• 891
  bit artık ulan, bit. cimbombomu özledim amk, atmosferi özledim. sen bitmedikçe mohammed’in kafasının premier lig takımları tarafından karıştırılması ihtimal dahilinde olacak, emre kılınç kahkaha atmayacak, arda duygusallaşmayacak, fatih hocam bi eli kalbinde bi eli havada tribünleri selamlayamayacak. sen bitmeden 1 senedir aramıza katılanlarla tam bir aile olamayacağız, kan ter içinde şampiyonlar ligi zaferleri göremeyeceğiz, ulan sen bitmeden hayat tam sarı kırmızı olmayacak. yeter amk, 1 senemizi aldın götürdün, daha ne istiyorsun?
 • 893
  benim de artık hayatımızın bir parçasını olacağını düşündüğüm hastalık.

  dsö 2022 ocak ayını işaret etmişti hastalığın tamamen bitişi için. ama belli bir seviyede seyretmeyip zaman düşüşe zaman zaman yükselişe geçmesinden mütevellit bu tahminin de iyimser olduğunu düşünüyorum. muhtemelen uzun seneler bu maskeler bize eşlik edecek, sosyal mesafe kavramı lügatimizin dibacesi olmaya devam edecek.

  not: bilirkişi değilim. sadece gözlemlediğim süreç buna isabet ediyor diye düşünüyorum. inşallah yanılırım.

  bir de insanlarda gözlemlediğim şey bu hastalığın fizyolojik etkisinden ziyade psikolojik tahribatı. hastalık yüzünden vefat edenlerin haberiyle enfekte olan kişi doğal olarak ruhen çöküşe geçiyor. pozitif olduğunu öğrendiği an 'ölecek miyim' diye sabaha kadar ağlayan tanıdıklarım oldu. semptom var mı diyorum, azıcık karnım ağrıyor diyor. (muhtemeldir ki o an çoğu negatiften daha sağlam) halbuki ortalıkta virüs yokken o karın ağrısından çok daha şiddetli ağrılar çekti belki de daha önceki senelerde ama ölüm aklına bile gelmemiştir doğal olarak.

  bu sebepten çevremizde pozitif olan kişiler varsa psikolojik desteğinizi esirgemeyin. bir telefon bile çok iyi hissettiriyor insana.

  maskesiz, sağlıklı günlere erişmek ümidiyle...
 • 894
  etkili aşılarla birlikte, hayatımızda var olsa dahi etkisini kaybedecek virüs.

  geçenlerde twitter'da yabancı bir doktorun paylaşımını görmüştüm:

  https://twitter.com/...924018215096322?s=20

  aslında sonuna yaklaşıyoruz, tehlike, hastalığın zatürreye çevirme olasılığı ve akciğerlerde büyük hasar bırakmasıydı. bunun sonucunda bağışıklık sistemi zayıf ve kronik rahatsızlığı olan insanlar sürekli risk altındaydı. şu anda onaylanan tüm aşılar bunu önlüyor, virüsü kapsanız bile asla akciğerleriniz fotoğraftaki duruma gelmiyor.

  kitlesel aşılamaları yaptıktan sonra, önemsiz hale gelecek bir hastalık olacak çok büyük olasılıkla. o yüzden maskesiz hayatımıza da geri dönebileceğiz.

  1 sene dahi dolmadan, bu kadar etkili aşılar ve bu aşıların sayısının fazlalığı. diyecek tek bir şey var. teşekkürler bilim!
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!