki şunu belirteyim burun akıntısı covidin sık bulgularından değildir hatta teste girerken size sordukları semptomların arasında bile yok. ateş, öksürük, nefes darlığı çok daha önceliklidir.

  ek bilgi olarak aşı olan tanıdıklarım arasından parasını verip antikor testi olanlar oldu ve olanların antikor seviyeleri güzel noktaya gelmişti. bu kişilerin genç yaşta olduklarını eklemek lazım.

  sonuç olarak son verdiğim bilgiye rağmen bana göre aşı covidden korumuyor. ancak semptomların ciddiyetini ise düşürüyor. bu yüzden bu konuda yorum yapabilecek çok daha yetkin hocalarım olsa da kendi tecrübelerime göre görüşüm herkesin aşı olması gerektiği şeklindedir.
 • 920
  tüm doktorların/yetkililerin zaten aşılar hakkında ortak noktada buluştuğu mevzu; aşıların sizi hastaneye düşürmeyecek kadar etkili olması. yani aşı olunca koronavirüs olmayacaksınız gibi bir durum yok ama nispeten hafif geçireceksiniz diyorlar. elbette istisnai durumlar oluyor ama genel olarak durum böyle.

  herhangi bir alerjisi olanların kesinlikle pfizer/biontech aşısı yaptırmaması lazım. annemde böyle bir durum olduğu için sinovac oldu.

  eğer bana sıra gelirse -ki pek sanmıyorum- veya sıra gelene kadar kesin virüse yakalanırım, aşı olmak istiyorum. aşı karşıtlarına bir şey diyemem ama böyle giderse özellikle bizim ülkemizde pandemi bitmeyecek. yaz dönemi yine yalandan rakamlar açıklanacak, sonbahar gelince en kötüye geri döneceğiz ve bu böyle sürüp gidecek.
 • 922
  aşı olun arkadaşlar çevrenizde olmak istemeyen varsa da olmaya teşvik edin. sivonac veya pfizer olması farketmiyor. (tabi alerjik durumlar hariç)
  bu hastalığı aşıyla nezle, grip gibi geçirmek var (istisna durumlar hariç) ya da hastane de ağırlaşıp entübe gibi olarak geçirmek var.

  mevzu ölümse, ölmek hayatın her anında var. evde ayağınız kayar kafanızı çarparsınız beyin kanamasından ölürsünüz veya yolda yürürken arabanın biri çarpar da ölebilirsiniz bunun gibi örnekler yüzlerce çoğaltılır ama riski en aza indirmek için önlem almakta fayda vardır.
  aşı size önlem aldırır o yüzden imkanınız olduğunda sinovac veya pfizer farketmeksizin gidin olun. (tabi alerjik durumlar hariç)
 • 924
  ocgunsson kardeşim daha detaylı bilgiye sahiptir ama bildiğim kadarıyla gelecek yıl aşıya ulaşmak bu kadar zor olmayacak.
  yani şu an geçiş dönemindeyiz ve ulaşabildiğimiz aşıların özellikle 50 yaş üstüne yapılmasını sağlamalıyız.
  “65 yaş üstünde aşı olmayanların oranı %25” dedi sağlık bakanı.
  normalde yüzde 5’i geçmemesi gerekiyordu.
  evet istisna durumlar olabilir ama aşı genellikle insanları koruyor, korumasa bile hafif atlatılmasını sağlıyor.
  benim etrafımda 3 örnek yaşandı ve aşı olan 80 yaş üstü insanlar aileleri covid olduğu halde hiç etkilenmediler.
  özellikle yaşlılarınızı zorla da olsa aşıya götürün.
 • 925
  şubat ayında geçirdiğim hastalık. yüksek riskli grupta olmama rağmen hafif atlattım. annem bir ay hastanede yattı ve uçurumun kıyısından virajı döndü. asi sıram gelmesine rağmen, 6 ay asi olamiyormusum. asıl anlatmak istediğim geçirmek bir nevi aşılanmak gibi, annem hastaneden çıktıktan 40 gün sonra tekrar covid oldu, tedbir amaçlı hastaneye yatırıldı ve yarın çıkacak. yine ciğerlerine inmiş olsa bile çok rahat geçirdi. aşıya da bu şekilde bakmak lazım. bağışıklık baskılayıcı kullandığım için biontech aşısı kullanamiyorum ama sıram geldiğimde sinovac aşısı olurum. bu tip durumlarda inandığım bir kural var, bitki çaylarinda olduğu gibi yararına inanmayabilirsin ama zararı da yok. alerjik reaksiyonlar ayrı.
 • 928
  bu başlığa yazacağımı hiç düşünmezdim, yani konduramazdım herhalde ne bileyim.

  canımın canı, en iyi arkadaşım, kıymetlim anacığım bu illet yüzünden şu anda yoğun bakımda. yazması o kadar güç, anlatması o kadar zor ki bunları, boğazımda kocaman bir yumru var. görememek, konuşamamak, sağlıklı bir haber alamamak öyle çaresiz hissettiriyor ki insanı, kelimelerle ifade edemem. ilk defa kendimi bu kadar çaresiz hissediyorum ve belki de ilk defa bu kadar korkuyorum.

  lütfen, dua edin renktaşlarım. dua edin, annem sağlığına kavuşsun. dua edin tüm bu illetle boğuşanlar sevdiklerine kavuşsun. bir de dikkatli olun...
 • 930
  şoyle bir genel derleme yapayim;
  # sinovac, en son açıklanan şili verilerine göre ölumleri yuzde 80 azaltmış. tereddüt etmesin kimse. bulduğumuz aşıyı olacağız. bireysel bağışıklık degil cunku şu andaki amacımız, toplumsal bağışıklık.
  # her ikisini de olma şansı olanlar var ise, ozellikle yurtdisina çıkacaklar icin bildigim kadari ile ab ülkeleri sinovac istemiyor, biontech daha mantıklı olabilir. he ben çine gidecem diyen varsa orası ayrı.
  # biontech alerji sikligi daha yüksek, ozel olarak anafilaksi vs ağır alerji sıkıntısı olan varsa sinovac olsun. diger herkesin (ozel bazi hastaliklari ayri tutuyorum (immün yetmezlik gibi) onlara kendi hekimleri mutlaka uyarır )biontech olmasi daha mantıklı.
  # yapılan son calismalar, covid geçirmiş olanların tek doz biontech ile asilanmasinin yeterli olacağını gösterdi. cok yuksek ihtimal yakında bu şemaya geçilir. malum aşı az.
  # yogun bakimlar daha çok genç hastalar(65 yas alti ) ile dolu, bu da sahada aşilamanin etkisinin görüldüğünü gosteriyor .
  #aşılananlar virusu yayabiliyor, ancak biontech ile asilananlarin yayılımı cok cok azalttigi gösterildi.
  #sinovac ile asilandi iseniz iki doz bosuna antikor testine para vermeyin zaten anti spike bakılması gerekiyor. cogu yer bakmiyor. bosa para vermiş olursunuz .kendi kurumumda yapılan sinovac ile 2 doz asilama sonrasi alınan kan örneklerinde herkeste deli gibi antikor olustu. rahat olun.
  # son olarak da hizli asilamanin önemini soyleyeyim, virüse ne kadar fırsat tanırsınız (daha fazla yayilir ise) aşıları etkisiz hale getirecek/etkisini azaltacak bir mutasyon ihtimali o kadar artar. onun icin hızlıca aşılanmali ayni zamanda maske mesafeye dikkat etmeliyiz.

  not: sinovac ile ilgili de koruyuculuk disi bilgi vermek isterdim ama malesef bu tarz calismalar yayınlanmıyor. hatta faz3 calismasi halen resmi olarak hiçbir yerde yayinlanmadi. faz3 basin açıklamaları devam ediyor.
 • 932
  öncelikle bu konu hakkında ahkam kesecek bilgi ve birikime sahip değilim, peşinen belirteyim. 1991'den beri eğitim ve ticaret için çeşitli zamanlarda verdiğim 7-8 yıllık arayı saymazsak, eczacı kalfalığı yapmaktayım. halihazırda günlük 300 üzeri hastanın geldiği dört özel hastanenin yanı başındaki bir eczanede çalışıyorum. özel ilgi alanım ise hastalıklar ve doğal destekler arasındaki ilişki. boş zamanlarımda gerek pubmed'ten, gerekse dergipark'tan doğal desteklerle yapılmış klinik çalışmaları ve makaleleri okumaktayım. günlük çok çeşitli şiddette semptomlar gösteren en az covid 10 hasatanın reçetesi ile ilgilenip, sohbet etmekteyim. bu çerçevede gözlemlerimi paylaşayım.

  öncelikle hafif geçiren, hatta kendi ilaçlarını kendi alacak kadar sağlıklı insanlarda gördüğüm şu ki, tamamına yakını bir şekilde d vitamini kullanan insanlar. yine okuduğum bir çok yazıda d vitamini seviyesi 30 üzeri olan bir çok kişi bu hastalığı ayakta, hatta farketmeden atlatıyor.

  bir diğer gıda takviyesi alan grup ise sambucol'cu tayfa. onun içinde de karamürver, düşük doz bir c vitamini ve çinko var. onlar da nispeten hafif geçiren kesim.

  bir başka grup ise (ben de dahilim) zerdeçal hapı kurkumin ve quercetin kullananlar. bunlarda da hastalığa yakalanma oranı çok düşük. bu kadar çok vaka ile 1 metre mesafeden reçete/ilaç alışverişi yapıp da tek kat evony maske ve dezenfektanla hasta olmamamı çok çay içmeye, kurkumin kullanmaya ve quercetin complekse bağlıyorum.

  belki deli saçması gelecek ama çevremde alkol alanlar, almayanlara göre daha az hasta oldular. bunun da umarım bir araştırması yapılır. eczacı kalfası ve eczacı arkadaşlarım arasında bu hastalığı ağır geçiren dostlarımın tamamı alkol ve sigara tüketmeyen çok sağlıklı 30-55 yaş arası sağlıklı insanlardı. bunlarda herhangi bir ölüm vakasının olmaması da tahmin ediyorum iç organlarının sağlıklı olmasından.

  gördüğüm hastalar arasında en çok sıkıntı yaşayanlar diabet ve kalp hastaları.

  borsada yaygın bir laf var, yatırım tavsiyesi değildir diye. ben de bunları bilimsel bir temele dayanarak yazmıyorum. sadece gözlemler böyle. bu konuda uzman bir doktor arkadaşımız da gözlemlerini paylaşırsa daha da aydınlanırız.
 • 934
  10 nisan günü, bu hastalık yüzünden babamı kaybettim. 5 gün boyunca sadece ateş sıkıntısı vardı. onu da evde kendi çabalarıyla düşürmeyi başarıyordu. hastalığının 6. gününde, perşembe günü, telefonda konuştuğumuzda nefes alış verişinde bir sıkıntı olduğunu farkettik, ama ben iyiyim diyerek, bizi endişe ettirmemeye çalışıyordu. ne kadar ambülans çağıralım desek de, biraz daha kendimi yoklayacağım diyerek, hastaneye gitmeyi erteliyordu. ta ki geçen cumartesi gününe kadar, hastaneye gitmeyi zar zor kabul etmişti. ama hastaneye gidemeden evde kalbi durdu. tüm müdahalelere rağmen kurtaramadılar.
  60 yaşındaydı daha. çevresinde çok sevilen bir insan olmasına rağmen sadece iki elin parmağını geçmeyecek bir insan sayısıyla toprağa verdim babamı. ben aralık sonunda geçirmiştim ve hala etkilerini yaşıyorum. çok dikkat edin sevgili renktaşlarım, hem kendinize hem de tüm sevdiklerinize. emin olun ateş düştüğü yeri yakıyor, hem de çok acı bir şekilde.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!